Abdullah Gül Kimdir Biyografisi

Abdullah Gül Kimdir Nereli Yaşı Kaç?

Eski Cumhurbaşkanı olan şu sıralar herhangi bir Siyasi partide bulunmayan Abdullah Gül Kimdir nereli yaşı kaçtır? merak edilen birçok sorunun cevapları konumuzda.

Abdullah Gül Kimdir Biyografisi

[saritext]Abdullah Gül kimdir[/saritext] 29 Ekim 1950 tarihinde İç Anadolu Bölgesi’nin özellikle Pastırma ve Sucuklarınla ünlü şehirlerinden Kayseri’de dünyaya gelmiştir.Üniversiteye kadar Lise’de okumuş ardından ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazanarak İstanbul’a gitmiştir.Bu Üniversiteyi bitirdikten sonra yine aynı yerde Doktorasını yapmaya başlamıştır.Hem Dil öğrenmek hemde doktora çalışmasını iyi bir şekilde yapabilme amacı ile Burslu olarak hem Londra’ya hemde Exeter’e gitti.Burada yaklaşık olarak 2 sene kadar kalıp Türkiye’ye döndü.Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra Sakarya Üniversitesi’nin Endüstri Mühendisliği bölümünde çalışmaya başladı.Burada İktisat dersleri öğretti.1983 ile 1991 seneleri arasında ise İslam Kalkınma Bankası’nda Ekonimistlik görevinde bulundu.

1991 senesinde Ekonomi Dalında Doçent Ünvanı aldı.1991 senesinde Refah Partisi ile beraber Siyasete atıldı ve Kayseri Milletvekili oldu.1992 senesinde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde üye oldu.1993 senesinde Refah Partisinde Dış İlişkiler Sorumlusu Genel Başkanı yardımcısı olarak bulunmaya başladı.1995 tarihinde Refah Partisi’nden 2. defa seçilerek Kayseri Milletvekilliğine devam etti.1996-1997 senelerinde 54. Hükümet döneminde hem Devlet Bakanı hemde Hükümet sözcüsü oldu.

1999 senesinde 3. kez Kayseri Milletvekili oldu.14 Mayıs 2000 senesindeki Fazilet Partisi Kongresinde Genel Başkanlık için aday oldu fakat çok az oy farkı sebebi ile başkanlığı kaybetti.Fazilet Partisi’nin kapatılması ile beraber 14 Ağustos 2001 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Akp isminle Siyasete devam etti.

visum china
visum china

Abdullah Gül Ak partinin kurucularından biri oldu ve hem siyasi hemde hukuki yönden Başkan yardımcılığı yaptı.3 Kasım 2002 tarihinde Ak Parti Kayseri Milletvekili seçildi.16 Kasım 2002 senesinde Başbakan olup Hükümet’i kurma yetkisi ona verildi.2002 tarihinde 58.Hükümet’i oluşturdu.

14 Mart 2003 senesinde Akp’nin Genel Başkanlığına Recep Tayyip Erdoğan oturdu ve Abdullah Gül Başbakan yardımcısı aynı zamanda Dışişleri Bakanı olarak Akp’de bulunmaya devam etti.

22 Temmuz 2007 senesinde Ak Parti Kayseri Milletvekili olarak tekrar seçilip TBMM’ye 5. dönem olarak girdi.28 Ağustos 2007 senesinde Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi.

Çok iyi derece İngilizce bilen Abdullah Gül evlidir ve 3 tane çocuğu vardır.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir