Ahmet Altan Kimdir Kaç Yaşında Eserleri

Ahmet Altan Kimdir Eserleri Nelerdir?

Yazarlığının yanı sıra gazetelerin birçoğunda köşe yazarlığı yapmış ve tvlerde programlar düzenlemiş Ahmet Altan kimdir eserleri nelerdir?

Ahmet Altan Kimdir Nereli Biyografisi

Ahmet Altan kimdir, 1950 tarihinde Ankara’da doğdu.Gazeteci Yazar olan Çetin Altan’ın 2 oğlundan biridir.Liseyi Ankara Kolejinde bitirmiş ve Orta Doğu Teknik Üniversitesini kazanmıştır.Orta Doğu Teknik Üniversitesinde eğitim gördüğü sıralarda bir takım sebepler nedeni ile oradan ayrıldı ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine giriş yapıp orayı bitirdi.İlk köşe yazarlığını Nokta dergisinde yaptı sonra bir takım gazetelerin köşe yazarlığını yapmaya başladı.Bunlardan başlıcaları Hürriyet ile Güneş gazetesidir.

İlk eserini 27 yaşına geldiği zaman kaleme almış ve bir piyes yapmıştır.Paltolu Donkikoşt adını verdiği piyes onun ilk yazmış olduğu eserdi.

Ahmet Altan 1982 tarihinde ise ilk romanını kaleme aldı ve Dört Mevsim Sonbahar ismindeki romanını yazmaya başladı.Askerlik yaptığı sırada bu yazmış olduğu roman Akademi Kitabevi Roman Büyük ödülünü aldı.Bu romanın ardından çok geçmeden Sudaki İz adındaki romanı çıkardı.İlk çıktığı zamanlarda en fazla satılan 2 kitaptan biri oldu ve 3 ay içersinde toplam 9 kez baskısı oldu.Tüm bunlara rağmen kitap 9 ay sonra toplatılma kararı aldı.2 sene boyunca mahkemeler sürdü ve mahkeme sansürlü bir biçimde yeniden basılmasına karar verdi.

Ahmet Altan 1991 tarihinde 3. romanını büyük bir heyecanla çıkardı.Yalnızlığın Özel Tarihi adındaki roman sevenleri tarafından yoğun bir ilgi ile karşılandı.1995 tarihinde Milliyet Gazetesinde çalışmaya başladı ve Neşe Düzel ile beraber Kırmızı Koltuk programını hazırladı.Bu program çok az bir süre yayınlanabildi siyasi sebepler nedeni ile yayını bitirildi.

Bu programda çok sert tutumu sebebi ile 1,5 sene hapis cezası aldı.Programının sonrasında Köşe yazarlığı ile devam etmiş ve Yeni Yüzyıl gazetesine geçiş yapmıştır.Aynı tarih içersinde denemelerden oluşmuş bir kitabı çıkarttı.Gece Yarısı Şarkıları adındaki deneme kitap 15 baskı sağlayarak Yazar’ın ününü arttırdı.Özellikle bayanlar tarafından kitapları en çok okunan bir yazar oldu.

1996 tarihinde tekrar Roman türündeki eseri ile sevdiklerinle buluşmuş ve Tehlikeli Masallar adını verdiği eseri çıkarmıştır.Bu roman en fazla yıl içersinde okunmuş roman oldu ve 100 binin çok üstünde bir satış rakamına ulaştı.Bu romanın ardından vakit geçirmeden İkinci denemesi olan Karanlıkta Sabah Kuşları’nı çıkardı.1998 tarihinde Kılıç Yarası Romanı ile beraber tekrar roman severleri sevindirdi.

Ahmet Altan Eserleri

Dört Mevsim Sonbahar (1982)
Sudaki İz (1985)
Yanlızlığın Özel Tarihi (1991)
Tehlikeli Masallar (1996)
Kılıç Yarası Gibi (1998)
İsyan Günlerinde Aşk (2001)
Aldatmak (2002)
En Uzun Gece (2005)
Son Oyun (2013)
Ölmek Kolaydır Sevmekten (2015)
Gece Yarısı Şarkıları
İçimizde Bir Yer
Karanlıkta Sabah Kuşları
Kristal Denizaltı
Ve Kırar Göğsüne Bastırırken

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂 TÜVTÜRK araç muayane randevusunu TÜVTÜRK muayene rezervayson sayfasından ücretsiz olarak alabilirsiniz. TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için telefon numarası da 850 222 88 88'dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.