Ahmet Davutoğlu Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Ahmet Davutoğlu Kimdir?

2015 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Başbakanlık görevini üstlenmiş ve Akp’den ayrıldıktan sonra yoluna devam eden Ahmet Davutoğlu kimdir? işte cevabı.

Ahmet Davutoğlu Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Ahmet Davutoğlu, 26 Şubat 1959 yılında Konya’nın Taşkent ilçesinde doğmuştur.Annesinin adı Memnune babasının ismi ise Mehmet’tir.İlkokula başladıktan sonra bulunduğu yerde sadece 4 yıl kadar kaldı ardından Bahçelievler’e taşındılar ve okulu orada bitirdi.Orta Öğrenim hayatına ise İstanbul Erkek Lisesinde başladı ve bitirdi.

Liseyi bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi bölümü kazandı.Üniversite yaşamını başarı ile bitirdikten sonra Yüksek Lisans’ı yaptı.Doktorasını ise Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile yaptı.Doktorasını bitirmesinin ardından 1990 tarihinde Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinde görev aldı.Burada yardımcı Doçent görevinde bulundu.

Bir süre burada çalıştıktan sonra Bu üniversiteyi kazanmasında payı olan Üniversiteye geçiş yaptı ve orada Bölüm başkanı oldu.Bu yerde ortalama olarak 1993 tarihine kadar kaldı.Ahmet Davutoğlu Eşi Sare hanım ile beraber Malezya’ya giderek burada bir ev tutup kaldılar.1995 tarihine kadar orada yaşadılar.

visum china
visum china

1995 tarihinden sonra Türkiye’ye dönüş yaptılar ve 1995 ile 1999 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Uluslarası İlişkilerinde bölümünde Akademik eleman olarak kaldı.1998-2002 tarihleri arasında ise Harp Akademisinde Misafir olarak Öğretim üyeliği yapmıştır.1999 ile 2004 tarihleri arasında Profesör olarak Bölüm başkanlığını Beykent Üniversitesinde yaptı.

1980 tarihlerinde tanışmış olduğu Abdullah Gül’ün başbakan olmasının ardından kendiside Başdanışman görevine getirildi.Recep Tayyip Erdoğan döneminde ise Dış İşleri Bakanı görevine getirilmiştir.Özellikel Avrupa birliği ile temaslarında , Kıbrıs Müzakarelerinde önemli görevler yapmıştır.

Ahmet Necdet Sezer ile Abdullah Gül tarafından kendisine Büyükelçi ünvanı verilmiştir.11 Mayıs 2009 tarihinde yapılan atama sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dışişleri bakanı görevine getirildi.Ahmet Davutoğlu İngilizce, Arapca ve Almanca’yı çok iyi derecede bilmektedir.

1984 tarihinde Sare hanım ile evlenmiştir ve 4 tane çocukları bulunmaktadır.Çocuklarının isimleri Memnune, Sefure, Hacer, Büke’dir.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Genel Seçimler Sonucunda Konya Akp Milletvekili olmuştur.

27 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Ak Parti’nin Olağanüstü Kongresinde Genel Başkan seçilmiştir.

Ahmet Davutoğlu kimdir biyografinin sonuna geldik.Sizlerde yorum kısmını kullanarak düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir