Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir Biyografisi Eserleri

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir?

Diğer birçok roman yazarı ve Şair gibi Türk edebiyatımızın dahada ilerlemesine büyük bir katkı sağlamış Ünlü yazarlardan Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir eserleri nelerdir?

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir Nerede Doğmuştur Biyografisi

Ahmet Hamdi Tanpınar 23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’da hayata merhaba dedi.Babası o yıllarda kadılık yapması sebebi ile Anadolu’nun birçok şehrini gezmiş oldu.1914 senesinde çok büyük bir acı yaşadı ve Annesi vefat etti.2 sene sonra babasının tayini cıktı ve o nedenle Antalya’ya gittiler.Lise eğitimini Antalya’da bitirdi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne yazıldı.

Üniversite sıralarında olduğu vakitlerde hocasından edebiyat konusunda çok önemli bilgiler aldı.1923 senesinde yapmış olduğu tezden sonra bu üniversiteyi tamamladı.

1921 senesinde Yahya Kemal ile yanındakinlerin çıkarmış olduğu Dergah adındaki dergi içerisine onun şiirleri ilk defa yayınlanmış oldu.Ahmet Hamdi Tanpınar Üniversite’den mezuniyetini almasının ardından 1923-1924 senelerinde Erzurum Lisesi, 1925-1927 Konya Lisesi’nde öğretmenlik yaptı.1927 senesinde Ankara lisesine tayini cıktı.1933 senesinde Ahmet Haşim hayatını kaybetmesi ile beraber Güzel Sanatlar Akademisi Sanat Tarihi Öğretmeni oldu.Aynı vakitler içersinde hem Türk Edebiyatı hemde Estetik ile Mitoloji alanında eğitim vermiştir.

15 Kasım 1939 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde açılmış olan Kürsüde Türk Edebiyatı profesörü olarak bulundu.3 sene sonra siyasete girdi ve Maraştan Milletvekili seçildi.Milletvekilliği görevinin bitmesinden sonra 1949 tarihinde İstanbul Üniversitesi’ne tekrar geri dönüş yaptı.

1953 senesinde Avrupa ülkelerine gezintiler düzenledi ve 1955 senesinde Filmoloji üyesi olup 3 hafta kadar Paris’te kaldı.1959 tarihinde tekrar İngiltere, Fransa ve İsviçre’ye gidip oralarda bir zaman dilimi kadar kaldı.

24 Ocak 1962 senesinde İstanbul’da bulunduğu vakitlerde kalp krizi geçirdi ve vefat etti.Yahya Kemal’e yakın bir mezarlığa gömülen ünlü yazarın Mezarına ise en çok bilinen şiirlerden biri olan Ne İçindeyim Zamanın adındaki şiirin ilk 2 mısrası eklenmiştir.

Gençlik dönemi ile Olgunluk zamanı arasında şiirleri tamamen farklı olmuştur.Özellikle olgunluk vakitlerinde hayatı ve kendisi ile ilgili kıstasları ön plana çıkarmıştır.Şiir dışında öykü ile romanlarda yazmış ve doğu batı arasındaki çatışmaları dile getirmiştir.

Ahmet Hamdi Tanpınar Eserleri

Huzur (1949)
Saatleri Ayarlama Enstitüsü (1962)
Sahnenin Dışındakiler (1973)
Mahur Beste (1975)
Aydaki Kadın (1986)
Şiirler (1961)

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂 TÜVTÜRK araç muayane randevusunu TÜVTÜRK muayene rezervayson sayfasından ücretsiz olarak alabilirsiniz. TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için telefon numarası da 850 222 88 88'dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.