Akrep Nalan kimdir, nerelidir, Akrep Nalan gerçek adı ne, Akrep Nalan kaç yaşında vefat etti, neden hayatını kaybetti?

Akrep Nalan Kimdir?

Bodrum’a bağlı Eskiçeşme Mahallesi’nde yaşayan Akrep Nalan lakaplı sanatçı Füsun Nalan Açın 4 Mart 2022 tarihinde sabaha karşı hayatını kaybetmiştir. Akrep Nalan kimdir, nerelidir, Akrep Nalan gerçek adı ne, Akrep Nalan kaç yaşında vefat etti, neden hayatını kaybetti? Akrep Nalan hakkında detaylar.

Akrep Nalan Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Akrep Nalan 26 Nisan 1954 tarihinde dünyaya gelmiştir. Akrep Nalan’ın doğum yeri Ankara, Yenimahalle’dir. Vasfi ve Hasibe Açın’ın tek çocuğudur. Ankara’da Bahçelievler Alparslan İlkokulu’nda, ortaokulu Adana Kız Lisesi ve Uşak Ticaret Lisesi’nde tamamladı. 1972-1980 yılları arasında Şaban Karamancı Demir Çekme Fabrikası ve Ahmet Karamancı Oksijen Fabrikası ve İnterfarma A.Ş.’de muhasebeci olarak çalıştı.

Bu zamanlarda Ankara Sanatevi’nde tiyatro çalışmaları yaptı. Hamdi Ortadirek başlıklı müzikli orta oyununda Erol Demiröz, Savaş Yurttaş, Selçuk Uluergüven ve Şener Kökkaya ile aynı sahneyi paylaştı. Bu dönemde bir gece kulübünde barmen olarak çalışmaya başladı.

Bu içerik KimdirKim.com ekibi tarafından hazırlanmıştır.

Akrep Nalan’ın lakabı nereden geliyor?

Akrep lakabını 1978 yılında aldı. Lakabın kendisine ne şekilde yakıştırıldığını ise şu şekilde anlattı:

“1978 yılında hayatımda ilk defa at yarışı oynadım ve 6’lıyı tutturdum. Atın birinin adı Akrep’ti. O sıralarda gazetelerin manşetlerinde ‘Akrep Nalan’ lakaplı bir hanım vardı. Sanırım çevremdekiler ondan esinlenerek bana ‘Akrep’ diye hitap etmeye başladılar. Sonra da bu lakap üzerime yapıştı kaldı”

Füsun Nalan Açın, meslek hayatının bundan sonrasında Akrep Nalan lakabını sahne adı olarak kullanmaya devam etti. İlk profesyonel sahne çalışmasını 1980 yılında Hakkı Çağdaş’ın desteği ile Goldfinger gece kulübünde gerçekleştirdi. Daha sonra Bodrum Efe Bar, Pirinç Otel, Ünlü Otel, Paradise gibi mekânlarda dinleyici kitlesini artırdı. Ardından İstanbul’da Kulüp 12, Paella, Memos, Küfe gibi gece kulübü ve gazinolarda sahne aldı.

İlk profesyonel sahne çalışmasını 1980 yılında yaptı. 1991 yılında Vedat Sakman ve Halis Bütünley’in desteğiyle çıkardığı ilk albümü ‘Dağ Çiçeği’ ile ünlendi. Ardından Selim Atakan’ın yardımı ile 1994 yılında ‘Zil Zurna Sevdalar’ başlıklı ikinci albümünü yayınladı. İlk iki albümde yer alan ‘Fânî Dünya’, ‘Halikarnas’, ‘Karlar Düşer’ parçaları ile ses getirdi.

Zirvedekiler, Baskül Ailesi, Peki Olur Şekerim, Hayat Bilgisi ve Aşk Mahkumu gibi dizi ve filmlerde rol almıştır. Hayat Bilgisi dizisinde Beden Öğretmeni Fidan karakterini oynamıştır.

Akrep Nalan’ın Ölümü:

Bodrum’da yaşayan Füsun Nalan Açın 4 Mart 2022 sabahı solunum yetmezliği nedeniyle 67 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Paramı Biriktirme Programı - Monay... Paramı nasıl değerlendirebilirim diye soruyorsan Monay'ın şu faydalı blog yazısını okumanı ve uygulamasını indirmeni tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir