Barış Manço kimdir, Barış Manço nereli, Barış Manço eşi ve çocukları, Barış Manço'nun hayatı, biyografisi.

Barış Manço Kimdir? Barış Manço Hayatı, Biyografisi, Nereli?

Anadolu rock müziğinin efsane ismi Barış Manço’nun biyografisini hazırladık. Peki Barış Manço kimdir, Barış Manço nereli, Barış Manço eşi ve çocukları, Barış Manço’nun hayatı, biyografisi. İşte Barış Manço hakkında detaylar.

Barış Manço Kimdir?

Barış Manço 2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk sanatçı, aranjör, şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı, Devlet Sanatçısı ve kültür elçisidir. Barış Manço, Türk rock müziğinin önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Barış Manço’nun Hayatı:

Manço, Devlet konservatuvarı klasik Türk sanat müziği hocası, sanatçısı ve yazar Rikkat Uyanık ve İsmail Hakkı Manço çiftinin ikinci çocuğu olan Mehmet Barış Manço 2 Ocak 1943 tarihinde Üsküdar Zeynep Kâmil Hastanesi’nde dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı yıllarında doğduğu için ailesi Mehmet Barış adını vermiştir. Müziğe Galatasaray Lisesinde başlayan sanatçı, Şişli Terakki Lisesinde eğitimini tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisinde, “resim-grafik-iç mimari” alanında tamamladı ve okulunu birincilik ile bitirdi.

Türkiye’de ilk Barış isimli kişi ve aynı zamanda gerçek ismi Yusuf Mehmet Barış Manço’dur. 1954’de Galatasaray Lisesi Ortaokul giriş sınavına girmeden önce ismi Mehmet Barış Manço olarak değiştirilmiştir. Dört çocuklu ailede Savaş, İnci ve Oktay adlarında üç kardeşi vardı. Aile kökenleri İstanbul’un fethinden sonra Konya’dan Selanik’e göç etmiş ve savaş yıllarındaki zorluklar nedeniyle I. Dünya Savaşı sırasında İstanbul’a göç etmişti.

Üç yaşındayken anne babasının ayrılığından sonra Barış Manço, babası ile yaşamaya başladı. Cihangir’de, Üsküdar’da, Kadıköy’de ve kısa bir süre için Ankara’da yaşadı. İlkokula abisi Savaş ve ailenin en küçük ferdi olan kız kardeşi İnci’nin de okuduğu Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nda başladı. 4. sınıfı Ankara Maarif Koleji’nde okudu ve ilkokulu Kadıköy’deki başladığı okulda tamamladı. Yatılı olarak Galatasaray Lisesi’nin orta bölümüne devam etti. 1957’de amatör olarak müzikle ilgilenmeye başladı. 4 Mayıs 1959’da babasının ölümü üzerine Galatasaray Lisesi’nden ayrılarak, eğitimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladı.

Türkiye’de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılır. Ortaya koydukları ile birçok ilke imza atmıştır. Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Felemenkçe, Almanca, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı. Televizyon programıyla Dünya’nın pek çok ülkesine gitmiş, bu nedenle “Barış Çelebi” olarak adlandırılmıştır.

1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü. 1957’de amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlayan Manço, 1958 yılında ilk grubu Kafadarlar grubunu kurdu. Ortaokul yıllarında kurulan bu grup rock’n roll coverları yaparken, Barış Manço da ilk bestesi Dream Girl’i bu dönemlerde yaptı ve Ankara’da küçük bir müzik ödülünün de sahibi oldu. İkinci grubu Harmoniler’de yine Galatasaray Lisesi’ndeki arkadaşları vardı. 1959’da Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk konserini verdi.

Barış Manço’nun Harmoniler ile birlikte çıkardığı ilk 45’lik plağı ‘Grafson Plak’ etiketiyle 1962 yılında yayınlandı. Barış Manço, üniversite hayatına yurt dışında devam etmeye karar verdi. Böylece 1963 yılında grup dağıldı. 1964 yılının Eylül ayında dört şarkılık Fransızca iki plak çıkardı. 1966 yılında Les Mistigris adlı Belçikalı grupla birlikte Fransa, Belçika, Çekoslovakya, Almanya ve İsveç’te konserler verdi. Les Mistigris müzik grubu ile birlikte, ‘Il Arrivera / Une Fille’ ve ‘Aman Avcı Vurma Beni / Bien Fait Pour Toi’ adlı 45’lik plaklarını çıkardı.

Barış Manço’nun Ailesi:

Barış Manço, 18 Temmuz 1978 tarihinde Lale Manço ile dünyaevine girdi. Sanatçının Doğukan Manço, Batıkan Manço adında iki oğlu vardır.

Barış Manço’nun Ölümü:

31 Ocak 1999 gece saat 23:30 civarında İstanbul’un Moda semtindeki evinde kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi Hastanesi’nde aynı gece saat 01:30’da yaşamını yitirdi. Levent Camisi’nde cenaze namazı kılındı ve Kanlıca’daki Mihrimah Sultan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Paramı Biriktirme Programı - Monay...

Monay, para biriktirme uygulaması, para yönetimi
Monay
Paramı nasıl değerlendirebilirim diye soruyorsan MONAY'ın şu faydalı blog yazısını okumanı ve uygulamasını indirmeni tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir