Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Biyografisi

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir?

İfadesindeki başarı ile beraber Cumhuriyet döneminde kendini göstermiş ve sayılı şairler arasında yer alan ünlü Şair Yazar Cahit Sıtkı Tarancı kimdir?

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Biyografisi

Gerçek adı Hüseyin Cahittir.4 Ekim 1910 doğumlu olarak Diyarbakır’da doğmuştur.İlkokula Diyarbakır’da başlamıştır ortaokulu ise İstanbul’da okumuştur.Lise öğrenimini ise Galatasaray’a geçerek orada okumuştur.Siyasal bilgiler fakültesini Paris’te bitirmek istesede ikinci dünya savaşı çıkması sebebi ile Türkiye’ye dönmüştür.

Askerliğini bitirdikten sonra Anadolu Ajansı ile Çalışma Bakanlığı’nda görev aldı.Birçok eseride çevirmiştir.Edebiyat dünyasında ilk kez 1930 tarihinde şiiri Servet-i Fünun adındaki dergide yayınlanmıştır.Şiir ile ilgilenmesi lise okuduğu sıralarda gerçekleşmiştir.Divan edebiyatı ile ilgisi olmayan şiirler yazmıştır genelde halk şiiri türündedir.Fransız Şairlerine çok benzer yazıları vardır.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 1946 senesinde yapmış olduğu yarışmada Otuz Beş Yaş şiiri ile beraber ödül almıştır.Şiirlerinde hem sadece bir yapı uygulaması hemde üslubundaki güzellik ile şiirleri çok okunmuştur.Şiirlerin kelimeler ile beraber güzel bir şekil oluşturma sanatı olduğunu açıklamış olan Cahit Sıtkı Tarancı şiirde bu güzelliğe çok önem vermiştir.

Yaşamanın ve aşkın ne güzel olduğunu, ölümün üstünlüğünü her şiirinde vurgulamıştır.Ölüm korkusu şiirlerinin hepsinde bulunmuştur.

Sanat için Sanat ilkesi ile beraber yazmış olduğu şiirlerde genelde sevdalar, yalnızlık, kaçış, yaşadığı hayatın zorlukları konu alınmıştır.Yazarın tanınmasında birçok şiirinin payı büyüktür.

Cahit Sıtkı Tarancı Eserleri

Ömrümde Sükut (1933)
Otuz Beş Yaş (1946)
Düşten Güzel (1953)
Sonrası (1957)

1954 tarihinde Ağır bir akciğer hastalığına yakalanmış ve tedavisi Türkiye’de gerçekleşmeyip Viyana’ya gitmiştir.Burada vefat ettikten sonra 1956 tarihinde Ankara’da toprağa verilmiştir.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂 TÜVTÜRK araç muayane randevusunu TÜVTÜRK muayene rezervayson sayfasından ücretsiz olarak alabilirsiniz. TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için telefon numarası da 850 222 88 88'dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.