Can Bartu kimdir, Can Bartu'nun hayatı, biyografisi, Can Bartu nereli, Can Bartu kaç yaşında hayatını kaybetti?

Can Bartu Kimdir? Can Bartu Kariyeri, Biyografisi, Nereli?

Türk futbolunun Sinyor’u olarak bilinen Can Bartu kimdir, Can Bartu’nun hayatı, biyografisi, Can Bartu nereli, Can Bartu kaç yaşında hayatını kaybetti? İşte Can Bartu hakkında detaylar.

Can Bartu Kimdir?

Can Bartu 31 Ocak 1936 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk eski millî basketbolcu ve eski millî futbolcudur. 10 Mayıs 1962 tarihinde Fiorentina ile Atlético Madrid arasında oynanan final maçında forma giyen Bartu, Avrupa kupalarında final maçı oynayan ilk Türk futbolcu oldu. İtalyan taraftarlar tarafından, “Sinyor Bartu” şeklinde adlandırılan Bartu, Türk futbolunun unutulmazları arasındaki yerini aldı.

Fenerbahçe Spor Kulübü tarihine, basketbol ve futbolla beraber yazılan Bartu, Türk millî takımı formasını hem basketbol hem de futbol sporunda giyen ilk ve tek sporcudur. Bartu, aynı gün içinde, Galatasaray’la oynanan basketbol maçında 28 sayı kaydederken, Dolmabahçe’de de futbol maçına çıkmış ve bir gol atmış bir oyuncudur.

Can Bartu kimdir, Can Bartu'nun hayatı, biyografisi, Can Bartu nereli, Can Bartu kaç yaşında hayatını kaybetti?

visum china
visum china

Can Bartu Kariyeri

31 Ocak 1936’da İstanbul’da dünyaya gelen Can Bartu, spora Fenerbahçe’de basketbol oynayarak başladı. Altı kez basketbol millî takım formasını giyen Bartu, daha sonra Fikret Arıcan’ın aracılığıyla Fenerbahçe’de futbol oynamaya başladı.

Millî takımdaki başarılı futbolu ile dikkat çeken Bartu, 1961 yılında İtalya’nın Fiorentina takımına transfer oldu. 1962’de Venezia takımında oynayan Bartu, 1964’te de Lazio’da oynadı. İtalya’da başarılı bir dönem geçiren Bartu, 1967 yılında Türkiye’ye dönerek eski takımı Fenerbahçe’de futbola devam etti. Bartu, Fenerbahçe’de 326 maç oynadı ve 162 gol attı.

Üç yıl boyunca Fenerbahçe’de forma giyen futbolcu, 1969’da, Metin Oktay’ın, İstanbul’da, Galatasaray – Fenerbahçe arasında oynanan jübilesinde, Metin Oktay kısa bir süre Fenerbahçe forması giyerken, maça Galatasaray formasıyla çıkarak, bu jübileyi ölümsüzleştirmiştir.

1955 – 1961 seneleri arasında Fenerbahçe’de futbol oynayan Bartu, 28 kez millî oldu. 1958’de Türkiye – Romanya maçında, kaleci Turgay Şeren’in sakatlanması üzerine, maçın son yedi dakikasında kaleye geçti ve bu maçta, Türk millî takımı oyuncusunun, kendi kalesine attığı gol sonucu, 1 gol yemiş oldu.

1970 yılında futbolu bırakan ve spor gazeteciliği yapmaya başlayan Can Bartu, çeşitli basın ve yayın organlarında futbol yorumculuğu yaptı.

Can Bartu Vefatı

Can Bartu 11 Nisan 2019 tarihinde hayatını kaybetti.

Can Bartu hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir