Devlet Bahçeli Kimdir? Kaç Yaşında Nereli?

Devlet Bahçeli Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Uzunca zamandır Mhp Genel Başkanlığını yapan Devlet Bahçeli kimdir nereli kaç yaşında? Ülkücülerin “Devlet Baba” dediği ünlü siyasetçiye ait bilgiler.

Devlet Bahçeli Kimdir? Biyografisi

Devlet Bahçeli, 1948 tarihinde Osmaniye’de doğan bir siyasetçidir.İlk Öğrenimini Osmaniye ilinde Orta öğrenimini ise İstanbul’da tamamlamıştır.Liseyide Etiler Özel Ata lisesinde bitirmiştir.Üniversiteyi ise Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademesinde okumuştur.1967 tarihinde Üniversite’de devam ettiği sırada Ülkü Ocakları Kurucusu ve yöneticisi olarak görev almıştır.Hem akademik anlamda hemde siyasi anlamda çalışmalarını sürdürmüştür.

1970 yılından itibaren Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar derneğinin kurucularından biri oldu.Üniversite akademi ve Yüksekokullar Asistanlığı kurucularından biri olarakta bir süre genel başkan olarak görev yapmıştır.

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler İktisat sonrasında doktora yapmıştır.Kendini hem okurken hemde siyasal olarakta ilerletmiştir.Türkiye dünya ekonomisi ve Türk-İslam alemi gibi konularda cok önemli araştırmalar yapıp geliştirmiştir.

visum china
visum china

12 Eylül 1980 tarihinde tutuklanmış cezaevine konmuş MHP ve Ülkücü yönetileri hiç yalnız bırakmadı ve ülkücü kadrolarda çeşitli görevlerde yer almıştır.

Alparslan Türkeş tarafından görev nedeniyle Devlet Bahçeli 17 Nisan 1987 tarihinde Üniversitedeki Öğretim görevinden istifa etmiştir ve 19 Nisan 1987 tarihinde Büyük Kurultayda parti yönetimine seçilmiş ve genel sekreterlik görevine getirildi.Mhp’nin kadrolarında uzunca süre Genel Sekreterlik, Genel Başkan yardımcılığı gibi görevler yapmıştır.Alparslan Türkeş’in 4 Nisan 1997 tarihinde hayata gözlerini yummasıyla beraber 6 Temmuz 1997 tarihinde yapılan MHP 5. Olağanüstü Kongresinde Genel başkan olmuştur.

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimlerde yüzde 18.2 oy almış ve 127 milletvekili ile mecliste yer almıştır.Mhp ikinci parti olmuş ve DSP, ANAP ile Koalisyon hükümeti oluşmuş ve başbakan yardımcılığı görevi yapmıştır.28 Mayıs 1999 ve 18 Kasım 2002 tarihleri arasında bu görevi başarıyla yerine getirmiştir.

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde MHP yüzde 8,34 oy oranı almış ve Meclise girememiştir.Genel Başkan Bahçeli istifa kararı almış fakat 2003 tarihinde yine Olağan Kongre yapılmış bu yapılan kongrede tekrar göreve getirilmiştir.

Devlet Bahçeli evli mi? hayır hiç evlenmemiştir.

Devlet Bahçeli kimdir? hakkında tüm biyografisini sizlere sunduk.Sizlerde duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

visum china
visum china

31 Yorum Bırak

 1. en merak ettiğimiz konu neden evlenmemiştir

 2. Bir daha Asla Bahçeliye oy vermem Partiyi ne hale getirdi

 3. Abdullah Duman

  Allah böyle büyük bir devlet adamını bu devletin bu milletin başından eksik etmesin bu ülkenin ve milletin bekası için gerekirse kendinden ve partisinden ödün vere bilecek bu koca yürekli adama sahip çıkmalıdır seni çok seviyor ve saygı ile selamlıyorum Allah yar ve yardımcınız olsın yolunuz ve bahtınız açık olsun…

 4. VATANSEVER-ÜNİTERCİ-ATATÜRK MİLLİYETÇİSİ

  2017 siyaseti ile tüm söylemlerinin,seçim bildirgelerinin,Temel MHP çizgisinin ,milli duruşun,Ülkücü Camianın,görüşün aksi yönünde hareket etmiş,Tarihin en önemli dönemeç noktasında
  Tarihe ”bir oyum var Evet diyeceğim” diyerek Kişisel istikbal uğruna Davasına ,Camiasına yok oluşuna imza atmış bir genel başkan olarak geçecek,
  Fakat Bu projeyi iyi okuyan Vatan sever, üniterci,Attürk Milliyetçileri bu oyundan sonra dahada güçlenerek geleceklerdir.

 5. M.Saim Köylüoğlu

  Sayın Devlet Bahçeli’yi tanımak ayrıcalıktır.
  Her Ülkücüyüm diyen onun gibi düşünmesede, ulu orta kulaktan dolma sözlerle ağır laflar etmemeli, bilhassa Ülkemizin bu kritik döneminde liderine sahip çıkmalıdır. Benim okul yıllarım sayın Devlet Bahçeli ile ayni dönemlerdir. Ben Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulunda, Sayın Devlet Bahçeli Ankara İTİA’de okurlardı. Ayni zamanda, Başbuğ Alpaslan Türkeş’in “DOKUZ IŞIK DOKTİRİNİ” İle ilgili konuşmalarına katılırdık. Sayın Devlet Bahçeli’nin farkını orada görürdük. Nedense bizim kuşak sahneden çekilmeye başlayınca Lidere karşı gelme, fikirlerini beğenmeme moda oldu. Şunu söyleyeyim ki, Sayın Devlet Bahçeli, 60 yıldır bu davanın içinde ve en üst noktada, lütfen LİDERİMİZE sahip çıkalım. İyiysede kötüysede o bizim liderimiz. Selam VE SAYGILARIMLA.

 6. Devlet bahçeli maalesef güttüğü siyasetle Alparslan Türkeşin kemiklerini sızlatmıştır

 7. Sayın Genel Başkanımız Devlet BAHÇELİ ile ilgili son zamanlarda yazılan çizilenleri okudukça utanıyorum..Yıllarını milletine devletine vermiş siyasi bilgisi ile olsun Milliyetçi harekete kattığı onca öncülük göz ardı edilmemeli… Millet böyle bir lidere sahip çıkmalı..Ülkücülerin sözünü dinlediği iç savaşı engelleyen devlet adamıdır. Sayın Bahçeli bu ülkeye gelmiş geçmiş en büyük siyasetçiler arasında yeri vardır.

  • Sayın DevletBahçeli gerçek bir vatansever,vefalı bir ülkücü,MHP ye en yakışan bir genel başkandır.Ülkücülükte hemen hemen hiç günleri olmayan kişiler tercih edilmeye çalışılmaktadır.Onlar da değerlidir ama ,mazileri incelendiğinde bu davanın çilesini hiç çekmemişlerdir.Daima Sayın Devlet Bahçelinin yanındayım.Saygılar.

  • Çok teşekkür ederim aynen çok güzel anlatmışsınız katılıyorum size

 8. Genel Başkanımız sayın Dr. Devlet Bahçeli bilge Lider,ahlak ve fazilet timsali,Dürüst,ilkeli,öngörülerinde hep haklı çıkan,”önce ükem sonra partim ,sonra ben “diyen tek lider,ülkenin bölünmez nütünlüğü,üniter yapımızın, milli birlik ve beraberliğimizin sigostası olan anayasanın ilk dört maddesinden taviz vermeyen,hak, hukuk ,adalet diyen büyük bir ülkücü,ancak algı operasyonlarıyla millete yalan yanlış tanıtılan,ülkücü milliyetçi hareketi dağıtmak için hedef secilen ,dava adamı, eşsiz bir liderdir.Ancak “toplumlar layık olduğu şekilde yönetilir.” Bu toplum hukuksuzluğa,adeletsizliğe,haksızlığa,yoksulluğa karşı mücadele veren liderimize oy vermiyorsa “ne halin varsa gör Türkiye “demiyecek kadar da mücadelecidir.Mücadeleye devam….Erol AYDEMİR

 9. Siyaset adamligi konusunda yapilan butun iyi yorumlara katiliyorum. Akademik yonu daha iyi tanitilmali. Insan iliskilerinde de saygılı ve kibar bir lider…
  Hitabet konusunu gelistirmeli kitleleri pesinden surukleyecek bir tavır sergilemelidir

 10. Sadri Sarıçam

  Devlet Bahçeli, çok derin ve çok boyutlu düşünen Bilge bir kişidir.
  Üzülerek yazıyorum ki; Devlet Bahçeli’yi beğenmeyenler son derece Cahil, Düşünmeden, Dinlemeden, Anlamadan ve Analiz etmeden konuşan kişilerdir.Evet, bu oran çok yüksektir.Diyebilirsiniz ki; bu kadar çok olumsuz eleştiri alan bir Parti Genel Başkanı’nı nasıl olur da siz böyle takdir dolu kelimeler ile tasvir edersiniz ?
  Evet, Sayın Bahçeli bu övgüleri hak ediyor.
  Emeklilerine Asgari Yaşam Standardı seviyesindeki maaşı bile çok gören bir Siyasi Parti olan AKP ye neden oy verirler ki !!! İkinci bir şık daha var : Devlet Bahçeliyi anlamadıklarını söyleyenlerin kültür dağarcığı ve kelime hazineleri çok kısıtlıdır. Daha net söyleyim, günlük iletişimlerini 100 kelimeyi aşmayan bir kapasite ile sürdüren dar görüşlü bile olamayan insanlardır…Bu tezimi bilimsel şöyle ispatlıyorum:Eğer bu söylediğim gibi olmasaydı Türkiye’nin yarısından fazlası Türkiye şimdi Dünya da Teknoloji Alanında ve Bilimsel Araştırmalarda en azından ilk 10 da 10. olurdu. Demek ki, biz G 20 lerde olduğumuza göre ve hukukda da 86 da olduğumuza göre biz İlim Sahibi değiliz ve İlim sahibi kişileri anlayamayız..Ne dedi : 4 madde sundu… 1.Türkiyenin Uniter yapısı korunacak ve Anayasamızın ilk 4 maddesi değiştirilmeyecek.Acaba, bu ilk 4 maddeden kaç kişinin haberi var. Nedir bu maddeler.Bunu araştırıp öğrenmek yerine ben anlamadım demek daha kolay bu kişilere göre.( Bağımsızlığımız ve bütünlüğümüzün korunması Anayasa Teminatı altındadır.)…2.17 / 25 Aralık süreci hukuka taşınacak….3…Sözde çözüm süreci tasviye edilecek…Haksızmıdır Sayın Bahçeli..Yıllardır söylüyor bu süreç PKK ve Bölücülerin güç kazanmasına ortam sağlıyor Terörist Kimlikden Siyasi Kimliğe geçişi hazırlıyor…Peki, ne oldu ? Güneydoğu da iç çatışmayı başlatanlar kim ve bunları kim palazlandırdı ? Ayrıca, hainlerin Türkiye den Kobaniye geçişini kim müsade etti ? Bahçeli mi müsade etti ? …4. Cumhurbaşkanı Anayasal çizgisinde kalacak. Bunun neresi yanlış…Cumhurbaşkanı Devlet Başkanı gibi davranıyor ve kanunları çiğniyor.Devlet başkanı olsun ondan sonra Devlet Başkanı gibi davransın.Bu neye benziyor ? Tıpkı ehliyet kursuna giden bir öğrenci ehliyet alma hakkını kazanmadan trafiğe çıkması gibi..Bu nasıl yasal değilse Cumhurbaşkanı da Devlet Başkanı gibi davranması yasal değildir…Bu nedenle Devlet Bahçeli yi anlamayanlar biraz kitap okusunlar ve bilgilerini geliştirsinler ondan sonra Devlet Bahçeli’yi anlamaya çalışsınlar.Kendi eksiklerinin sonuçlarından doğan cehaletin sorumlusu kendileridir Bahçeli değil. Selam ve saygılarımla..

 11. Herzaman muhalefet kalmayıtercih ediyor En buyuk yanlışı dsp hükumetine girmesidir

 12. Devlet Bey aslında diksiyon ve hitabet dersi alırsa çok daha oyları yükselir MHP nin.Evlenmemiştir çünkü üniversite de okuduğu zaman bir kıza aşık olmuştur kızda ona ama kızın babası solcu olduğu için devlet bey kızı istemis ama babası ülkücüye verecek kızım yok demistir hatta kız kaçmayı trklif eder ama devlet bey kabul etmez ve atayı çiğnemek olmaz demiştir Hatta kadında yaşamaktadır ingilterede hatta devlet bey başbakan yardımcısı olduğu bir dönem ingiltereye gônderilmek istenmiş ama devlet bey kabul etmemiş gidersem dönemem demiştir.

  • Ya adamin eskilerden beri solculara saygisi var nedense solcular kirilmasin diye Ömür boyu yas tutuyo demekki neyse özel konu kendisi bilir

 13. Bencede mhp nin başına ağzı laf yapan zeki ve dürüst bir lider gelirse mhp oyları silip süpürur.devlet bey cok iyi ama siyasetci ve liderlik vasfı zayıf malesef

 14. Bahceli devri bitti baslamadan. Bahceli ne konustugunu bilmeyen bi adam haline geldi. Milliyetci insanlari kaybetmemek icin adam gibi birinin gelmesi lazim

  • seymanuraraz@gmail.com

   Rica ederim düzgün bilgiler veriniz. Ve Sayın Bahçeli hakkında konuşurken iki kez düşünün kendisi Her konuda insani duyguları,adaleti,edebi,saygıyı hep mühim görmüş bir devlet adamıdır. Evet seçim sonuçları üzmüşüm bizi lakin vakit uzun herkes günü gelince anlayacaktır. Bunun muhabbeti dahi gereksizdir. Kendisi ilim irfan sahibi, İnsanlar hakkında konuşurken 2 kez düşünüp konuşan bi adamdır.Bazı siyasetçiler gibi boş atan biri değildir. Devlet Bahçeliyi tanıyan tüm insanlar onun neden niçin davrandığını bilir. Lakin bilmeyenler konuşamıyor, iyi siyasetçi değildir diyorlar. Sanırım insanların gözünde siyaset çok konuşmaktır. Yanlış olan bu ki siyaset asil olabilmekten geçer. Yazık ki vatanımızdaki mühim insanlar bile bunu göremiyorlar. Irkçı ırkçı demekten başka birşey söylemiyorsun.Düşünmek gerek niçin neden kime niye ırkçılık yapıyor. Türkiye Cumhuriyetinin başında olmayı bugüne kadar hakeden insanlardan birisidir.Kendisi benim nazarımda hakiki turan sevgilisidir. Ve bu Beyefendi için dini yok deniliyor. İyi incelenmemiş demektir bu. Devlet bey namaza gittiğinde farkedilmemek için en arka saflarda bulunur. Tek bi ricam vardır ki oda Sayın Bahçeli hakkında onun gibi olup iki okuyup bir söylesinler…

 15. Mhpnin daha farklı şeyler yapması lazım mesela medyayı daha iyi kullanması ve sesini daha cok duyurması gerekiyor her partiyi destekleyen yandaş medya var ama Mhpyi destekleyen medya yok bunun eksikliği var biran önce birşeyler yapılmalı

 16. Devlet bahçeli mhpye girdikten sonra genellikle mhpnin oyu yükseldi sadece düşmesini sağladığı dönem koalisyon hükümeti sonrası oldu zaten MHP o yıl meclisede giremedi.Alt taban kadrolaşmış mhpnin aponun yakalanmasında payı büyüktür Türk milleti mhpnin peşinden gitmeli

 17. Mhpde iyi bir adam en azından tabanı tutuyor fakat yeterli değildir daha genç liderlere ihtiyaç vardır

 18. bahçelinin eski köyü siverekte falan değildir çarpıtmayın..geçen bır yerdede hataydan gocmus dıye yazı okudum yanlış bılgı vermeyınız..kendısı has adana osmanıyelıdır..koyude antep sınırına yakın olan bahce dır..

 19. Çok net bir insandır ya evet ya hayır belkilerle işi olmaz!

 20. Devlet Bahçeli çok dürüst en önemli siyaset tarihinin liderlerinden biridir ben çok seviyorum iyikide başımızda Allah onu başımızdan eksik etmesin

 21. Hikmet Büyükaksoy

  M H P nin önünü tıkayan bir siyasetçidir.Sn bahçeli biz sana oyları muhalefet ol diye vermedik.Elim kırılsaydı da oy vermeseydim.2002 seçimlerin de başbakan olacakken seçime gittin barajın altında kaldın.Bu seferde barajın altında kalacaksın.

 22. İlk yerleşik köyü Siverek Diyarbakır arasındadır.Ailece okuma seviyeleri yüksektir.Kesinlikle amacı iktidar felan değildir.

 23. gizlenen bazı bilgiler var diye düşünmekteyim annesi babası kimdir osmanıye ye nerden gelmiş yerleşmişlerdir babası ne iş yapardı ki

  • Evet bence de tam bir biyografisi yayinlanmali ve bir biyografi kitabi cikarilmali diye dusunuyorum

   • Ülkücüleri tutan en azından meydanlardan uzaklaştıran olası iç savaşı engelleyen gerçek bir devlet adamıdır Bahçeli eleştirenler elbet olacaktır ama biz her zaman onun yanındayız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir