Dilhan Eryurt Kimdir, Hayatı, Nereli, Eserleri, Ne Yaptı?

Dilhan Eryurt Kimdir, Hayatı, Nereli, Eserleri, Ne Yaptı?

Nasa’da çalışan ilk Türk kadın Dilhan Eryurt’un hayatı hakkında bilgiler. Dilhan Eryurt kimdir, nerelidir, Dilhan Eryurt kaç yaşında öldü, Dilhan Eryurt eserleri, Dilhan Eryurt ne yaptı gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dilhan Eryurt Kimdir?

Dilhan Eryurt 26 Kasım 1926 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Babasının adı Abidin, annesinin adı ise Rana’dır. Babası 1944 yılında Denizli Milletvekilliğini yapmıştır. İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü’ne girdi.

1946 yılında İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü’nde eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi’nde astronomi bölümü açmak üzere görevlendirilen Tevfik Okyay Kabakçıoğlu’nun yanında iki yıl boyunca fahri asistanlık yaptı. Lisansüstü çalışmalarına bir süre Michigan Üniversitesi’nde devam etti ve 1953’te Ankara Üniversitesi Astrofizik Anabilim Dalı’nda doktorasını ve ardından doçentlik çalışmalarını tamamladı.

1961 yılında Amerikan Ulusal Bilim Akademisi’nden aldığı bursla NASA’da çalışmaya başladı. Yıldızlardaki termonükleer ilişkileri inceledi ve enstitüdeki çalışmalarıyla bu alanda dünya çapında çalışma başlatan ilk 2-3 kişi arasında yer aldı. Çalışmaların sonucunda Güneş hakkında o zamana dek yanlış bilinen birtakım gerçekleri ortaya çıkardı.

visum china
visum china

Dilhan Eryurt 1968 yılında Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra ODTÜ’de 1 yıl ders verdi. TÜBİTAK’ın desteğiyle ilk Ulusal Astronomi Toplantısı’nı düzenledi. 1969 yılında aya ilk iniş için yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle Apollo Başarı Ödülü ile ödüllendirildi.

Birçok başarıya imza atmış Dilhan Eryurt 13 Eylül 2012 tarihinde 85 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir