Erkan Yolaç kimdir, Erkan Yolaç kaç yaşındaydı, Erkan Yolaç nereli, Erkan Yolaç ne zaman öldü, neden hayatını kaybetti?

Erkan Yolaç

Erkan Yolaç Hayatını Kaybetti! Erkan Yolaç Kimdir, Kaç Yaşındaydı?

Türk televizyon tarihinin önemli isimlerinden, ‘Evet-Hayır’ yarışmasıyla tanınan sunucu Erkan Yolaç kimdir, Erkan Yolaç kaç yaşındaydı, Erkan Yolaç nereli, Erkan Yolaç ne zaman öldü, neden hayatını kaybetti? İşte Erkan Yolaç hakkında detaylar.

Erkan Yolaç Kimdir?

Erkan Yolaç 24 Şubat 1935 tarihinde Kırklareli’de dünyaya gelmiştir. Türk televizyon sunucusu. TRT televizyonunda 1985’ten itibaren pazar günleri yayımlanan Stüdyo Pazar programındaki Evet-Hayır Yarışması’nın sunucusu olarak tanınmıştır.

Erkan Yolaç Hayatı

Erkan Yolaç altı yaşındayken ailesi İstanbul’a taşındı. Erkan Yolaç ortaöğrenimine İstanbul’da Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde başladı, bir yıl sonra Kenan Evren Anadolu Lisesi’nde devam etti. Babasının mesleği nedeniyle ailesi 1951 yılında Karabük’e taşınınca eğitimine yatılı öğrenci olarak Kastamonu Lisesi’nde devam etti. Kastamonu Lisesi’nde öğrenci iken edebiyat öğretmeni olan Rauf Mutluay’ın yönlendirmesiyle belediye anons mikrofonlarından anons yaparak ilk sunuculuk deneyimini yaşadı. Bu ilk deneyimden sonra Belediye başkanı Osman Zeki Oktay’ın isteği üzerine belediyenin tüm anonslarını yapmaya başladı.

1959 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nden iç mimar olarak mezun oldu. 1960 yılında Ankara Radyosu’nda bayram özel eğlence programı sundu. Huysuz Virjin, Orhan Boran, Leyla Sayar gibi isimlerle gazinolarda çalıştı. Daha önce İngiliz yayın kuruluşu BBC’de yapılan “Evet-Hayır” adlı yarışmayı kendi tarzına uyarlayarak ilk defa 1962’de Caddebostan Gazinosu’nda sahnede uyguladı. Bu yarışmada yarışmacılar iki dakika boyunca Yolaç’ın sorularını Evet ya da Hayır kelimesini kullanmadan yanıtlamaya çalışırdı. Yolaç, yıllarca sahnede, radyoda ve televizyonda sunuculuk yaptı ve bu yarışmayı sundu. 1964 yılında iki sinema filminde oyuncu olarak rol aldı.

visum china
visum china

1970 Türkiye Güzeli olan Asuman Tuğberk ile 1976 yılında evlendi. Eşi ile birlikte bir konfeksiyon atölyesi kurarak işletti. Mehmet adında bir oğlu, Göksu adında bir kızı vardır.

Yolaç, 1985 yılından itibaren TRT televizyonunda yayımlanan Stüdyo Pazar programı içinde sunduğu “Evet-Hayır” yarışmasıyla tanındı. 1996 yılından itibaren TGRT kanalında “Erkan Yolaç Show” adlı bir eğlence programı yaptı.

Uzun süre boyunca yoğun bakımda tedavi gören Erkan Yolaç, 16 Mayıs 2024 tarihinde çoklu organ yetmezliği sebebiyle İstanbul’un Şişli ilçesinde 89 yaşındayken hayatını kaybetti.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir