Ersun Yanal Kimdir?

Ersun Yanal Kimdir?

Teknik direktörlüğünü yapmış olduğu bir çok takımda sevilmiş ve özellikle Fenerbahçeli taraftarların en sevdiği teknik adamlardan biri olan Ersun Yanal kimdir? yakışıklı teknik adamın özgeçmişi.

Ersun Yanal Kimdir Kaç Yaşındadır ve Nereli?

Ersun Yanal, 17.12.1961 yılında İzmir’in nüfusu kalabalık ilçelerinden biri olan Buca’da dünyaya gelmiştir.Dedesi Fenerbahçe’de bir dönem futbol oynamış olan Fehmi beydir.Babasının adı Ural, annesinin adı ise Behiye’dir.Ünlü teknik direktör, üç yaşındayken ailesinin Denizli’nin Sarayköy ilçesine taşınması ile birlikte çocukluğunu ve gençliğini Denizli’de geçirmiştir.

İlk olarak Denizli Endüstri Meslek lisesini bitiren teknik adam Elektrik Bölümü mezunudur.Ardından Manisa’da bulunan Celal Bayar Üniversitesini okumuş ve Beden Eğitimi bölümünü bitirmiştir.Çeşitli futbol kulüplerinde oynayan isim ilk olarak futbola Sarayköyspor’da başlamış arkasından ise Nazillispor ile Aydınspor takımlarında forma giymiştir.

Futbolculuk maratonunun bitmesinin ardından Teknik Direktörlük eğitimleri alarak Teknik Direktörlük yapmaya başlayan Ersun Yanal, futbol yaşamına ilk başladığı yer olan Sarayköyspor’da teknik direktörlük yapmış ardından ise Denizlispor A Genç takımının başında görev almıştır.Bir süre Denizlispor A Genç ve Süper Genç takımlarında bulunmasının ardından Denizlispor As takımının başına getirilmiş ve Denizlispor teknik diretörlüğü yapmaya başlamıştır.

Denizlispor takımında yaklaşık 3 yıl Teknik Adam olarak bulunan Ersun Yanal, 1997 tarihinde Salihlispor takımının teknik patronu olmuş, burada 1 yıl kadar teknik direktörlük yapmasının ardından tekrar Denizlispor’a dönmüştür.1998-2000 tarihlerinde Denizlispor’da kalan isim 2000-2002 yılında Ankaragücü takımının teknik sorumluluğuna getirilmiştir.2002-2004 yılları arasında kariyerinde en güzel günleri geçirmiş ve Gençlerbirliği takımını UEFA çeyrek finale kadar çıkartmıştır.

Gençlerbirliği’nin ardından A Milli Takımın başına getirilen Ersun Yanal, A Milli Takımımızda 2004-2005 yıllarında bulunmuş akabinde ise 2005-2007 yıllarında Vestel Manisaspor’un teknik direktörlüğüne getirilmiştir.Vestel Manisaspor’dan sonra Trabzonspor’un başına geçen başarılı çalıştırıcı, Trabzonspor’dan sonra ise Eskişehirspor takımının teknik diretörü olmuştur.Eskişehirspor takımında 2 yıl süresince görev yapan isim 2011 sezonunda Eskişehirspor’un ligi 5. bitirmesini sağlamıştır.

2013 yılında Fenerbahçe takımında teknik direktörlük yapan isim, Fenerbahçe’yi 2013-2014 sezonu Süper Lig şampiyonu yapmıştır.Her ne kadar takımı şampiyon yapsada sezon başlamadan önce istifa etmiş ve Fenerbahçe’den ayrılmıştır.

2016 tarihinde Trabzonspor’a tekrar dönen Ersun Yanal, Trabzonspor’un kendi seyircisi önünde oynamış olduğu Akhisarspor maçında rakibine 6-1 gibi farklı bir skorla yenilmesi nedeniyle yönetim tarafından görevden alındı.

Ersun Yanal’ın Teknik Direktörlük Yaptığı Takımlar

1990 – Sarayköyspor
1996 – Denizlispor
1997 – Salihlispor
1998 – Denizlispor
2000 – Ankaragücü
2002 – Gençlerbirligi
2004 – A Milli Takım
2005 – Manisaspor
2007 – Trabzonspor
2011 – Eskisehirspor
2013 – Fenerbahçe
2014 – Trabzonspor
2016 – Trabzonspor

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın