Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir Hayatı Eserleri

Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir Eserleri

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Türk Şairleri arasında ender olan isimlerden biri olan 10. Yıl Marşını Türk insanına hediye etmiş Ünlü Şair yazar Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir Eserleri nelerdir?

Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir Nerelidir Biyografisi

Faruk Nafiz Çamlıbel kimdir 18 Mayıs 1898 doğumludur.İstanbullu olan Ünlü yazar İlk ile Ortaöğrenimini Bakırköyde tamamladı.Lise senelerindeyken şiir yazmaya başladı 1913 tarihinde ilk şirini yazdı.Bir sonraki senede Saat ismindeki yazısı Çocuk Dergisinde yayınlanmaya başladı.

Faruk Nafiz Çamlıbel Öğrenimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde sürdürdüğü sıralarda 1917 tarihinde bir teklif almış ve bu nedenle okulunu bırakarak Ati Gazetesi yazı işlerinde görev başı yapmıştır.Birçok ünlü yazarın yazılarından etkilenmiş ve şiirlerini kaleme aldığı sırada bunlara özen göstermiştir.Milli Edebiyatın gelişmesi için yoğun çaba sarfetti.Türk Edebiyatı’nın Beş Hececiler isimlerinden biri oldu.1918 tarihinde Şarkın Sultanları adını verdiği şiir kitabı ile edebiyatın önemli isimlerinden oldu.

visum china
visum china

1918 tarihinde çıkardığı ilk kitaptan sonra 1919 tarihinde 2. kitabını çıkarmıştır.Kitabının adı Dinle Neyden isimli kitaptır.Bu kitap ile herkese ulaşmayı başardı.Aynı sene içersinde üst üste kitap çıkarma başarısı göstererek Gönülden Gönüle adındaki şiir kitabını çıkardı.Basılmış olduğu kitaplar önemli yayın merkezlerinde bulundu.

1921 tarihinde İnsanlara çok daha faydalı olmak üzere Öğretmenlik mesleğini yaptı.İlk Öğretmenlik yaptığı yer Kayseri olmuştur.O sıralarda Kurtuluş Savaşı’nın olması sebebi ile eserlerinde özellikle bu zorlu şartları konu aldı.Özellikle Han duvarı adını verdiği bu şiirinde bu konu tamamen ele alındı.1924 tarihinde Canavar adındaki eseri tiyatrolarda gösterildi.

1924 tarihinde Ankara’ya tayini çıktı ve 1932 tarihine kadar Ankara’da bulunarak edebiyat öğretmenliği yaptı.Yeni devletin yapılanmasında en çok siyasetçilere göz kırpması sebebi ile siyasete ilgi duydu.Ankara’da bulunduğu vakitlerinde eserlerini aksatmadı ve devam etti.1932 tarihinde Ankara’daki görevi bitti ve İstanbul’a geçti.Başta Vefa Lisesi olmak üzere Kabataş Erkek lisesi ve Amerikan Koleji’nde çalıştı.

Şairliğini bırakmadan 1946 tarihinde Demokrat Parti’den İstanbul Milletvekili olarak aday olmuş ve İstanbul Milletvekili seçilmiştir.27 Mayıs 1960 tarihine kadar Milletvekiliği görevini hiç bırakmadı.1960 tarihinde ise Çoğu Db Milletvekili ile beraber tutuklandı ve 15 ay cezaevinde kaldı.

Faruk Nafiz Çamlıbel 8 Kasım 1973 tarihinde bir takım Yurt Gezilerine çıkmış ve bu sırada vefat etmiştir.Anadolu’nun tüm sıkıntılarını kitaplarında konu almaya son zamanlarında dikkat etmiştir.

Faruk Nafiz Çamlıbel Eserleri

Şarkın Sultanları (1919)
Gönülden Gönüle (1919)
Dinle Neyden (1919)
Çoban Çeşmesi (1926)
Suda Halkalar (1928)
Bir Ömür Böyle Geçti (1933)
Elimle Seçtiklerim (1934)
Akarsu (1937)
Tatlı Sert (Mizah Şiirleri, 1938)
Akıncı Türküleri (1938)
Heyecan ve Sükûn (1959)
Zindan Duvarları (1967)
Han Duvarları (Seçme Şiirler, 1969)

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Ayşenur Olça

    Fotoğrafını koyduğunuz kişi Faruk Nafiz değil Behçet kemal Çağlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.