Fatih Terim Kimdir?

Fatih Terim Kimdir?

Uzun seneler Milli Takımımızın teknik adamlığını yapmış ve halen Milli takımımızı çalıştıran, Galatasaray takımına UEFA kupasını kazandırmış Türkiye’nin en başarılı teknik adamlarından biri olan Fatih Terim kimdir nerelidir? özenle yazılan biyografisi.

Fatih Terim Kimdir Nerelidir Hayatı

Fatih Terim, 1953 doğumlu eski futbolcu ve teknik adam olan bir sporcudur.Adanalı olan teknik adamın babası ise Kıbrıs Türklerindendir.Futbolla buluşmuş olduğu senelerde kaleci olarak görev yaptı.İlk olarak oynamış olduğu takım Adana Demirspor takımıdır.

Adana Demirspor takımından Galatasaray’a 1974 senesinde geçmiştir.Buraya transfer olduktan 1 sene sonra yani 1975 tarihinde Milli Takım formasıda giymeye başladı.Toplam 51 defa Milli takımımızın formasını giydi ve toplam 11 sene kadar Türkiye Milli takım forması giyerek en fazla milli takımda oynayan futbolcu oldu.

Fatih Terim senelerce Galatasaray’da forma giyip 1985 tarihinde futbolcu bıraktı ve teknik adamlık kursuna yazıldı.Teknik adamlık kursunu başarı ile bitirmesinin ardından 1987 senesinde Ankara’nın en köklü futbol takımlarından Ankaragücü takımının teknik adamlığını yapmaya başladı.2 yıl boyunca Ankaragücü takımının çalıştırıcısı oldu ve takımı sıralamada üst sıralara çıkarttı.Ankaragücü’nden sonra Göztepe’nin başına geçti ve 1990 tarihinde Milli Takım yardımcı teknik adamı oldu.1996 tarihinde A Milli takımının başında olduğu sırada Milli Takımımız ilk defa Avrupa Şampiyonasına katılma hakkı elde etti.

1996 tarihinde Milli takımımızın yer aldığı Euro 96’da Milli Takımımızın almış olduğu kötü sonuçlarla beraber Fatih Terim istifa etmiş ve Galatasaray’ın teknik adamlığına getirilmiştir.1996 tarihinden 2000 tarihine kadar 4 yıl boyunca 4 şampiyonluk elde ederek mükemmel bir başarıya ulaştı.

Galatasaray takımına üst üste başarı getirmesi ile beraber taraftarlar ona İmparator demeye başladı.2001 tarihinde İtalyan devlerinden Milan takımının başına geçti ve 2 sene boyunca Milan takımının teknik adamı oldu.2003 tarihinde yeniden Galatasaray takımının başına geçti.1996 yılındaki başarısını tekrarlayamadı ve takımı üst üste kötü sonuçlar aldığı için 2004 tarihinde teknik direktörlüğü sonlandırıldı.

Galatasaray’dan sonra tekrar A Milli Takımımızın teknik adamlığına getirildi ve 2007 tarihindeki Milli Takım başarısı ile beraber Euro 2008’e katılma hakkı elde etti.Büyük başarı ile 2008 tarihinde Milli Takımımız yarı finale kadar çıktı ve yarı final maçında Almanya ile karşılaşıp 3-2 yenildi.2009 tarihinde Fifa Dünya kupasına A Milli Takımının katılamaması sebebi ile A Milli Takımdaki görevini bıraktı.

2011 senesinde Galatasaray ile yolları tekrar kesişti ve tekrar Galatasaray’ın başına geçti.2012 tarihinde Galatasaray takımını yine birinci yaptı ve Lig şampiyonluğunu kazandırdı.2013 tarihinde Galatasaray takımının başkanının istemesi üzerine teknik direktörlük görevi Galatasaray takımında bitmiş oldu.

2017 yılında tekrar Galatasaray’ın başına geçen Terim, Galatasaray’ı şampiyon yaptı.

Fatih Terim evlidir ve 2 tane kızı vardır.Kızlarının isimleri birisinin Merve birisinin ise Buse’dir.

Bu yazımızda Fatih Terim kimdir, nereli, yaşı gibi sorulan soruların cevaplarını paylaştık.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın