Oyuncu Ferdi Merter kimdir, Ferdi Merter'in hayatı, oyuncu Ferdi Merter biyografisi, Ferdi Merter nereli?

Ferdi Merter Kimdir? Ferdi Merter Hayatı, Kaç Yaşında, Nereli?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Oyuncu Ferdi Merter kimdir, Ferdi Merter’in hayatı, oyuncu Ferdi Merter biyografisi, Ferdi Merter nereli? İşte Ferdi Merter hakkında detaylar.

Ferdi Merter Kimdir?

Ferdi Merter Fosforoğlu 19 Eylül 1939 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yazar, yönetmen, seslendirme sanatçısı.

Ferdi Merter Hayatı

İlk kez 1940 yılında Tosun Paşa filminde kamera karşısında yer aldı. Akabinde yaklaşık 20 filmde çocuk ve genç oyuncu olarak devam etti. 1945 yılında Yeşilçam’da dublaj sanatçılığı yapmaya başladı. Ferdi ismini dublaj hocası olan Ferdi Tayfur’dan almıştır. 1958 yılına değin İstanbul’da sinema ve tiyatro çalışmaları yapmanın ardından, 1959 yılında konservatuvara giren Merter; İtalyan Lisesi’nin ardından, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuvarından mezun oldu. 1963 yılında Sivas’ta askerliğini yaptıktan sonra, 1965 yılında eşi Cansın Hanım’la evlendi.

visum china
visum china

1962-2004 yılları arasında Devlet Tiyatrolarında oyuncu, yönetmen, edebi kurul üyesi, disiplin kurulu üyesi, baş rejisörlük, Ankara ve Adana Devlet tiyatrolarında sanat yönetmenliği yaptı, Ankara Sanat Tiyatrosunda çalıştı. Türkiye Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği yönetim kurulunda görev yapan Merter, ayrıca Tiyatro Yazarları Derneği başkanı olup, seslendirme çalışmaları yaptı ve çeşitli sinema ve dizi filmlerde rol aldı.

19 Eylül 2018 tarihinde 79 yaşındayken Ankara’da hayatını kaybetti ve Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

Ferdi Merter Kişisel Hayatı

Ferdi Merter, Yeşilçam’ın karakter oyuncusu Renan Fosforoğlu ve oyuncu Muazzez Arçay’ın oğlu, tiyatro ve sinema sanatçısı Enis Fosforoğlu’nun ise ağabeyidir.

Ferdi Merter hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.