Hidayet Türkoğlu Kimdir Biyografisi

Hidayet Türkoğlu Kimdir Biyografisi

Türkiye’de ve Avrupa’da en fazla tanınan Milli takımın vazgeçilmez oyuncusu olmuş olan ve Cumhurbaşkanı başdanışmanlığı görevini yürüten Hidayet Türkoğlu Kimdir nereli kaç yaşında biyografisi.

Hidayet Türkoğlu Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Hidayet Türkoğlu kimdir 19 Mart 1979 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.Kendisi Yugoslavya göçmeni bir isimdir.2 kardeştir ve en küçükleridir.Çocukluğunu İstanbul’da geçirmiş ilkokulada Bayrampaşa Yıldırım İlköğretim okulunda başlamıştır.Burada öğrencilik yaptığı sırada basketbola ilgi duyarak oynamaya başladı.Oynadığı basket ile beraber Okul Takımına hocaları tarafından dahil edildi.Basketboldaki yeteneğinle beraber Burs kazanmaya hak kazandı.

Özel Çavuşoğlu Kolejini burs ile kazanmasının ardından hem okul takımında oynadı hemde kulüpte basketbol oynadı.Oynadığı sıralarda Basketbolun Köklü kulüplerinden Efes Pilsen takımına transferi gerçekleşti.Hidayet Türkoğlu Hem Efes Pilsen’de oynadı hemde okul takımındaki mücadelesine devam etti.Önemli başarılara imza attı.1997 tarihinde ilk imzasını atmış olduğu takım Efes Pilsen A takımı oldu.A takımda toplam 4 yıl kadar oynadı.1999-2000 tarihleri arasında oynamış olduğu mücadele ile turnuvadaki en iyi 5 oyuncu arasına girdi.Bu başarı Türk basketbolcular arasında en önemli diyebileceğimiz bir başarı olma özelliği taşımaktadır.Başarılarından sonra kendinde hedef büyüttü ve NBA oyuncusu olmak istedi.

Hidayet Türkoğlu NBA Amacından sonra Amerika bulunmakta olan Avukatı ile bir görüşme sağladı daha sonra Avukatı’nın ayarlamış olduğu takımlarla bir süre kamp yaptı.Kamp sonucusnda Sacramento Kings Takımına 16. sıradan seçildi.Bu seçimle beraber NBA’ye seçilen en iyi Türk oyuncu ünvanını almıştır.2000-2001 sezonu başlamasınla beraber NBA ligindeki ilk sezonda onun için başlıyordu.İlk zamanlar heyecanlı bir süreç geçirdi ve takıma alışması kısa sürdü.2001 ile 2002 sezonunda NBA Çaylaklar All-Star kadrosuna seçilme başarısı sağladı.All-Star etkinlikleri kapsamındaki Şut yarışmalarında şampiyonluk aldı.Bu şampiyonluk neticesinde kendisine bir ödül verilmiştir.

hidayet-turkoglu-biyografi-resim

Hidayet Türkoğlu 1 Yıl sonra NBA takımlarından San Antonio Spurs takımına gitti.Attığı 3 sayılıklarla beraber takımının başarısında çok önemli katkıya imza attı.Oynadığı basketbol ile beraber en fazla aranan isimlerden olmasınla beraber Reklam filmlerindende teklifler aldı.Aynı sezonda Adidas reklamında ekran karşısına geçti.

Sezon sonu gelmesinle beraber başta oynadığı takım olan San Antonio Spurs olmak üzere birçok takımdan teklifler aldı ama o Orlando Magic takımı ile 6 senelik bir anlaşmaya imza attı.2004-2005 sezonu onun için çok iyi geçti ve en iyi 6. adam ödülünü aldı.

Sezonun bitmesinden sonra Banu Ergür ile dünya evine girdi.Düğün sonrası Askerlik görevini yerine getirdi.

Hidayet Türkoğlu boyu kaç? Boyu 2 metre 8 cm’dir.

2005-2006 sezonu 2005 sezonundan cok daha başarılı bir şekilde geçti.2006-2007 sezonunda küçük bir ilk sezonda sakatlık geçirdi.2. yarısı açılınca sezonun yine mükemmel bir başarı sağladı ve oynadığı takımın Play Off’a girmesinde büyük katkı sağlamıştır.

2009-2010 sezonunda Orlando Magic takımının 35 milyon gibi yüksek teklifini kabül etmemiş ve Toronto takımı ile 5 yıllık 56 milyon dolara anlaşmıştır.2010 tarihinde Türkiye’de oynanan Dünya Basketbol şampiyonasına katılarak Türk Milli takımımızda yer almıştır.Milli takım o yıl dünya 2. olmuştur.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın