Hülya Koçyiğit kimdir, nerelidir, Hülya Koçyiğit kaç yaşında, Hülya Koçyiğit kaç çocuğu var

Hülya Koçyiğit Kimdir, Hayatı, Biyografi, Kaç Yaşında, Nereli?

İsim: Hülya Koçyiğit
Doğum Tarihi: 12 Aralık 1947
Doğum Yeri: Kuzguncuk, İstanbul
Boy: 1.74
Eş: Selim Soydan
Kardeşler: Nilüfer Koçyiğit, Feryal Koçyiğit
Çocuklar: Gülşah Alkoçlar
Torunlar: Aslışah Alkoçlar, Neslişah Alkoçlar

Oyuncu Hülya Koçyiğit hakkında merak edilenler. Hülya Koçyiğit kimdir, nerelidir, Hülya Koçyiğit kaç yaşında, Hülya Koçyiğit kaç çocuğu var gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hülya Koçyiğit Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Hülya Koçyiğit 12 Aralık 1947 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Feryal ve Nilüfer adında kardeşleri vardır. Hülya Koçyiğit 1968 yılında Fenerbahçe futbolcularından Selim Soydan ile evlenmiştir.

Hülya Koçyiğit, yerli romanların sinemaya uyarlanması için çok çaba sarf etmiş ve Kerime Nadir, Muazzez Tahsin Berkand, Esat Mahmut Karakurt, Halide Edib Adıvar ve Peride Celal gibi sanatçıların eserlerinin sinemaya uyarlanmasında katkıda bulunmuştur. Romanlardan sinemaya uyarlanan filmler çok iyi neticeler elde etmiştir. Bir dönem roman kahramanlarını canlandırdıktan sonra, Kezban (1968), Kezban Roma’da (1970) ve Kezban Paris’te (1971) serisinde Kezban karakterini canlandırmıştır ve canlandırdığı roller arasında en büyük şöhreti Kezban karakteri ile yakalamıştır. Karakter Anadolu’dan gelmiş ve taşralı olduğu için ezilmiş, horlanmış bir kızın kendi kendini eğitip tesadüfen zengin olmuş bir karakterdir. Daha sonra farklı filmlerde oynamıştır. Kırmızı Fener Sokağı adlı filmde sokak kızı İmra’yı canlandırdığında, seyirci hemen filme tepki göstermiş ve film hiç tutmamıştır. Sonra Ediz Hun’un annesi rolünü oynamayı kabul etmiştir. Cüneyt Arkın’ın evli bir erkek olmasına rağmen metresi rolünü oynamayı kabul etmiştir. Daha sonra farklı yönetmenlerle farklı roller arayışına girmiştir. Genellikle Orhan Aksoy ile çalışıyordu. Roman uyarlamalarını ve aşk filmlerini onunla birlikte çekiyordu. Farklı filmlerde farklı roller almak isteyen Koçyiğit, sinemada on yıldan sonra senaryo ve yönetmen çekme özgürlüğüne sahip olacaktı. Erman Film’in lokomatif oyuncusuydu. Başka firmalarlada çalışıyordu fakat yılda sadece altı film çekiyordu. Lütfi Ömer Akad ile çalışmayı çok istemesi sonucunda yönetmen ile Düğün (1973), Gelin (1973) ve Diyet (1975) üçlemesini çekmiştir. Birde Gökçe Çiçek (1972) filmini çekmiştir. Daha sonra Şerif Gören ile birlikte ağırlıklı olarak çalışmıştır. Şerif Gören ile birlikte Evlidir Ne Yapsa Yeridir (1978), Almanya Acı Vatan (1979), Firar (1984), Kurbağalar (1985) gibi önemli filmlerde çalışmıştır. 1970’li yıllarda Kadir İnanır, Tarık Akan ve benzeri dönemin yeni oyuncularıyla perde karşısına geçmiştir. 1980’li ve 1990’lı yıllarda ise 1960 ve 1970’lere aksine daha az filmde rol almıştır. Kızı Gülşah Soydan (Alkoçlar), 1970’li yıllarda çocuk oyuncu olarak sinema filmlerinde yer almıştır.

visum china
visum china

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir