Hümeyra kimdir, Hümeyra nereli, Hümeyra'nın hayatı, biyografisi, Hümeyra kaç yaşında?

Hümeyra Kimdir? Hümeyra Biyografisi, Kaç Yaşında, Nereli?

Yüz Yıllık Mucize adlı dizide Müzeyyen karakterini oynayan Hümeyra kimdir, Hümeyra nereli, Hümeyra’nın hayatı, biyografisi, Hümeyra kaç yaşında? İşte Hümeyra hakkında detaylar.

Hümeyra Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Fatma Hümeyra Akbay 15 Ekim 1947 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası, bir dönem Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanlığı da yapmış olan profesör Muvaffak Akbay; annesi ise babasının görevi dolayısıyla Mısır’da yetişmiş ve sıkı bir eğitimden geçmiş, dört dil bilen Malike Hanım’dır.

Henüz 5 yaşındayken bale dersleri almaya başladı, okul çağı geldiğindeyse Ankara Kolejine kayıt ettirildi. Fakat 10 yaşındayken babasının erken ölümü üzerine annesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Liseye başlaması gereken dönemde, annesinin de ısrarlarıyla, daha iyi bir eğitim alabilmek amacıyla Londra’da yaşayan dayısının yanına gitti. O yıllarda hem grafik tasarım dersleri alan hem de gitar çalıp beste yapmaya başlayan sanatçı, İstanbul’a döndükten sonra bir süre İstanbul Ekspres Gazetesinde Beyoğlu muhabiri olarak çalıştı.

2000’li yıllar Hümeyra için müzik ve tiyatrodan uzaklaşıp daha çok sinemaya ve televizyon dizilerine yöneldiği bir dönem olmuştur. 2000 senesinde yayınladığı Eski 45’likler isimli derleme albümü sanatçının son kişisel müzik çalışması olup sonrasında birkaç albümde konuk olarak yer aldıysa da bir daha tekli veya albüm çıkarmamıştır. Ömrünün 16 yılını İstanbul Şehir Tiyatroları’na adayan Hümeyra, en son 2003 yılında Ben Anadolu isimli oyunda rol almış; Avrupa Yakası ve Melekler Korusun’daki performanslarıyla da oyunculuk alanındaki başarısını kanıtlamıştır. Ayrıca; Babam ve Oğlum filmi de sanatçının sinema dünyasındaki namını arttıran önemli filmlerden biridir.

Hümeyra’nın sinemaya devam edip başarılı olmasının arkasındaki en büyük etkenlerden biri de Çağan Irmak’ın teşvikleridir. Dedemin İnsanları ve Unutursam Fısılda gibi yapıtlar, 2010’larda sanatçının yer aldığı önemli yapıtlar arasında sayılır. Ayrıca; Yalan Dünya, Paramparça, Şahsiyet ve Kadın dizilerinde hayat verdiği karakterlerle de devamlı ekranlarda yer almıştır. 2020 yılı itibarıyla 50 yıldır aktif olarak sanat hayatını devam ettiren sanatçı en son Biz Böyleyiz isimli sinema filminde oynadı.

Hümeyra’nın Özel Hayatı

Fatma Hümeyra Akbay, 1967 yılında aile baskısıyla Haluk Aşkın ile yaptığı evliliğini 1969 yılında sonlandırdı. 1971 yılında ikinci evliliğini Fikret Hakan ile yaptı. Çiftin bu evliliği aynı yıl içinde sonlandı. Fatma Hümeyra Akbay, 1972 yılında üçüncü evliliğini Mithat Bigat ile yaptı. Çiftin evliliği 1979 yılında sona erdi. Hümeyra, dördüncü evliliğini 1981 yılında Ömer Kavur ile yaptı. Bu evlilikte 1983 yılında boşanma ile sonuçlandı. Son evliliğini Jimmy Cicero ile 1999 yılında yaptı ve 2 yılın ardından evliliği sona erdi.

Hümeyra hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

Paramı Biriktirme Programı - Monay...

Monay, para biriktirme uygulaması, para yönetimi
Monay
Paramı nasıl değerlendirebilirim diye soruyorsan MONAY'ın şu faydalı blog yazısını okumanı ve uygulamasını indirmeni tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir