Hüseyin Nihal Atsız Kimdir Nerelidir Biyografisi

Hüseyin Nihal Atsız Kimdir?

Türkçülüğü savunan en önemli yazar, şair ve tarihçilerden biri olmakla beraber Türkçü Camianın sevdiği bir kişi Hüseyin Nihal Atsız Kimdir?

Hüseyin Nihal Atsız Kimdir Nereli Biyografisi

Hüseyin Nihal Atsız doğum tarihi 12 Ocak 1905’dir.İstanbul’un Kadıköy ilçesinde dünyaya gelmiştir.Babasının adı Nail, Annesinin adı Fatma’dır.İlkokula Kadıköyde başlamış birçok okul değiştirmiştir.Ortaöğrenimini bitirmesinin ardından Askeri Terbiye’ye giriş yaptı.Okuduğu 3 sene boyunca güzel dönemler geçirdi fakat Üçüncü sınıfta iken Arap kökene sahip bir Subaya selam vermediği gerekçesi ile okuldan uzaklaştırıldı.

Askeri Terbiye’den ayrılmasından sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine giriş yaptı.Bu fakülteyide 1930 tarihinde bitirdi.Bir süre kadar Türkiyat Enstitüsünde Asistan olarak bulunmasına rağmen bir süre o görevinden çıkartılmıştır.

Hüseyin Nihal Atsız ilk görev yeri olarak Malatya’ya gönderilmiş orada Türkçe öğretmeni olarak görev yapmıştır.Malatya’daki görevinden sonra Edirne Lisesi’ne tayini verilerek Edebiyat öğretmenliği yapmaya başladı.Edirne’de bulunduğu sıralarda İken Orhun adındaki dergiyi yayınlamıştır.Bu dergilerde Türkçülüğü daha fazla geliştirmeye çalışmıştır.

Nihal Atsız en son Edirne’nin ardından 4 sene boyunca Gedikli Hazırlama okulunda görev alır.Burada çalıştığı sıralarda 1938 tarihinde bu görevindende uzaklaşması sağlanmıştır.Devlet Okullarında görev alamayınca kendisi Özel Okullarda çalışmaya devam etmiştir.Özel Yuca ile Boğaziçi lisesinde mesleğine devam etmiştir.Türk Tarihi Üzerinde Toplamalar ile Türk Edebiyatı Tarihi isminde kitapları çıkmıştır.1943 tarihinde Orhun kitabını tekrar yayınlama kararı aldı.O Dönemin Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel’in istifa etmesi gerektiğini savundu.İstifa etmesini istemesinin en büyük nedeni ise Kadrolaşma konusudur.

Hüseyin Nihal Atsız ile Sabahattin Ali arasında büyük bir gerginlik meydana gelmiş ve bu gerginlik neticesinde bir takım olaylar patlak vermiştir.Bunun sonucunda Atsız ile beraber yirmi iki arkadaşı bir süre yargılanmıştır.Askeri Yargıtay’ın kararı bozmasının sonrasında Türkçüler ile beraber hepsi serbest kaldı.

1950 tarihinde Haydarpaşa Lisesi’nde Edebiyat Öğretmeni olarak görevinin başına tekrar atandı.Burada 2 sene kadar görevini eksiksiz yerine getirdi.2 yıl görevden sonra 3 Mayıs Kutlamasına katılıp konferans verdi diye tekrar görevden alındı.11 Aralık 1975 tarihinde ise hayata gözlerini yummuştur.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂 TÜVTÜRK araç muayane randevusunu TÜVTÜRK muayene rezervayson sayfasından ücretsiz olarak alabilirsiniz. TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için telefon numarası da 850 222 88 88'dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.