Katie Ledecky Hayatı
Katie Ledecky Hayatı

Katie Ledecky’nin Hayatı

Amerikalı yüzücü Katie Ledecky, sayısız dünya rekorunu kırmadan önce 2012 Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmıştır. 2016 Yaz Olimpiyatları’nda dört altın madalya ve bir gümüş madalya kazanarak yengi serisine devam etti.

Katie Ledecky kimdir?

1997 senesinde Maryland’de doğan Katie Ledecky, altı yaşlarında rekabetçi bir halde yüzmeye başladı. 15 yaşlarında ABD Olimpiyat takımında yer aldıktan sonrasında, 2012 Yaz Oyunları’nda altın madalya kazanmak için 800 metre serbestte bir Amerikan rekoru kırdı. Ledecky, o zamandan beri 400 ila 1.500 metre içinde değişen bir takım özgür yoldam etkinliğinde dünya rekorlarını kırdı. Rio’daki 2016 Olimpiyat Oyunları’nda havuza hakim oldu, dünya rekoru olan 400 metre serbestte altın madalya, 200 metre özgür yoldam ve 4×200 metre özgür bayrak yarışında altın madalya ve 4×100 metre özgür yoldam bayrak yarışında gümüş madalya kazanmıştır. Ek olarak 800 metre serbestte altın madalya kazanarak dünya rekorunu kırdı.

Erken Seneler ve Rekabetçi Kariyer

Kathleen Genevieve “Katie” Ledecky, 17 Mart 1997’de Maryland, Bethesda’da hayata merhaba dedi. Bir avukat olan David ve eski bir üniversiteli yüzücü ve hastane yöneticisi olan Mary Gen’in ikinci evladı, altı yaşlarında ağabeyi Michael ile beraber Palisades Swim & Tennis Club’da rekabetçi bir halde yüzmeye başladı.

Havuz aktivitesi için görünüşte doyumsuz iştahıyla Ledecky, Nation’s Capital Swim Club’da teknik direktör Yuri Suguiyama yönetiminde göze çarpan biri oldu. 2011’de Suguiyama, Ledecky’ye, seçkin adam yüzücüler tarafınca yaygın olarak kullanılan, sadece hanımefendiler tarafında nadiren görülen bir teknik olan yarış esnasında daha agresif bir halde tekme atması emirini vermeye başladı. O yaz, Stone Ridge School of the Sacred Heart’taki birinci sınıfının başlangıcından ilkin, 400, 800 ve 1.500 metre özgür yoldam yarışmalarında kazanılmış olduğu zaferlerle ABD Gençler Şampiyonasına katıldı.

Ledecky, ilk çıkışını 2012 ABD Birleşik Devletleri Olimpiyat Denemelerinde 200, 400 ve 800 metre serbest stillerinde yapmış oldu. Üst düzey edinim eksikliği, 800 metrede göze çarpan bir galibiyetle ABD takımının en genç üyesi olmak için yükselen 15 yaşındaki oyuncu için hiçbir engel teşkil etmediğini kanıtladı.

visum china
visum china

Hızı, Ledecky’nin 800 metrede ateşini hızlandırdığı 2012 Londra Oyunları’ndaki yarışma süresince devam etti. Ondan sonra finalde rekabeti sudan savurdu ve Janet Evans’ın 23 yaşındaki Amerikan rekorunu 8:14.63’lük derecesiyle kırarak altın madalyayı kazanmıştır.

Ondan sonra Ledecky, kazanmayı bekleyen birinin kolay itimatını sergiledi. “Aklıma koyarsam yapabileceğimi biliyordum” dedi. “Asla korkmadım.”

Devam eden Yüzme Başarısı

Yeni teknik direktör Bruce Gemmell’in rehberliğinde Ledecky, 2012 Olimpiyat performansının bir tek buzdağının görünen kısmı bulunduğunu gösterdi. Hem orta hem de uzun mesafe yarışmalarını kazanabildiğini kanıtlayarak, 2013 FINA Dünya Şampiyonasında dört altın madalya yolunda 800 ve 1.500 metre özgür stillerde dünya rekorları kırdı. 2014 Pan Pacific Yüzme Şampiyonasında dört altın daha elde etti ve 2015 FINA Dünya Şampiyonasında büyük bir yarışmada 200-400-800 ve 1500 metre özgür stillerini kazanan ilk hanım oldu. Zaferleri çoğu zaman büyük farklarla gelen Ledecky, FINA Senenin Yüzücüsü, USOC’nin Senenin Olimpik Spor Hanımı ve üç kez Golden Goggle Senenin Kadın Sporcusu olarak onurlandırıldı.

Şampiyon yüzücü, 2015 senesinde Stone Ridge’den mezun olmadan ilkin Stanford Üniversitesi’ne kabul edildi, sadece 2016 Yaz Olimpiyatları için eğitime odaklanmak için kaydı ertelemeyi seçti. Olimpiyat yarışmasının başlamasından oldukça ilkin formunun zirvesinde bulunduğunu kanıtlayarak, Ocak 2016’da Arena Pro Swim Series’de 800 metre serbestte 8:06.68’lik derecesiyle 11. dünya rekorunu kırdı.

Ek olarak, Ledecky yaza 400 ve 1.500 metre özgür stillerde dünya rekoru sahibi olarak girdi. Tüm büyük internasyonal yarışmalarda yenilmeden, aslına bakarsan etkisinde bırakan olan altın madalya sayısını çoğaltması ve 2016 Rio Oyunları’nın kapanışında Amerikan takımının en meşhur Olimpiyatçılarından biri olması bekleniyordu.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları

Ledecky, Rio’da hayal kırıklığına uğratmadı. İlk bireysel etkinliği olan bayanlar 400 metre serbestte altın madalya kazanmıştır, yarışmayı erkenden geçerek kendi dünya rekorundan iki saniye daha iyi ve ikinci olandan dört saniye daha iyi bir zaman içinde tamamlamış oldu. Bayanlar 4×100 metre özgür bayrak yarışında ekip arkadaşlarının gümüş madalya kazanmasına da destek oldu. 200 metre özgür yoldam yarışında gene altın madalya kazanmıştır ve gümüş madalya kazanan İsveçli yüzücü Sarah Sjostrom’u geride bıraktı. Yorucu yarıştan sonrasında Ledecky altını kapma enerjisini bulmaktan bahsetti. Ledecky, “Son 50’de kusmaya oldukça yaklaştım” dedi. “Elimi duvara koymam ve bitirmem icap ettiğini biliyordum. Her şey acıyordu. . .Yalnız derine inip kendi işimi yapmak zorunda kaldım. Ilkin dokunup dokunmadığım hakkında hiçbir fikrim yoktu. . .Duvara dokunduğumda işim bitmişti. Ona ihtiyaç duyulan her şeyi verdiğimi biliyordum.

Ekip arkadaşları Allison Schmitt, Leah Smith ve Maya Dirado ile altın madalya kazanarak 4×200 metre özgür yoldam bayrak yarışında çapa olarak hakimiyetini sürdürdü. Ek olarak 2012 dünya şampiyonluğunu 800 metre bireysel serbestte çarpıcı bir zaferle korudu, yarışı 8:04:79’da tamamlamış oldu ve dünya rekorunu kırdı. Bu altın galibiyetle Ledecky, tek bir Olimpiyat Oyununda üç bireysel özgür yoldam yarışmasını kazanan ikinci hanım oldu ve bu başarı bununla beraber Debbie Meyer tarafınca Mexico City’deki 1968 Olimpiyatları’nda da elde edildi.

2021 Tokyo Olimpiyatları

Ledecky, 2021 Tokyo Olimpiyatları’nda 200 metre serbest stil, 400 metre serbest, 800 metre serbest ve 1.500 metre serbest ile 4×200 metre serbest bayrak yarışlarında yüzdü.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir