Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir Nereli Hayatı

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? Nereli Kaç Yaşında?

Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanlığını yapan Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? nereli kaç yaşında? hayatı.

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? Biyografisi

Kemal Kılıçdaroğlu 17 Aralık 1948 yılında Tunceli Nazimiye ilçesinde doğmuştur.Annesinin ismi Yemuş hanım babasının ise ismi Kamer’dir.4 Kardeştir.İlk ve Ortaokulu çeşitli yerlerde okumuştur bunlar Tunceli, Erciş ve Elazığ’dır.Üniversiteyi ise Ankara’da okumuş ve mezun olmuştur.Üniversite zamanındayken sol görüşlü olmasınla tanınmıştır.

Üniversite sonrası hesap uzmanı olarak Maliye Bakanlığı’nda görev yapmıştır.Görev süresi boyunca 1 yıl kadarda iş nedeniyle Fransa’da kaldı.1983 ile 1991 tarihleri arasında Gelirler Daire Müdürlüğünde çalışma başarısı göstermiştir.1991 tarihinde Bağ-Kur’a atanmıştır ve 1992 tarihinde ise Sosyal Sigortalar Kurumuna geçiş yaptı.Ekonomik Trend isimli dergi tarafından 1994 tarihinde Yılın Bürokratı seçilmiştir.

1999 tarihinde ise S.S.K’dan emekli olmuştur.Selvi Kılıçdaroğlu ile evlidir ve 3 çocuğu vardır.Kılıçdaroğlu’nun ikiz kardeşi olan Adil Kılıçdaroğlu’da Chpde görev yapan bir isimdir.

visum china
visum china

SSK Genel müdürlüğü görevinden ayrılması sonucunda Siyasete girmek istedi.DSP’den aday olmak istesede Bülent Ecevit tarafından kabül görmedi.Bu durum’dan kısa süre sonra Deniz Baykal’ın daveti üzerine Chp’ye katılmıştır.

3 Nisan 2002 Milletvekili Genel Seçimlerinde Chp’den aday olmuş ve Meclise girme şansı yakalamıştır.2007 tarihinde yapılan seçimlerdede bu şekilde devam etmiştir.Kemal Kılıçdaroğlu 2009 tarihinde Yerel Seçim nedeniyle İstanbul’dan aday olmuştur ve Akp Adayı Kadir Topbaş ile yarışmıştır az bir oy farkı ile yarışı kaybetmiştir.İyi bir derecede oy oranı artmıştır.CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinden istifa ettikten sonra aday oldu.

22 Mayıs 2010 tarihinde 33. CHP Olağan Kurultayı başladı.1189 oyun tamamını alma başarısı gösteren Siyasetçi CHP’nin yeni genel başkanı olmuş oldu.Parti tarihi içersinde en kalabalık kurultaylarından birini sağladı.Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’de bu kurultaya katılan isimlerden biriydi.Sonuçlar sonrası Chpye iktidara taşıyacaklarını belirtti.

O zamandan bu zamana Kemal Kılıçdaroğlu hedefine ulaşamadı ve CHP hep ikinci parti olarak Meclis’te bulundu.Bu durumdan rahatsız olan Chp’li bir kesim siyasetçi Kongre toplanmasını istese de Genel Merkez aynı düşüncede olmadı.

Başarılı bir diksiyonu olan Kemal Kılıçdaroğlu özellikle sakin tavırları ile her zaman dikkat çekmektedir.

visum china
visum china

2 Yorum Bırak

  1. denis_cekov@hotmail.com

    asalet vicdan tertemiz bir avrupai modeli taşıyan bir lider dürüstlüğüyle bütün politikacılara örnek bir şahsiyet

  2. süpersin kemal başkan her zaman destekçiniz bunu bilmeni isteriz helal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir