Kenny Rogers hayatı

Kenny Rogers Kimdir?

Ödüllü şarkıcı/söz yazarı Kenny Rogers, “Lucille”, “The Gambler” ve “Islands in the Stream” gibi hit parçalarla hem ülke hem de pop listelerinde büyük başarı elde etti.

Kenny Rogers Kimdir?

Gruplarla ve solo sanatçı olarak çalıştıktan sonra Kenny Rogers, The Gambler parçası büyük bir  hit oldu ve Rogers’a ikinci Grammy Ödülü’nü verdi. Rogers ayrıca ülke efsanesi Dottie West ile bir dizi hit kaydetti ve Dolly Parton ile büyük bir 1 numara olan “Islands in the Stream” şarkısını kaydetti. Rogers ayrıca 2012 otobiyografisi de dahil olmak üzere birkaç kitap yayınladı.

Erken yaşam ve kariyer

Şarkıcı ve söz yazarı Kenneth Donald Rogers, 21 Ağustos 1938’de Houston, Teksas’ta doğdu. Doğum belgesinde adı “Kenneth Donald” iken, ailesi ona her zaman “Kenneth Ray” derdi.

Rogers, ailesi ve altı kardeşiyle birlikte federal bir konut projesinde yaşayarak fakir bir şekilde büyüdü. Lisedeyken, bir müzik kariyerine devam etmek istediğini biliyordu. Kendine bir gitar aldı ve Scholars adlı bir grup kurdu. Grubun rockabilly sesi vardı ve birkaç yerel hit aldı.

Kendi başına çıkış yapan Rogers, Carlton etiketi için 1958 hit single’ı “That Crazy Feeling”i kaydetti. Hatta şarkıyı Dick Clark’ın popüler müzik programında seslendirdi. amerikan orkestrası. Türleri değiştiren Rogers, daha sonra bir caz grubu olan Bobby Doyle Trio ile bas çaldı.

Folk-pop tarzına geçen Rogers’tan 1966’da New Christy Minstrels’e katılması istendi. Bir yıl sonra grubun birkaç üyesiyle birlikte First Edition’ı oluşturmak üzere ayrıldı. Grup kısa süre sonra Kenny Rogers ve First Edition olarak tanındı ve kendi müzik şovlarını başlattı. Mel Tillis’in “Ruby, Don’t Take Your Love to Town” gibi birkaç hit daha kaydettiler.

Genel Başarı

1974’te Rogers tekrar solo gitmek için gruptan ayrıldı ve enerjisini country müziğine odaklamaya karar verdi. “Love Lifted Me”, 1975’te ilk solo ilk 20 ülke hiti oldu. İki yıl sonra, Rogers, karısı tarafından terk edilen bir adam hakkında hüzünlü balad “Lucille” ile ülke listelerinin zirvesine ulaştı. Şarkı ayrıca pop listelerinde de başarılı oldu, ilk beşe girdi ve Rogers’a En İyi Ülke Vokal Performansı, Erkek dalında ilk Grammy’sini getirdi.

Kenny Rogers kimdir

Dottie ve Dolly ile Düetler

Rogers, solo çalışmasına ek olarak, ülke efsanesi Dottie West ile bir dizi hit kaydetti. İkili, “Every Time Two Fools Collide” (1978), “All I Ever Need Is You” (1979) ve “What Are We Doin’ in Love” (1981) ile ülke listelerinin zirvesine ulaştı. Yine 1981’de Rogers, Lionel Richie’nin “Lady” versiyonuyla pop listelerinde altı hafta boyunca 1 numarada kaldı.

Bu zamana kadar, Rogers gerçek bir geçit sanatçısıydı, hem ülke hem de pop listelerinde muazzam bir başarı elde etti ve Kim Carnes ve Sheena Easton gibi pop yıldızlarıyla işbirliği yaptı. Oyunculuğa yönelen Rogers, 1980’ler gibi şarkılarından esinlenerek televizyon filmlerinde rol aldı.

1983’te Rogers, kariyerinin en büyük hitlerinden birini kaydetti: Dolly Parton ile “Akıştaki Adalar” adlı bir düet. Bee Gees tarafından yazılan şarkı, hem ülke hem de pop listelerinin zirvesine çıktı. Rogers ve Parton, çabalarından dolayı Academy of Country Music Award Yılın Teklisi ödülünü kazandı.

Bundan sonra, Rogers bir country müzik sanatçısı olarak gelişmeye devam etti. Bu dönemin hitleri arasında, 1988’de En İyi Country Vokal Performansı dalında Grammy Ödülü, Duet’i kazanan Ronnie Milsap ile düeti “Make No Mistake, She’s Mine” yer alıyor.

Fotoğrafçılık ve İşletmeler

Rogers, müziğe ek olarak, fotoğraf tutkusunu da gösterdi. Ülkeyi dolaşırken çektiği fotoğraflar 1986 koleksiyonunda yayınlandı. Kenny Rogers’ın Amerikası. “Müzik benim, ama fotoğrafçılık muhtemelen ikinci olur” dedi. Ertesi yıl, Rogers adlı başka bir koleksiyon yayınladı.

Oyunculuk yapmaya devam eden Rogers, şu tür TV filmlerinde rol aldı: Amerika’da Noel (1990) ve MacShayne: Kazanan Her Şeyi Alır (1994). Ayrıca diğer iş fırsatlarını keşfetmeye başladı ve 1991’de Kenny Rogers Roasters adlı bir restoran franchise’ı başlattı. Daha sonra girişimi 1998’de Nathan’s Famous, Inc.’e sattı.

Aynı yıl, Rogers kendi plak şirketi Dreamcatcher Entertainment’ı kurdu. Ayrıca kendi Broadway dışı Noel şovunda rol aldı. Oyuncak Dükkanı, Bu zaman civarında. Bir sonraki albümünü çıkaran Rogers, bir çocuğun beyzbol sevgisini anlatan hit “The Greatest” ile listelere geri döndü. Aynı albümden “Buy Me a Rose” ile bir hit daha kaydetti.

Sonraki yıllar

2004 yılında, Rogers ve beşinci eşi Wanda, 66. doğum gününden sadece bir ay önce Temmuz ayında ikiz erkekleri Jordan ve Justin’i karşıladılar. Önceki evliliklerinden daha büyük üç çocuğu olan Rogers, “Benim yaşımdaki ikizlerin ya seni yapacağını ya da seni kıracağını söylüyorlar. Şu anda ayrılmaya meyilliyim. Sahip oldukları enerji için öldürürüm” dedi.

2009 yılında uzun kariyerini Kenny Rogers: İlk 50 Yıl, müzikal bir retrospektif. O zamana kadar düzinelerce albüm kaydetti ve dünya çapında 100 milyondan fazla kopya sattı.

2012 yılında, Rogers otobiyografisini yayınladı. Şans ya da Onun Gibi Bir Şey. 2013 yılında Country Music Hall of Fame’e kabul edildiğinde önemli müzikal katkılarından dolayı tanındı. Kasım ayında düzenlenen CMA Ödülleri’nde Willie Nelson Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü de aldı. Jennifer Nettles ve Darius Rucker da dahil olmak üzere ülkenin en iyi sanatçılarından bazıları Rogers’ı onurlandırdı.

Nisan 2018’de Rogers, Kuzey Carolina’daki Harrah’s Cherokee Casino Resort’ta planlanan bir performanstan çekildikten sonra, işletme Twitter’da şarkıcının “bir dizi sağlık sorunu” nedeniyle son turunun kalan tarihlerini iptal ettiğini duyurdu.

Rogers yaptığı açıklamada, “Son iki yılda ‘The Gambler’s Last Deal’ turunda hayranlara veda etme fırsatından çok keyif aldım” dedi. “Kariyerim boyunca bana verdikleri cesaret ve destek ve bunun sonucunda yaşadığım mutluluk için onlara asla gerektiği gibi teşekkür edemedim.”

Ölüm

Rogers, 20 Mart 2020’de Georgia, Sandy Springs’deki evinde öldü. 81 yaşındaydı.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂 TÜVTÜRK araç muayane randevusunu TÜVTÜRK muayene rezervayson sayfasından ücretsiz olarak alabilirsiniz. TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için telefon numarası da 850 222 88 88'dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.