Kuzgun Acar kimdir, yaşamı, nereli

Kuzgun Acar Kimdir?

Türk heykeltıraş Kuzgun Acar’ın hayatı hakkında merak edilenler. Kuzgun Acar kimdir, yaşamı, nereli gibi en çok aranan soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kuzgun Acar Kimdir, Hayatı, Nereli?

Kuzgun Acar’ın tam adı Abdülahet Kuzgun Çetin Acar’dır. Kuzgun Acar’ın doğum tarihi 28 Şubat 1928’dir. Kuzgun Acar’ın doğum yeri İstanbul’dur. Kuzgun Acar’ın annesi Libya kökenli Ayşe Zehra Hanım, babası ise Nazmi Acar’dır. Yoksul ve zor şartlarda bir çocukluk dönemi geçirdi. Sultanahmet Ticaret Lisesi’ni tamamladı. Liseyi tamamladıktan sonra 1948 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi heykel bölümünü tercih etti. Ünlü Alman heykeltıraş Rudolf Belling’den dersler aldı. Daha sonra Türk heykeltıraşlar Zühtü Müridoğlu ile Ali Hadi Bara’nın atölyesinde çalışarak eğitimini tamamladı.

Kuzgun Acar Sanat Hayatı

Kuzgun Acar soyut çalışmalar yapmaktaydı. 1953 yılında eğitimini tamamladıktan sonra ilk sergisini açmıştır. Demir, çivi, tel ve ahşap malzeme ile heykeller tasarladı. Kuzgun Acar yaptığı çalışmalar ile Fransa’da başarılar elde etti. 1961 yılında yaptığı çiviler ile çalışma Paris Bienali’nde birinci oldu. Bu birincilikle ile birlikte burs kazandı ve Fransa’ya gitti. Paris Modern Sanatlar Müzesi’nde 1962 yılında sergisini açtı.  1966 yılında yaptığı İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’ndaki Kuşlar heykeli ile Ankara Kızılay Meydanı’nda bulunan Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’nün cephesine yaptığı tunçtan kabartma Türkiye heykeli değerli eserlerindendir.

Kuzgun Acar bir çalışması sırasında merdivenden düşerek beyin kanaması geçirmiştir. Kuzgun Acar beyin kanaması nedeniyle 4 Şubat 1976 tarihinde yaşamını kaybetti. İstanbul Zincirlikuyu mezarlığına defnedilmiştir.

Google Kuzgun Acar’ın 93. yaş gününe özel doddle yaptı.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir