Megan Rapinoe hayatı

Megan Rapinoe Kimdir?

Megan Rapinoe, iki Dünya Kupası şampiyonluğu ve bir Olimpiyat altın madalyası kazanan bir Amerikan futbol şampiyonu ve aktivist.

Megan Rapinoe kimdir?

Megan Rapinoe bir yıldız futbolcudur. 2019’da Dünya Kupası’nda en çok gol atarak Altın Ayakkabı ve turnuvanın en iyi oyuncusu olarak Altın Top’u kazandı. O yıl aynı zamanda FIFA’nın Dünya Kadınlarda Yılın Futbolcusu seçildi. İki Dünya Kupası şampiyonluğuna ek olarak, Rapinoe bir Olimpiyat altın madalyası. Genellikle göz alıcı pembe veya mor saçları içeren benzersiz bir stili var ve sahada başarılı olduğunda benzersiz bir poz – geniş kollar, başını arkaya atmış ve gururlu sırıtış – vurduğu biliniyor. Rapinoe, eşcinsel olduğunu açıklayan ilk futbolculardan biriydi ve ırksal adalet, eşit ücret ve LGBTQ + haklarına duyulan ihtiyaç hakkında konuştu. Ekim 2020’de WNBA yıldızı Sue Bird ile nişanı duyuruldu. Rapinoe’nin anıları, Tek hayat, 2020 yılında yayınlandı.

Megan Anna Rapinoe, 5 Temmuz 1985’te Redding, California’da, ikiz kardeşinden 11 dakika sonra doğdu. Rapinoe, kuzey Kaliforniya’daki muhafazakar Redding kasabasında büyüdü. Annesi Denise, bir garson. Babası Jim, müteahhit olarak çalıştı.

Rapinoe altı çocuğun en küçüğü olarak büyüdü. İkiz kız kardeşi Rachael, kolej boyunca futbolda da başarılı oldu. Rachael, Rapinoe ile birlikte sporun en yüksek seviyesine ulaşamasa da, ikisi yakın olmaya devam ediyor.

visum china
visum china

Erken Futbol Kariyeri

5 yaşlarında Rapinoe ve ikiz kardeşi, ağabeylerinin ayak izlerini takip ederek futbol oynamaya başladılar. İkisinin de yetenekli oyuncular olduğu ortaya çıktı. Yaşadıkları yerde kız takımı olmadığı için önce bir erkek futbol takımına katıldılar.

Rapinoe, futbolun yanı sıra atletizm oynadığı ve basketbol oynadığı Foothill Lisesi’ne gitti. Lisedeyken, Rapinoe, futbol becerilerinin ona bir üniversite bursu kazandıracağını umuyordu ve bu, Portland Üniversitesi’nin sağladığı sona erdi. Ayrıca US Soccer’ın 17 Yaş Altı genç takımında oynadı ve 19 Yaş Altı takımına katılmak için üniversite kaydını erteledi.

Rapinoe, Ocak 2005’te Portland Üniversitesi’nde başladı ve okulun kadın futbol takımının o yıl NCAA Division I Şampiyonasını kazanmasına yardımcı oldu. 2006 yılında ABD kadın milli takımında forma giydi. Ayrıca Portland Üniversitesi ekibinin bir parçası olarak kaldı, ancak sol dizindeki ACL yaralanmaları onu 2006 ve 2007’de sahadan uzaklaştırdı.

Megan Rapinoe kimdir nerelidir

Ulusal ve Uluslararası Futbol

Forvet oyuncusu olan Rapinoe, 2009 yılında ABD kadın milli takımına yeniden katıldı. 2011 yılında ilk Dünya Kupası’na katıldı. Bir maç sırasında, topu nefes kesen bir çapraz saha yolculuğuna göndererek dünyayı şaşırttı, takım arkadaşı Abby Wambach, daha sonra saat dolmadan hemen önce gol attı ve maçı bağladı. ABD’li kadınlar 2011’de Dünya Kupası finalini kaybetmelerine rağmen, Londra’daki 2012 Olimpiyat Oyunlarında altın madalya kazandıklarında Rapinoe oradaydı.

Milli takımda oynamanın yanı sıra Rapinoe farklı futbol kulüplerine getirildi. 2009’da Chicago Red Stars’a katıldı ve 2011’de Philadelphia Independence, magicJack ve Avustralya’nın Sydney FC’sinde oynadı. 2013 yılında Fransa’da Olympique Lyonnais forması giydi. 2014’te Rapinoe Ulusal Kadınlar Futbol Ligi’ne döndü ve Washington eyaletinde OL Reign ile oynuyordu.

2015 yılında Rapinoe ve ABD kadın takımı o yılki Dünya Kupası’nı kazandı. Aralık 2015’te sağ dizinden ACL yaralanması geçirdi, ancak yine de 2016’da Olimpiyat takımının bir parçası oldu. Ancak, ABD kadınları bu Oyunlarda madalya almadı.

2020 Olimpiyat Oyunları, Covid-19 salgını nedeniyle bir yıl ertelendi. Oyunlar 2021’de Japonya’da gerçekleştiğinde, Rapinoe Olimpiyat takımının bir parçasıydı.

Rapinoe, futbolu bırakacağı için bir tarih belirlemedi. 2021 röportajında ​​”Mümkün olduğunca uzun süre oynamak istiyorum” dedi. “Kısa kesmek istemiyorum.”

Eşit Ücret İçin Mücadele Edin

Kadın milli takımı daha başarılı olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki erkek futbolcular genellikle kadınlardan daha fazla para kazanıyor. Sonuç olarak, Rapinoe ve diğerleri eşit ücret için mücadele etti. 2016 yılında, o ve diğer dört takım arkadaşı, ücret ayrımcılığı nedeniyle ABD Futbolu aleyhine federal bir işçi şikayetinde bulundu.

Diğer Aktivizm

Üniversitedeyken eşcinsel olduğunu anlayan Rapinoe, Temmuz 2012’de Olimpiyat Oyunlarından önce halka açıldı. Bunu yapan ilk futbolculardan biriydi. Kararı verdi çünkü “dışarıda olmamak benim için çok tuhaf ve pek gerçekçi değildi.” Rapinoe o zamandan beri LGBTQ+ haklarını desteklemeye devam etti. Mart 2021’de, trans çocukların okulda spor yapmasını engelleyen eyalet yasasını takiben, bir op-ed’de şunları yazdı: “Transgender gençler de dahil olmak üzere tüm çocukların sevdikleri sporlara katılabilmeleri gerektiğine inanıyorum.”

Ağustos 2016’da, San Francisco 49ers takımından Colin Kaepernick, ırksal adaletsizliği protesto etmek için NFL maçlarında milli marş sırasında diz çökmeye başladı. Rapinoe, Kaepernick’in ilk hareketinden bir hafta sonra aynı hareketi yapmaya karar verdi ve maçlarında diz çöken ilk tanınmış beyaz atlet oldu. “Diz çökmeyi seçtim çünkü bu ülkenin kendi halkına karşı izin verdiği türden bir baskıya dayanamam” dedi. Ayrıca, “Eşcinsel bir Amerikalı olarak, bayrağa bakmanın ve tüm özgürlüklerinizi koruma altına almamanın ne demek olduğunu biliyorum” diye açıkladı.

Rapinoe’nin ailesinin bazı üyeleri onun milli marş sırasında diz çökme kararını anlamadı. Babasının 2016’da Trump’a verdiği oy, bir aile toplantısında barışmalarına rağmen, Rapinoe ve eşcinsel olan ikizini yabancılaştırdı.

Uyuşturucu bağımlısı olan ve hapishanede birkaç kez geçen ağabeyi ile deneyimlerinden yararlanan Rapinoe, yasanın bağımlılarla nasıl ilgilendiğini değiştirme gereği hakkında konuştu. Elizabeth Warren’ı cumhurbaşkanı olarak onayladı, CARES Yasasının etkisini açıklamak için Alexandria Ocasio-Cortez ile Instagram Live oturumu düzenledi ve Gürcistan’ın 2021 Senatosu ikinci tur seçimlerinde Demokrat adayları destekledi.

Rapinoe için spor ve aktivizm arasında bir ayrım olmamalıdır. 2020’de “Sporcuların politik olmaması gerektiği önermesi sadece saçmalık” dedi. Buna ek olarak, o yılın ilerleyen saatlerinde, “Dünyayı yapabildiğim her şekilde daha iyi hale getirmek için denemek zorunda olduğum şeyle elimden geleni yapma sorumluluğu hissediyorum” dedi.

Rapinoe’nin eski ortakları arasında Avustralyalı futbolcu Sarah Walsh ve müzisyen Sera Cahoone yer alıyor. O ve Cahoone nişanlıydılar ama Rapinoe ilişkiyi bitirdi. Daha sonra Rio’daki 2016 Olimpiyatları’nda tanıştığı yıldız WNBA oyuncusu Sue Bird ile ilişki kurdu.

Rapinoe milli marş için diz çökme kararının ardından takım kadrosundan çıktığında Bird onu destekledi. Rapinoe ayrıca Bird’e, o sırada daha iyi bir şekle sahip olmasını sağlayan bir diyet ve egzersiz rejimini izlemesine yardım ettiği için teşekkür ediyor. “Gerçekten değiştim. Kariyer açısından ona çok şey borçluyum.”

Çift, 2018’de birlikte taşındı. Covid-19 pandemisi sırasında Rapinoe, Florida’daki WNBA balonunda Bird’e 2020’de katıldı, böylece ikisi ayrılmak zorunda kalmayacaktı. Rapinoe ve Bird, Ekim 2020’de nişanlandıklarını duyurdular.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir