Meral Çetinkaya kimdir, nereli, Meral Çetinkaya kaç yaşında, Meral Çetinkaya rol aldığı dizi ve filmler neler?

Meral Çetinkaya Kimdir, Biyografisi, Kaç Yaşında, Nereli?

Darmaduman dizisinde Ayla karakterini oynayan Meral Çetinkaya kimdir, nereli, Meral Çetinkaya kaç yaşında, Meral Çetinkaya rol aldığı dizi ve filmler neler? İşte Meral Çetinkaya hakkında detaylar.

Meral Çetinkaya Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Meral Onuktav Çetinkaya 1945 yılında Bursa’da dünyaya gelmiştir. Ortaokulu bitirdikten sonra bir süre bale eğitimi aldı. Liseyi Amerikan Kız Koleji’nde tamamladı ve kazandığı bursla ABD’ye giderek Sanat Tarihi alanında eğitim aldı.

Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra, Kenter Tiyatrosu’nda sergilenecek bir oyunu yönetmek üzere İrlanda’dan gelen bir yönetmene çevirmenlik yapması sonucu tiyatroyla tanıştı. LCC’de tiyatro kurslarına katıldı. Kurs kapatıldıktan sonra da Beklan Algan’la çalışmaları sürdürdü.

1969 yılından itibaren Dostlar Tiyatrosu’nda birçok oyunda rol aldı. Şili’de Av, Alpagut Olayı, Bitmeyen Kavga, Gün Dönerken, İkili Oyun, Yalınayak Sokrates rol aldığı oyunlardan bazılarıdır. Kenterler Tiyatrosu’nda bir oyunda rol aldıktan sonra Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda çalıştı.

1973 yılında Ağrı Dağı’nın Gazabı filmi ile sinema oyunculuğuna başladı. Rol aldığı ikinci sinema filmi olan 1979 yapımı Hazal filmi idi. Bu filmdeki performansı ile 18. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne değer görüldü.

Dizi oyunculuğuna 1986’da Sızı adlı TRT dizisi ile başladı. 1989-2002 yılları arasında Bizimkiler dizisinde canlandırdığı Ayla karakteri ile tanındı. Sinema oyunculuğuna seksenli yılların sonundan itibaren Her Şeye Rağmen, Uçurtmayı Vurmasınlar, Piano Piano Bacaksız, Suyun Öte Yanı, Denize Hançer Düştü gibi filmlerle devam etti. Suyun Öte Yanı ile 4. Ankara Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu, Solgun Sarı Bir Gül filmindeki performansıyla 34. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne değer görüldü.

2002 yılında Bizimkiler dizisinin son bulmasının ardından sinemada Vizontele, Vizontele Tuba, Ayla, Sibel, Babaannem, Karanlıktakiler gibi filmlerde, televizyonda ise Binbir Gece, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, İstanbullu Gelin, Çukur, Atiye ve Aziz gibi yapımlarda rol aldı.

1992 yılında oyuncu Yavuzer Çetinkaya ile evlendi. Aynı yıl eşini kalp krizinden kaybetti.

Meral Çetinkaya hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

Paramı Biriktirme Programı - Monay... Paramı nasıl değerlendirebilirim diye soruyorsan Monay'ın şu faydalı blog yazısını okumanı ve uygulamasını indirmeni tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir