Mikro Yeşillikler
Mikro Yeşillik

Mikro Yeşillikler Nedir?

Mikro yeşillikler henüz gelişimini tamamlamamış küçük sebzelerdir. Daha teknik bir tanımda, mikro yeşillikler, tohum embriyolarında bulunan ve bazen “küçük yapraklar” yapraklarının (tohum yaprakları olarak adlandırılır) gelişmesinden hemen sonra toplanan ve bazen At altında yenen besinlerin adlarıdır.

Çoğu bir gerçek yaprak gelişmiştir. Genellikle besin takviyesi olarak kullanılan mikro yeşillikler bazen yemeğin görünümünü zenginleştirmek, lezzet ve dokuyu artırmak ve yemeğe tatlılık veya acılık katmak için kullanılabilir. Mini yeşillik ilgili diğer iki terim, sebze filizleri ve yumuşak yeşil sebzelerdir. Bunlar bitkilerin 3 farklı gelişim evresi olarak düşünülebilir, bu nedenle her terim bir öncekinden biraz daha ileri düzeyde tüketen bir bitkiye karşılık gelir. Bitkinin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddeleri tohumdadır.

Doğru toprak, nem ve ışık koşullarında tohum çimlenir, kök, gövde ve ilk yaprakları oluşturur. Bu sözde “sebze filizî” veya sadece “filiz”. Fasulye filizi ve mikro yeşillikler aynı şey değildir: Tohumlar toprakta veya suda çimlenebilir, ancak çoğu zaman bu fasulye filizleri suda büyür. Fasulye filizlerinin bir sapı ve henüz “gerçek yaprak” olmayan “çene” adı verilen 2 yaprağı vardır. Bu çene kemikleri besin açısından zengindir, sindirimi çok kolaydır ve iyi bir enzim ve protein kaynağıdır.

Mikro Yeşillikler
Mikro Yeşillik

Bu sayede fasulye filizleri çok hızlı büyüyebilir, neredeyse hiç ışık ve besin maddesi gerektirmez. Bu aşama, bitkiler çimlendikten sonra 5-7 gün sürer (genellikle bu aşamadaki bitkiler 4-6 gün uzunluğundayken hasat edilir), bu aşamada bitkilerin “saplarını” ve tohumlarını yersiniz. Ancak mikro yeşillikler böyle bir aktarım olmadan yenildiğinden ve mandibular yapraklar dahil tüm kısımları yenilebilir olduğundan mikro yeşilliklerin besin değeri çok yüksektir.

visum china
visum china

Bazı araştırmalar, mikro yeşillikler beslenmesinin olgun sebzelerden %20 ila %600 daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ancak bu besin değeri bitkinin yetiştiği toprağa ve hasat zamanına göre değişir. Örneğin, daha parlak ve daha dolgun mikro yeşillikler daha besleyici olacaktır. Mikro yeşillikler çok hassas oldukları için ısıya maruz kalan (pişirme gibi) herhangi bir işlemde bozulurlar ve besinsel etkilerini kaybederler. Bu nedenle mini sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Mikro yeşilliği nereden satın alabiliriz? Online organik ürün satan mağazalar mevcut. Mikro yeşillik satın almak için, TARLADAYIZ.COM İyi ve Organik tarım yapan yerli üreticileri tüketici ile buluştuğu aynı zamanda sürdürülebilir tarımı destekleyen online bir pazaryeridir.

visum china
visum china

Bir Yorum

  1. Sporla ilgilenen biri olarak işin içine girince mikro makro bütün hesaplar hapılıyor.Bu bilgilerle beraber kendi bilgime biraz daha bilgi katıp hem kendime hem de çevreme daha yararlı olacağım teşekkürler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir