Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir Nereli Biyografisi

Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir?

Büyük Birlik Partisi diyince ilk akla gelen isimlerden olan Rahmetli ünlü isim milyonlarca seveni olan Muhsin Yazıcıoğlu kimdir? nereli kaç yaşında? işte yanıtı.

Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir? Biyografisi

Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas’lı 1954 tarihinde doğmuş Büyük Birlik Partisi’nin kurucusudur.İlkokul ve liseyi doğduğu yer olan Sivas Şarkışla’da okumuş Üniversiteyi ise Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde okumuştur.1968 tarihinde Genç Ülkücüler hareketine katılmış ve 1972 Tarihinde ise Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev almıştır.1977-1978 tarihleri arasında Ülkü Ocakları Genel Başkan yardımcısı ve Ülkü Ocakları genel başkanı olmuştur.1978 tarihinde Ülkücü Gençlik Derneği kurucusu olmuştur.

1980 tarihine kadar Mhp’de Görev almış 12 Eylül 1980 tarihinde ise yargılanmıştır.Yaklaşık 7,5 sene kadar Mamak Cezaevi’nde kaldı ama siyasi yönden hayatına bir engel oluşturmadı.Burada bulunduğu yıllarda bir şiir yazmış ve adınıda Üşüyorum koymuştur.

Muhsin Yazıcıoğlu Cezaevi çıkışının ardından Ülkücüler ve Onların ailelerine yardım etme amacı ile kurulmuş Sosyal Güvenlik Eğitim Vakfı’nda başkanlık yaptı.1987 tarihinde MÇP partisine giriş yaptı ve burada Genel Sekreter yardımcısı oldu.20 Ekim 1991 tarihinde yapılan seçimlerde Sivas Milletvekili olarak Meclise geldi.

visum china
visum china

7 Temmuz 1992 tarihinde Partisi ile anlayışları uymadığı sebebi ile 5 Milletvekili arkadaşınla beraberce MÇP’den ayrıldı.29 Ocak 1993 tarihinde arkadaşlarınla beraber Büyük Birlik Partisi’ni kurmuştur.

24 Aralık 1995 tarihinde yapılmış erken seçimde Anap-Bbp ittifakınla beraber 20. Dönem Sivas Milletvekilliğine tekrar seçilmiştir.28 Şubat 1996 tarihinde Anap’tan istifa etmiş ve tekrar Bbp’ye dönmüştür.

Muhsin Yazıcıoğlu 26 Nisan 1998 tarihinde yapılmış Üçüncü Büyük Kurultay ve 8 Ekim 2000 tarihindeki 4. Büyük Kurultaylarda tekrar Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı olmuştur.

Siyasetçi 25 Mart 2009 senesinde Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde Helikopter kazası sonucunda Şehit olmuştur.Kendisinin 2 tane çocuğu vardır.Ölümü ile ilgili halen kafalarda soru işaretleri vardır ve zaman zaman bazı iddialar gündeme atılmaktadır.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir