Tenor Murat Karahan kimdir, kaç yaşında, Murat Karahan'ın hayatı, biyografisi, Murat Karahan nereli, evli mi?

Tenor Murat Karahan Kimdir, Biyografisi, Kaç Yaşında, Nereli?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

TV8 kanalında MasterChef Türkiye’nin ünlüler özel bölümünde yarışmacılar arasında Tenor Murat Karahan yer almaktadır. Tenor Murat Karahan kimdir, kaç yaşında, Murat Karahan’ın hayatı, biyografisi, Murat Karahan nereli, evli mi? İşte Tenor Murat Karahan hakkında ayrıntılı bilgiler.

Murat Karahan Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Murat Karahan 1977 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Türk opera sanatçısıdır. Babası Süleyman Özde Karahan, annesi Nurser Karahan’dır.

İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D. Ankara Koleji’nde tamamlamıştır. Ardından Murat Karahan 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne girdi. 2003 yılında lisans programını, 2006 yılında yüksek lisans ve 2010 yılında doktora programını tamamladı. 2003 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solist sanatçı olarak çalışmaya başladı. 2009 yılında Roma’ya giderek, iki yıl boyunca, ünlü soprano Renata Scotto ile Santa Cecilia Akademisi Başkanı Profesör Bruno Cagli’nin özel öğrencisi oldu.

visum china
visum china

2012 yılında aldığı özel davetle Letonya Ulusal Operası’nda ‘devamlı misafir sanatçı’ olan Karahan, burada geçirdiği iki yıl süresince, ‘Lucia di Lammermoor’, ‘La Traviata’, ‘La Boheme’, ‘Manon Lescaut’ ve ‘Il Trovatore’ operalarında elliden fazla başrol seslendirdi.

2014 yılında, Andante Dergisi’nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde ‘Yılın En Başarılı Erkek Opera Sanatçısı’ seçildi. Yine 2014 yılında, Fransa’da ‘Il Trovatore’ ve ‘Manon Lescaut’ operalarında başrol seslendirmek üzere davet edildi.

2015 yılında ‘La Traviata’ operasındaki rolü ile Berlin DeutscheOper’de ilk defa sahne alan sanatçı, aynı yıl Bolşoy Tiyatrosu’nda, ‘La Traviata’, ‘La Boheme’ ve ‘Carmen’ operalarında da başrolde yer aldı.

2016 yılında Arena di Verona antik tiyatrosunda gerçekleştirilen, dünyanın önde gelen Opera Festivali’nde, ünlü rejisör Franco Zeffirelli’nin sahneye koyduğu ‘Il Trovatore’ eserinde, şef Maestro Daniel Oren yönetiminde Manrico rolünü seslendirdi ve büyük başarı elde etti. Aynı eser ile Parma Verdi Festivali, Macerata Opera Festivali ve Berlin DeutscheOper’de sahne aldı.

2017 yılında, WienerStaatsoper, Arena di Verona, Bolşoy Tiyatrosu, Münih Bayerische Staatsoper, Oper Frankfurt Opernhaus, Napoli Teatro di San Carlo, Festival de Radio France et Montpellier, Los Angeles Operası ve Salerno Operası gibi dünyanın önemli sahnelerinde ‘Il Trovatore’, ‘Manon Lescaut’, ‘Tosca’, ‘Turandot’, ‘Carmen’, ‘Madama Butterfly’, ‘Siberia’ ve ‘Nabucco’ operalarında başroller seslendirdi. Aynı yıl, kurucusu olduğu Limak Filarmoni Orkestrası’nın ‘Zeki Müren Şarkıları’ projesi ile çıktığı Türkiye turnesinde, oniki şehirde, yirmibinden fazla seyirciye ulaştı. Büyük ilgi gören ‘Zeki Müren Şarkıları’ konserlerinden sonra albümü yayımlandı.

2018 yılında dünya sahnelerinde temsillerine devam eden sanatçı, Wiener Staatsoper, Berlin DeutscheOper, Bolşoy Tiyatrosu, Finlandiya Ulusal Tiyatrosu, Aspendos Antik Tiyatrosu, Letonya Ulusal Operası ve Teatro Massimo di Palermo’da, ‘Manon Lescaut’, ‘Il Trovatore’, ‘La Traviata’, ‘Macbeth’, ‘Carmen’, ‘Cavalleria Rusticana’, ‘Turandot’ operalarında başrol söyledi. Aynı yılın Temmuz ayında, Arena di Verona’da, Franco Zeffirelli’nin rejisi ile sahnelenen ‘Turandot’ operasındaki Calaf rolü performansı, seyirci ve eleştirmenler tarafından ‘olağanüstü başarı’ olarak nitelendirildi. Eylül ayında gerçekleşen 25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali Açılış Gecesi’nde de, Türkiye’de uzun yıllardan sonra yeniden sahnelenen Turandot eserinde yer aldı. Opera temsillerinin yanı sıra konser vermeyi sürdüren Karahan; Astana’da ’20.Yıl Özel Konseri’, Efes ve Aspendos Antik Tiyatrolarında ‘Opera ve Bale Festivali Gala Konseri’, Tiran’da ‘Üç Tenor Konseri’, Letonya Ulusal Operası’nın ‘Yüzüncü Yıl Özel Konseri’, Pekin’de ‘Türkiye Turizm Yılı Kapanış Konseri’, Tokyo’da ve St. Petersburg’da ‘Türk Müziği’nin Yolculuğu Konseri’ gibi etkinliklerde sahne aldı.

2018 yılı Ocak ayında ‘Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni’ olarak göreve başlayan ve halen bu görevi sürdüren sanatçı, yeni eserlerin bestelenmesi ve sahnelenmesi konusunda etkili çalışmalarda bulunmaktadır. Bu dönemde üretilen ‘Troya’ Epik Operası, ‘Yeniden Doğuş’ Operası ve ‘Göbeklitepe’ Epik Operası’nın proje yaratıcısı ve sanat yönetmeni olan Murat Karahan, ‘Troya’ operası ile Bolşoy Tiyatrosu dahil pek çok sahnede başrolde yer aldı.

2019 yılında Teatro Regio Torino’da ‘Madama Butterfly’, Aspendos Antik Tiyatrosu’nda ‘Aida’, Bolşoy Tiyatrosu’nda ‘Manon Lescaut’ operalarının yanı sıra bir kez daha yer aldığı Arena di Verona Opera Festivali’nde bu defa ‘Aida’, ‘Carmen’, ‘Il Trovatore’ ve ‘Tosca’ operalarında festival kapsamında aynı yılda sahnelenen beş eserin dördünde sahneye çıkarak, festival tarihinde bir ilk’i gerçekleştirdi. Bu dört eserde, ünlü orkestra şefleri Placido Domingo ve Daniel Oren yönetiminde onbeş temsilde başrol seslendirerek dünya basınının, performanslarını ‘olağanüstü’ olarak tanımladığı ve övgüyle söz ettiği isim oldu.

2020 yılının Şubat ayında Münih, Bregenz ve Zürih’te yaptığı Gala Konserler ile büyük beğeni toplayan Karahan, 2021 yazında Arena di Verona Festivali’nde, ‘Cavalleria Rusticana’, ‘Turandot’ ve ‘Aida’ operalarının başrollerinde sahne almış, aynı günlerde İtalya Floransa’da düzenlenen Maggio Musicale Fiorentino Festivali’nde ‘Siberia’ operasında, İtalya Pisa’da ‘Il Trovatore’de ve Rusya Bolşoy Tiyatrosu’nda da, orkestra şefi Placido Domingo yönetiminde, dünyaca ünlü soprano Anna Netrebko ile ‘Tosca’ operasında üç temsilde başrol söylemiştir.

Sanata vermiş olduğu üstün hizmetlerinden dolayı 3 Kasım 2021 tarihinde İtalya Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde düzenlenen törende kendisine; İtalya Cumhuriyeti Üstün Hizmet Liyakat Nişanı olan ‘The Ordine al Merito della Repubblica Italiana’ nişanı takdim edilmiştir.

2021 yılının Kasım ayında İstanbul’da, Atatürk Kültür Merkezi’nin açılış etkinlikleri kapsamında, Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu Aida’da başrolde sahne alan sanatçı, aynı ay, yine AKM’de Gala Konseri’nde yer almıştır. 2021 Aralık ayında ‘Limak Filarmoni Operanın Yıldızları’ konserlerinde, ünlü şef Francesco Ivan Ciampa yönetiminde, dünyaca ünlü soprano Anna Pirozzi ile birlikte, CSO Ada Ankara Konser Salonu’nda ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahne almıştır.

2022 yılının Şubat ayında Kanarya Adaları’nda düzenlenen Las Palmas Operası’nın ‘Alfredo Kraus Festivali’ açılışında, ünlü soprano Martina Serafin ile birlikte üç temsilde ‘Manon Lescaut’ operasında Des Grieux rolünü, Nisan’da Ankara Congressium Salonu’nda, Prof. Dr. Zeliha Berksoy’un sahneye koyduğu Tosca operasında Cavaradossi rolünü, Mayıs ayında ise Madrid’de, ünlü soprano Sonya Yoncheva ile birlikte Teatro Real’da sahnelenen ‘Siberia’ operasında ‘Giordano’ rolünü seslendirmiştir. Haziran 2022’de Arena di Verona’nın açılışında ünlü rejisör Zeffirelli’nin prodüksiyonuyla sahnelenen ‘Aida’ eserinde, Şef Daniel Oren yönetiminde Radames rolünde yer almıştır.

Karahan, Berlin Staatsoper’de 2022 Temmuz ayında, opera tarihinin en büyük orkestra şeflerinden biri olan Zubin Mehta yönetiminde ve Berlin Staatsoper Orkestrası eşliğinde gerçekleşen ‘Turandot’ operasında, Calaf rolüyle sahne almıştır. Yine Temmuz ayında, 13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali açılışında 7 Tenor Konseri ardından, aynı festivalde, bu kez de dünyaca ünlü soprano Angela Gheorghiu ile birlikte Tosca temsilinde başrol seslendirmiştir. Aynı ay, Kültür ve Turizm Bakanlığı etkinlikleri çerçevesinde Bodrum Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşen 3 Tenor Konseri’ne dahil olan sanatçı, Ağustos ayında yeniden Arena di Verona sahnesinde, bu kez de Franco Zeffirelli rejisi ve şef Francesco Ivan Ciampa yönetimindeki Turandot temsilinde başrolde sahne alarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Eylül 2022’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Türkiye genelinde başlatılan Kültür Yolu Festivalleri’nin ilk durağında, Troya Festivali kapsamında Çanakkale’de 3 Tenor Konseri’nde sahne alan Murat Karahan, aynı ay İtalya’da, Il Villaggio della Musica Kültür Birliği tarafından gerçekleştirilen 21. Ottavio Ziino Uluslararası Opera Yarışması’na jüri üyesi olarak davet edilmiştir. Yine Eylül 2022’de, Aspendos Born Again etkinlikleri çerçevesinde, Aspendos Antik Tiyatrosu’nda ünlü İtalyan tenor Placido Domingo ile birlikte Limak Filarmoni Orkestrası eşliğinde konser vermiştir. Ekim 2022’de, ünlü soprano Kristine Opolais ile birlikte CSO Ada Ankara Konser salonunda ve İstanbul AKM Opera Salonunda iki konser veren sanatçı, aynı ay Diyarbakır ve İstanbul’da ‘3 Tenor Konseri’ne dahil olmuştur. Kasım 2022’de Paris’te Unesco Genel Merkezi’nde, Türk ve Azerbaycan Daimî Temsilcilikleri Konseri’nde, Aralık ayında ise Tosca operası başrolü ile Ankara Devlet Opera ve Balesi sahnesinde yer almıştır.

Murat Karahan tüm sanat kariyeri boyunca olduğu gibi, uluslararası çok sesli müzik alanında ülkemizi temsil ederek Türk operasının uluslararası alanda tanıtımına katkı sağlamaya devam etmektedir. Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede İtalyanca bilmektedir.

Murat Karahan hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.