Rapçi Norm Ender kimdir, Norm Ender nereli, Norm Ender kaç yaşında, Norm Ender boyu, kilosu kaç

Norm Ender Kimdir? Norm Ender Biyografisi, Kaç Yaşında, Nereli?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Rapçi Norm Ender kimdir, Norm Ender nereli, Norm Ender kaç yaşında, Norm Ender boyu, kilosu kaç gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Norm Ender Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında?

Norm Ender’in gerçek adı Ender Eroğlu’dur. Norm Ender 25 Mart 1985 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Norm Ender’in doğum yeri İzmir Bornova’dır. İlkokul 4’den itibaren şarkı söylemeye başlayan isim, o yıllarda çok fazla kişinin hafızasında kalmış olan Cartel isimli grubu dinleyerek rap müziğe yönelmiştir. Eğitim gördüğü sıralarda bir çok okul değiştirmek zorunda kalmış ve kalıcı arkadaşlıklar sağlayamamıştır. Eğitimini Lise 1’de okurken bitirmiş ve okulu bırakmıştır.

10 yaşında Cartel müzik grubu sayesinde rap müzik ile tanışan Ender, sürekli olarak kavga içerisinde geçen eğitim hayatı nedeniyle lisede eğitimine son verdi.1999 yılında Erman Altınoğlu ile birlikte Norm grubunu kurdu. 2001 yılında ilk rap şarkısını profesyonel olarak çıkardı. atv televizyon kanalında 2004 yılında yayınlanan Akademi Türkiye müzik yarışması programına katıldı.

visum china
visum china

İzmir’in özellikle Bornova ilçesinde birçok diskoda rap şarkıları söyleyen Ender, İstanbul iline Akademi Türkiye müzik yarışmasına fon müziği yapmak üzere çağrıldı. Yarışmadan pop müzik okuması da istenince, kavga ederek ayrılan Ender, tekrar İzmir iline geri döndü. Daha sonra Akademi Türkiye programına kızdığı için Rap Dersi isimli bir rap parçası yazmıştır. Ayrıca Oktay Kaynarca’nın sunduğu Herşey Dahil isimli programda konuyla ilgili yorum içeren En Çekici Manken adlı bir rap parçası söylemiştir. Bu esnada Erman Altınoğlu ile grup olarak çalışıyordu. Bu nedenle Ender & Erman veya Erman & Ender olarak tanınıyorlardı. Eksik Etek parçasını sözlerinde de bu adı kullandılar.

Vatani görevi olan askerlik hizmetini yerine getirmesinin ardından Ender, 2010 yılında İçinde Patlar isimli solo bir rap albümü yapmış ve albümde bulunan Çıktık yine yollara parçasına klip çekmiştir. 2012 yılında ise yeni bir albüm çıkartacağını açıklamıştır. Albümü ile ilgili tanıtma çalışmaları kapsamında İzmir, Diyarbakır ve Ankara illerinde konserler vermiştir. Tek olarak çalışması ile birlikte Norm Ender takma adıyla anılmaya başlandı.

Norm Ender, küfür içeren “Eksik Etek” şarkısıyla sosyal medyada tanınmıştır. Bu şarkısı bir gün içerisinde 2,5 milyon, 1 ayda ise 40 milyon kişi tarafından dinlenmiştir. Bu nedenle Ender, 2006 yılında YouTube’da en çok dinlenenler arasında 17. sırada yer almıştır. Şarkının sözleri kadın düşmanlığı ve cinsiyetçilik içerdiği gerekçesiyle eleştirildi. Norm Ender ilk albümünü çıkarmasının ardından, pek çok televizyon kanalında kendisiyle röportajlar yapılmıştır. Rap müziğe bir süre ara veren Ender, 2017’de EMI-Universal Müzik Türkiye etiketi ile bir albüm daha çıkardı.

Spotify’ın açıkladığı Türkiye Müzik Haritası’na göre Norm Ender, 2017’de Türkiye’nin en çok dinlenen üç sanatçısından biri oldu. 14. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri’nde ‘En İyi Rap/Hiphop Sanatçısı’ ödülüne değer görüldü. Albümde yer alan ‘Deli’ şarkısı Apple Music’in radyosu olan Beats 1’da çalındı ve bir Türk sanatçının Beats 1’da yayımlanan ilk Türkçe sözlü şarkısı oldu.

2019’da Mekanın Sahibi adındaki diss parçasını çıkardı. Ezhel, Ben Fero ve Khontkar gibi rap müzisyenlerine diss attığı Mekanın Sahibi, YouTube’da 200 milyona yaklaşan bir izlenme elde ederek Türkiye’de 2019 yılının en çok dinlenen rap müzikleri arasında yer aldı.

2020 yılında “Konu Kilit” adında bir parça çıkardıktan sonra “İhtiyacım Yok” adında bir tekli daha çıkardı.2020 yılında Hummel markası ile sözleşme yaptı ve 2021 yılında da sözleşmeyi devam ettirdi. DJ Faruk Sabancı eşliğinde “Bulamazdım” adında bir deephouse/rap parçası (2021), protest bir parça olan “Kediler Aslan Olmaz” (2021) çıkardı. Daha sonra “Sus Artık” (2022), piyasayı eleştirdiği “Sadece Öpücem” (2022), çocukluğuna ve eskilere dair özlemini ifade eden “Bu Düş Çok Güzel” (2022) parçalarını çıkarmaya devam etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 100. yıl dönümü için yazdığı “Parla (100.Yıl Marşı)” adlı marşı, Oğuzhan Uğur’un Mevzular Açık Mikrofon’da adlı programında izleyenlere ve Türkiye Cumhuriyeti’ne sunmak üzere 26 Ekim 2023’te seslendirdi.

Norm Ender Boyu Kaç?

Norm Ender 1.78 boyundadır.

Norm Ender Kaç Kilo?

Norm Ender 74 kilodur.

Norm Ender Hangi Burç?

Norm Ender Koç burcudur.

Norm Ender hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.