Okta Nedir
Okta Nedir

Okta Nedir?

Okta, 2009 yılında San Francisco’da kurulmuş, halka açık global bir teknoloji şirketidir. “Kimlik ve Erişim Yönetimi“, “Uyarlanabilir Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama” gibi bilgi güvenliği ürünleri ile kurumlara hizmet sunmaktadır. Türkiye’de de son yıllarda birçok firma Okta ürünlerini tercih etmeye başlamıştır.

Dijitalleşmenin global çapta artmasıyla birlikte siber saldırılarda ciddi bir artış görebilirsiniz.  Bu nedenle siber güvenliği sağlamak çok önemli hale geliyor. Kimlik ve erişim yönetimi, kimlik güvenliğinin sağlanmasında etkin rol oynar. Basitçe IAM  (Identity Access Management) olarak adlandırabileceğimiz bu yaklaşım; bir kuruluştaki doğru kişilerin doğru cihaz, kaynak, uygulama ve sistemlere doğru zamanda erişmesini sağlayarak güvenli kullanım olanakları sağlar.

Okta Kimlik Yönetimi İncelemesi

Kimlik ve erişim yönetimi; farklı kuruluşların birden fazla cihaza, uygulamaya, konuma ve çeşitli kurumsal veri ve kaynakların kullanıcılarına erişiminin kontrolüdür. Okta; kimlik ve erişim yönetimine kapsamlı yaklaşımıyla öne çıkıyor.

Giriş bilgileri izlenip kaydedildiği için, kullanıcının kimliği yönetilerek erişim kısıtlamaları belirlenir. Katmanlı ve talepkar kimlik ve erişim yönetimi profillerinin düzgün şekilde dağıtılması kolay değildir. Bunun için bir kimlik sağlayıcı ile çalışmak, dijital kimlik yönetimi sağlamak ve güvenli bir oturum açma süreci oluşturmak gerekiyor. Okta, güvenilir ve güçlü ekibi ile verilerinizi güvende tutmak için kimlik ve erişim yönetimi alanında oldukça yetkin.

visum china
visum china

Kimlik ve erişim yönetimi; birçok farklı kaynağı içerebilir. Okta, siber saldırıları önlemek ve kullanıcı kimliklerini ve şirket verilerini korumak için tasarlanmıştır; etkili bir siber savunma sistemi oluşturmak için IAM servislerini kullanır.

Okta Nedir
Okta Nedir

Okta, kullanıcı kimliklerinin oturum açtıkları andan itibaren korunmasını sağlar; uygulama programlama arayüzleri ayrıca erişim yönetiminden veya API’lerden yararlanır. Bu yaklaşım; modern mobil ve web uygulamalarını başarıyla güvence altına alır. Erişim ilkelerini yapılandırarak hem dahili hem de harici kullanıcılar API kaynaklarına erişebilir.

Bulut tabanlı kimlik ve erişim yönetimi, hizmetlere ve altyapıya erişimi etkinleştirmek ve güvenliğini sağlamak için tasarlanmıştır ve IAM’nin veri depolama ve işbirliği araçları gibi birçok hizmeti güvence altına almasına yardımcı olur. Bu; kişisel bilgiler, kullanıcı giriş kimlikleri, dahili veriler ve hassas bilgiler gibi birçok unsuru içerir.

Çoklu bulut ve hibrit mimarilerde iş yönetimi yapan kuruluşlar; kimlik ve erişim yönetimine kurum içi kaynakları dahil etmek için ayrı bir bulut sağlayıcı çözümü seçebilirler.

Okta’da Siber Güvenlik

Bir uygulama programlama arayüzü (API) hizmeti olan Okta; 2009 yılından bu yana sektörün önde gelen markalarından biri olmuştur. Okta çeşitli kullanıcıların hesaplarını ve bu hesaplarda bulunan verileri düzenler, uygun şekilde saklar ve gerektiğinde verilerin farklı uygulamalarla ilişkilendirilmesini sağlar.

Okta, ileri teknoloji çözümlerini başarıyla sunar, kurum ve kuruluşları başarıyla güvence altına alır. Okta ayrıca kimlik ve erişim yönetimi çözümleri de geliştirmektedir. Bu çözümler ile her bir kullanıcının kimliğinin çeşitli yöntemlerle doğrulanması amaçlanmaktadır.

Geçerli erişim haklarının sağlanabilmesi için, kullanıcının güvenliği doğrulandıktan sonra belirtilen erişim düzeyi onaylanır. Kimlik bilgilerinin korunması ve uygun şekilde saklanması için tasarlanmış kimlik doğrulama yöntemi; tek bir ürün veya erişim hakları ile gerçekleştirilebilir. Çeşitli programlar ve bulut hizmetleri de IAM ile ilişkilendirilebilir.

Bu yazımızda  IAM’nin öneminden ve avantajlarından bahsettik.

Okta Türkiye Partneri

Okta Türkiye’de en büyük partneri olan Doğuş Teknoloji, Türkiye pazarında iş ortaklarına ve kurumsal müşterilerine Okta çözümleri ile hizmet sunuyor.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir