Ömer Seyfettin Kimdir?

Ömer Seyfettin Kimdir Nereli Eserleri Nelerdir?

Ünlü Eserleriyle beraber yaklaşık 35-36 yıl yaşamı boyunca Türk edebiyatına son derece katkı sağlamış isim olan Ömer Seyfettin Kimdir nereli Eserleri nelerdir?

Ömer Seyfettin Kimdir Biyografisi

Ömer Seyfettin kimdir Ünlü Yazar 28 Şubat 1884 yılında Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğmuştur.Annesi’nin ismi Fatma Hanım babasının ise Şevki Beydir.Babasının Mesleği Yüzbaşı olması sebebinle tayinlerle geçen bir yaşantıda okumuştur.Eğitim yaşantısına doğmuş olduğu yer olan Gönen’de başlamış ardından tayinler sebebinle önce İneboluya daha sonra ise Ayancık ile İstanbul’a gitmiştir.Aksaray’da bulunan Mekteb-i Osmaniye’ye bir süre devam etmiş daha sonra ise 1893 tarihinde parasız yatılı olarak Eyüpsultan Askeri Baytar Rüştiyesine girmiştir.Asker olma isteği nedeniyle bu okulalrı bitirdikten sonra Kuleli Askeri İdadisine kaydını yaptırdı.Burada bir süre okuduktan sonra 1900 tarihinde İstanbul’a gitmiştir.

Edirne’de bulunduğu sıralardan itibaren yazılara başlayan yazar bütün yazılarını İstanbul’da bulunmakta olan Dergi ve gazetelere göndermiştir.Ömer Seyfettin İstanbul’da olduğu zamanlarda ise toplam 13 kadar şiir yazmıştır.

Bir yandan askeri eğitim bir yandanda yazı yazan yazar Harbiye Mektebi okuduğu sırada 1903 tarihinde Makedonya’da isyan çıkması üzerine Piyade Asteğmen rütbesi alarak mezuniyeti verilmiştir.Ömer Seyfettin Mezuniyetinin bitiminin ardından Selanik Merkezli olan İzmir Redif Tümeni komutasında bulunan Redif Taburuna kendisi görevlendirildi.

visum china
visum china

1906 Tarihinde İzmir’de bulunan Jandarma Okuluna tayini cıktı ve burada Öğretmen olarak görev yaptı.İzmir’de görev yaptığı süre boyunca önemli isimlerle tanışma şansı yakaladı.Bunlardan bazıları Baha Tevfik, Mehmet Necip Türkçü, Şehabattin Süleyman gibi isimlerdir.Burada kaldığı zamanlar ayrıca Bazı İzmir gazetelrinde makaleleri yayınlanmıştır.

1909 tarihinin Ocak ayı içersinde Üsteğmen rütbesine yükseldi ve 3. Ordu Selanik merkeze atanmıştır.Yakorit Hudut bölüğünde kendisi görev aldı.Asker olmasına rağmen yazılarında Askeri kimliğini bir kenara bırakmış ve o şekilde yazılar yazmıştır.11 Nisan 1911 tarihinde Yeni Lisan isimli yazısı Selanik’te bulunan Genç Kalemler isimli dergide yayınlanmıştır.Makalelerinde en çok dikkat ettiği unsur Türkçe kelimelerle kurulmuş makaleler olmasıydı.Kendisi Yabancı kelimeler varsa yazılarda Türkçe karşılıkları bulunmasını, yazılarının sade bir biçimde olması için çok çaba sarfetmiştir.

Milli Edebiyat akımı ile beraber Türkçülük düşüncesi’nde kendisi ses olmuştur.Bahar ve Kelebekler, İrtica Haberi, Primo Türk Çocuğu, Ant, Aşk Dalgası gibi yazıları bu dergi içersinde basılmıştır.

1912 tarihinde Balkan Savaşı’nın çıkması sebebinle beraber Genç Kalemler isimli oluşum dağılmış oldu.Yazarlık yaptığı sırada Askeri göreve tekrar çağrılmış ve Subay Rütbesinle beraber savaşmıştır.Savaş sırasında Yunan Ordusuna esir düşmüş ve ardından Yunanistan’ın sınırlarında bulunan Nafliyon’a götürülmüştür.Burada zor günler geçirmiş ve birçok hikayeyide bu dönem içersinde yazmıştır.Bu hikayeleri Halka Doğru, Türk Yurdu ve Zeka isimli dergilerde gösterildi.

1 Yıl kadar Yunanistan’da zor zamanlar geçirdikten sonra 1913 tarihinde İstanbul’a dönmüş ve tekrardan Askerliği bırakmıştır.Türk Sözü isimli derginin Baş yazarlığını kendisi yapmıştır.Türkçü Fikirler ile beraber ilerledi.1914 tarihinde Kabataş Sultanisinde edebiyat öğretmenliği görevini üstlendi.

1915 tarihinde Calibe hanım ile evlenmiştir.

Ömer Seyfettin Kaç Yılında Öldü? 6 Mart 1920 tarihinde Şeker hastalığının ilerlemesi sebebinle hayata gözlerini yummuştur.

Ömer Seyfettin Eserleri

Tarih Ezelî Bir Tekerrürdür (1910)
Efruz Bey (1919)
Kahramanlar
Bomba
Harem
Yüksek Ökçeler
Yüzakı
Yalnız Efe
Falaka
Aşk Dalgası
Beyaz Lale
Gizli Tatbikat
Kaşağı
Forsa

Ünlü Yazar Ömer Seyfettin kimdir ile ilgili yazımızı burada noktalarken Ünlü yazarı saygı ile tekrardan anıyor ve eserlerini muhakkak okumanızı öneriyoruz.

visum china
visum china

Bir Yorum

  1. Ömer Seyfettin’in çok kaliteli eserleri var özellikle ortaokulda çok okurdum şimdi büyüdük pek okumuyorum kitap ne yazik ki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir