Kahvaltılık organik ürünler
Kahvaltılık organik ürünler

Organik Gıda Pazarı Nedir?

Bu yazımızda sizlere organik gıda pazarı ve organik ürünler hakkında bilgiler sunacağız. Dünyanın tamamında pandemiye dönüşmekte olan koronavirüs tarım ve gıda piyasasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Uzmanlar, koronavirüs ile mücadelede alınması gerekli olan önlemlerin yanı sıra dengeli ve doğal beslenmenin önemini vurgularken, insan vücudunu hastalıklara karşı korumakta olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin nasıl yetiştirildiğine de dikkate alınmasının önemli olduğunu söylemektedir.

Tüketicilerin masasına gelen gıdalara bakıldığında yaptıkları tercihleri gözden geçirmeye başlamasıyla birlikte, doğaya uyumlu olan ve toprağa zararlı olan zehirli kimyasalların kullanılmadığı organik ürünlere yönelik talep de giderek artmaktadır. Piyasanın uzmanları, sağlıklı beslenmeye yönelik olan yönelmenin kalıcı olacağını ve organik pazarın çok büyük bir büyüme göstererek hayatımıza daha fazla gireceğini belirtiyor. Özellikle taze sebze ve meyveler arayanlar için organik pazar yerleri oldukça önem arz etmekte ve gelecekte de bu talep giderek artacaktır.

Organik Gıda Pazarının Geleceği Nasıl Olacak?

Dünyada ve Türkiye’de herkesin sağlıklı ve organik ürüne ulaşma yolundaki çabaları devam ederken, sürekli artmakta olan girdi ücretleri ve çevresel problemler sebebiyle çiftçiler de kimyasal-yoğun endüstriyel tarımı bırakarak organik veya diğer doğa dostu yapılabilecek şeylere başvurmaktadır. Yaşanılan salgın zamanında sağlığın çoğu şeyin önüne geçmesi vücudumuzu daha güçlü tutmak için organik ürünler ile beslenmenin önemini bir kez daha anlamış olduk. Türkiye’nin her bölgesinde farklı ürünlerin yetişiyor olması, Yöresel ürünler açısından da ülkemizi ayrı bir noktada tutmakta ve sağlıklı beslenme konusunda giderek ilgi çekmektedir.

Kahvaltılık organik ürünler
Kahvaltılık organik ürünler

Gıda Güvenliği Niçin Çok Önemli?

Pazarlarda, dükkânlarda, doğal ve organik ürün sattığını ortaya atan çiftliklerin e-ticaret sayfalarında ya da kırsalda yol kenarlarında sıkça görmekte olduğumuz “doğal ürünler”, “köy ürünleri”, “%100 naturel ürün”, “hormonsuz ürünler”, “doğal arılı ürün” vb. kelimeler bir ürünün organik ya da ekolojik bir ürün olduğu anlamına gelmemektedir. Herkesin “doğal” tanımı farklıdır. Kimine göre doğadan toplanmış olan ürünler, kimine göre tarladan çıkıp zirai ilaca ve serada hormon kullanılmadan masamıza gelen ürünler, diğer bir kesime göre de gıda katkı maddesi bulunmyan ürünler, başka bir kesime göre de hiç bir işleme maruz bırakılmadan üretilenler doğal olabilmektedir. Tüm besinlerde artık doğallık ve organik kavramı giderek hayatımızda yer almaya devam edecek gibi gözükmektedir. Doğal ürünler kahvaltılık anlayışımızı da farklı bir konuma getirmiştir. Artık kahvaltılarda da doğal ürünler sofralarımızı renklendirmektedir.

Tarladayiz.com sitesinde de organik ürünler hakkında bilgiler alıp, organik ürün fiyatlarını inceleyip, satın alabilirsiniz.

Sizin de organik ürünler ve organik pazar yerlerinin önemi ve geleceği hakında fikir ve düşünceleriniz varsa yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂 TÜVTÜRK araç muayane randevusunu TÜVTÜRK muayene rezervayson sayfasından ücretsiz olarak alabilirsiniz. TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için telefon numarası da 850 222 88 88'dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.