Orhan Miroğlu Kimdir?

Orhan Miroğlu Kimdir?

Akp’nin Güneydoğudaki önemli isimlerinden biri olarak bulunan ve halen Akp’de yer almasına rağmen son seçimde aday gösterilmeyerek meclise girememiş Orhan Miroğlu kimdir? Akp’li kürt seçmenin önem vermiş olduğu siyasetçi ile ilgili özgeçmişi bu konumuzda yer almaktadır.

Orhan Miroğlu Kimdir Nerelidir Biyografisi

Akpli isim Orhan Miroğlu, 1953 doğumlu Mardinli bir siyasetçi kişidir.Çocukluk dönemleri Mardin’de geçen siyasetçinin gençlik zamanları ise Diyarbakır ile Batman illerimizde geçmiştir.Miroğlu eğitimini Türk Dili Edebiyat bölümünü okuyarak bitirmiştir.Okul bitmesinin ardından 1 sene süresince öğretmenlik yapmış, 1980 askeri darbesinle beraber tutuklanıp cezaevine gönderilmiştir.

Toplam 20 seneye yakın süre boyunca Siyasete girmesi yasaklanmış olan siyasetçi Orhan Miroğlu yasağının bitmesinin ardından tekrar siyasete girmiştir.1992 senesinden itibaren yaşantısını Ankara’da sürdürmekte olan isim çok sayıda partide görev almıştır.Hadep ile başlamış olduğu siyasi yaşamını Dehap ve ardından ise Dtp ile sürdürmüştür.Tabiki bu partiler zamanla isimlerini değiştirmiş ve aktif olarak bir kısmı halen siyaset yapar haldedir.

Siyasetin dışında yazarlıkta yapmış olan isim başta Özgür Gündem olmak üzere Özgür Politika ve Birgün gibi gazetelerde yazılar yazmıştır.Ardından Taraf gazetesinde yazılar yazmaya başlamış olan isim burada yazmış olduğu bir yazının Taraf Gazetesi tarafından yayınlanmaması sebebinle buradaki görevini bırakmış ve ardından Star Gazetesine geçerek burada yazılar yazmaya başlamıştır.Yazmış olduğu yazılar sebebinle çok sayıda tehdit almış ama bu tehditlere aldırış etmeden yazılarını sürdürmüştür.

Orhan Miroğlu 2015 Genel Seçimleri için Akp’nin Mardin’den Milletvekili adayı olmuş ve seçim sonucunda meclise girmeye hak kazanarak Akp Mardin Milletvekili olmuştur.Bazı zaman söylemiş olduklarınla beraber çok fazla konuşulan siyasetçi televizyon ekranlarında söylemleri konuşulan siyasetçilerden biridir.Çok iyi bir şekilde Arapça ile Kürtçe bilmektedir.Ayrıca İngilizceyide normal seviyede konuşabilmektedir.Evli olan ismin iki tane çocuğu vardır.

2018 seçimlerinde Akpli siyasetçi Akp tarafından aday gösterilmemiştir.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın