Orhan Pamuk Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Orhan Pamuk Kimdir Eserleri

Nobel ödülüne sahip ünlü yazarlardan biri olan ve son senelerde dile getirmiş olduğu iddialarla beraber hakkında birçok dava açılmış Orhan Pamuk Kimdir?

Orhan Pamuk Kimdir Kaç Yaşında Nereli?

Orhan Pamuk kimdir, 1952 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir.Oldukca kalabalık bir aile içersinde büyümüştür.Çocukluğu ve gençliği İstanbul Nişantaşı’nda geçmiştir.2006 Nobel Edebiyat Ödülü almış ilk Türk yazar olma özelliğindedir.

Çocukluk yaşlarından 22-23 yaşlarına kadar olan zaman diliminde çok fazla resim yapmış ve ressamlık kendi mesleği olacağını düşünerek hayatına devam etmiştir.Lise öğrenimini Amerikan Lisesi Robert College’de bitirdi.İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünde 3 sene kadar okumuş ardındanda ünvyi bırakmıştır.Bunun ardından İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik okudu.Daha sonra bu mesleğide yapamıyacağını düşünüp kendine evine kapatmış ve roman yazarı olmak için yazmıştır.

Orhan Pamuk ilk eseri Cevdet Bey ve Oğulları adındaki eserdir.Bu eserin yayınlanması yazmış olduğu tarihten itibaren tam 7 yıl sonradır.1982 tarihinde bu eser yayınlanmıştır.Yazmış olduğu bu romanla beraber Orhan Kemal ve Milliyet roman ödülünü almıştır.Ünlü yazar 1 sene sonra ise Sessiz ev adındaki romanını yayınlamıştır.

Osmanlı Alimi ile Venedikli Köle arasında yaşanan olayları ve dostluğu gösteren romanı olan Beyaz Kale adındaki roman 1990 tarihinde İngilizce ve birçok dile çevrilerek yayınlanmıştır.Bu romanınla beraber Uluslararası alandada tanınmıştır.Aynı Sene içersinde Orhan Pamuk eşiyle beraber New York Üniversitesi’ne gitmiş ve Misafir alim olarak bulunmuştur.Burada bulunduğu sürede Kara Kitap adındaki romanı yazmıştır.Bu romanın Türkiye’de yayınlanması 1990 tarihinde gerçekleşmiştir.Hem Türkiye’de hemde Avrupa’da ünlenmiş bir yazar olmasında bu romanın popülerliği fazladır.

1991 tarihinde Orhan Pamuk’un Rüya ismini vermiş olduğu bir kızı dünyaya geldi.Aynı sene içersinde Kara Kitap romanındaki bir sayfadaki hikaye senaryoyaya uyarlanıp Gizli Yüz adındaki film gerçekleştirildi.1994 tarihinde Türkiye’de yayınlanmış olan Yeni Hayat adındaki romanı Türk edebiyat tarihinde en fazla okunmuş kitaplar arasına girmiştir.Bu romanın ardından 1998 tarihinde ise Benim Adım Kırmızı adındaki romanı 1998 tarihinde yayınlanmıştır.

Orhan Pamuk 1990 tarihinden itibaren makalelerinde genelde Türk Devletini eleştirmiş fakat siyasete hiç girmemiştir.İlk ve Son demiş olduğu romanı ise Kar adındaki kitap olmuştur.Bu Kitap’ta doğu Anadolu’nun Kars Şehrinde yaşananları ele almıştır.

Orhan Pamuk 2003 tarihinde önemli bir kitapa imza atmıştır.İstanbul adını vermiş olduğu kitapta 22-23 yaşına kadar ki tüm hatırları ile hemde İstanbul şehri hakkındaki düşüncelerini konu almıştır.New York’ta 3 sene yaşamasının ardından bütün yaşantısını aynı sokak ile aynı semt üzerinde İstanbul’da geçirmiştir.30 senedir Roman yazan yazar Roman yazmak dışında başka hiç bir iş yapmamıştır.

Orhan Pamuk Eserleri

Cevdet Bey ve Oğulları
Sessiz Ev
Beyaz Kale
Kara Kitap
Gizli Yüz
Yeni Hayat
Benim Adım Kırmızı
Öteki Renkler
Kar
İstanbul
Babamın Bavulu
Masumiyet Müzesi
Manzaradan Parçalar
Saf ve Düşünceli Romancı
Ben Bir Ağacım
Kafamda Bir Tuhaflık

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir