Pınar Kür kimdir? nereli kaç yaşında? eserleri neler?

Pınar Kür Kimdir?

Genç yaşlardan itibaren kitap yazmaya başlayan ünlü yazarlardan Pınar Kür kimdir? bu yazımızda ünlü yazar hakkında ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Pınar Kür Kimdir? Kaç Yaşında Nereli?

15 Nisan 1943 yılında Bursa’da hayata gözlerini açan Pınar Kür, ailesinin 2 çocuğundan biridir.Annesinin ismi İsmet, babasının ismi ise Behram’dır.Baba tarafından Azeri kökenli olan ünlü yazar, babasının Öğretmen olmasından dolayı Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ailesi ile birlikte yaşamıştır.

Bursa’da doğduktan sonra babasının tayininin Zonguldağa çıkması nedeniyle bir süre kadar Zonguldak’ta yaşamış olan isim İlkokul eğitimine Zonguldak’ta başlamış ve 1949 tarihinde ise ailesinin Ankara’ya yerleşmesi ile birlikte ilkokula kaldığı yerden Ankara’da devam eder.

Ankara’dan sonra Annesi İsmet Kür, 2 çocuğunla birlikte İngiltere’ye yerleşme kararı alır fakat İngiltere’de sadece 1 yıl yaşadıktan sonra tekrar Türkiye’ye döner.Türkiye’ye döndükten sonra Pınar Kür, Ankara Koleji’nde eğitim görmeye başlar.

Ankara’dan sonra annesinin işi nedeniyle Amerika’ya gitmiş olan isim, bir yandan derslerine yoğunlaşırken diğer yandan ise Roman yazmaya başlamıştır.Yazmış olduğu romanları genellikle İngilizce olarak yazmış olan isim ardından ise Türkçe romanlar yazmaya başlamıştır.

İlkokul ve ortaokulu Ankara’da bitirmiş olan isim, Lise eğitimini Amerika’da ve Üniversite eğitimini ise tamamlamıştır.kimdirkim com okul bittikten sonra toplam 5 yıl boyunca Fransa’da yaşamış olan Pınar Kür, 1976 tarihinde “Yarın Yarın” isimli ilk romanını çıkarmıştır.

1964 tarihinde Can Kolukısa ile evlenmiş olan ünlü yazar, 1969 tarihinde ise evliliklerini bitirmiştir.Bu evlilikten Emrah adında 1968 doğumlu bir çocuğu bulunmaktadır.

Pınar Kür Eserleri

Romanlar

2006 – Cinayet Fakültesi
1992 – Sonuncu Sonbahar
1989 – Bir Cinayet Romanı
1986 – Bitmeyen Aşk
1979 – Asılacak Kadın
1977 – Küçük Oyunu
1976 – Yarın Yarın

Hikayeler

2004 – Hayalet Hikayeleri
1992 – Bir Deli Ağaç
1983 – Akışı Olmayan Sular

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir