Recep Tayyip Erdoğan Kimdir Biyografisi

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Akp’nin kurucularından ve aynı zamanda Akp’nin başında olduğu müddetlerde hiç seçim kaybetmemiş ve halk tarafından Cumhurbaşkanlığı görevine layık görülmüş Recep Tayyip Erdoğan kimdir aslen nerelidir kaç yaşındadır? tüm bu soruların açıklayıcı yanıtları sizlerle.

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir Aslen Nereli Biyografisi

Recep Tayyip Erdoğan kimdir 26 Şubat 1954 senesinde İstanbul’un Kasımpaşa ilçesinde hayata gözlerini açtı.Babasının adı Ahmet Erdoğan, annesinin adı Tenzile Erdoğan’dır. 4 kardeşe sahip olan Recep Tayyip Erdoğan ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Recep ayında dünyaya geldiği için adını Recep koymuşlardır.

Baba tarafından Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan; ilköğretime Kasımpaşa Piyale İlkokulunda başlamıştır. 1965 senesinde ilkokuldan mezun olan Erdoğan, liseyi İmam Hatip Lisesi’nde okudu. Liseyi yatılı olarak okuyan Erdoğan; okul süreci boyunca sayısız şiir okuma ve kompozisyon yarışmalarına, liseler arası münazaralar, başta futbol olmak üzere birçok sportif aktiviteye ve sosyal etkinliklere katılmıştır.Kendi harçlığını kazanmak için su ve şekerlemeler satmıştır.

İmam Hatip Lisesi’nden 1973 yılında mezun oldu ve buna ek olarak farklı derslerin sınavlarını da verip Eyüp Lisesi’nin sınavlarına girip, oradan da mezun oldu. İki ayrı lise diploması bulunan Recep Tayyip Erdoğan; üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesinde okudu ve buradan da 1981 senesinde mezun oldu. Ancak 1981 senesinde bu okulun adı: “İstanbul İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi, Ticari Bilimler Fakültesi” olarak geçiyordu.

Lise yıllarında profesyonel olarak futbolla ilgilenmeye başlamıştır ve 1969 yılında Camialtı Spor Kulübüne transfer olmuştur; buradan da İ.E.T.T. futbol takımına transfer olarak futbol yaşamına burada devam etmiştir. 1976 senesinde İstanbul şampiyonu olan İ.E.T.T.’den 1980 yılında ayrılarak futbol yaşamını noktalamaya karar vermiştir.

Üniversite döneminde sosyal ve siyasi faaliyetler içine aktif olarak girmiştir. 1976 senesinde; Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı ile MSP İstanbul İl Başkanlığı görevine getirildi. 1980 senesine kadar da bu görevlerini sürdürdü. Futbol hayatını noktaladıktan sonra bir süre özel sektörde çalışmış ve 1982 yılında askere gitmiştir. Tuzla’da yedek subaylığını yapan Erdoğan, askerliği İstanbul Hasdal’da tamamladı.

1978 senesinde Emine Erdoğan ile hayatını birleştiren Erdoğan’ın, bu evliliğinden Ahmet Burak, Necmeddin Bilal, Esra ve Sümeyye adlarında 4 evlat sahibi oldu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın aktif siyaset yaşamı 1983 senesinde kurulan Refah Partisi ile birlikte başladı. 1984 senesinde Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı seçildi. 1985 senesinde ise; Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi olarak görev yapmaya başladı.1989 yılında ise Beyoğlu İlçesinden belediye başkanı adayı oldu. Bu seçimlerde Refah Partisi 2. parti olarak büyük bir başarıya imza attı. Bu başarıda Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi kimliğinin büyük rolü olduğu herkes tarafından iyi bilinmektedir. Özellikle gençlerin ve kadınların desteklerini bu süreç boyunca arkasına alan Erdoğan; birçok insana siyasi kimliği ile rol model oldu.

27 Mart 1994 seçimleri için İstanbul Büyükşehir Başkan adayı olan Erdoğan; seçimleri yüksek bir oy oranı ile kazanarak İstanbul Büyükşehir Başkanı oldu. İstanbul’un senelerdir sorunu olarak bilinen su ve çöp sorununa çözüm getiren Erdoğan, su sorununu yüzlerce kilometrelik yeni borular döşeterek çözüme kavuşturdu.

Geri dönüşüm tesislerin oluşturulması ile çöp sorununa da çözüm bulunmuş oldu. Doğalgaza geçiş projeleri yolu ile hava kirliliği sorununa da çözüm getirilmeye çalışıldı. Trafik sorunu için de 50’nin üstünde köprü, geçit, vb. kuruldu.
Bu süreçte Erdoğan birçok seçmenin de güven ve sevgisini kazanmış oldu. 1997 yılında Siirt’te halka konuşma yaparken, M.E.B. tarafından öğrencilere de tavsiye edildiği bilinen bir şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkum edildi. Böylelikle İstanbul Belediye Başkanlığı da sona ermiş olan Erdoğan; 4 ay boyunca hapiste yattı.

recep-tayyip-erdogan-biyografi

Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Fazilet Partisinin çalışanları kendi içlerinde 2 farklı görüşle ayrı yollara düştüler. Milli görüşçüler ve yenilikçiler olarak 2’ye ayrılan gruptan milli görüştekiler Saadet Partisini kurdu. Yenilikçilerin başını çeken Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşları, 14 Ağustos 2001 tarihinde Adalet Kalkınma Partisini (A.K.P.) kurdular. Yapılan ilk genel kongrede Erdoğan; A.K.P.’ye başkan seçildi.

15 Mart 2003 tarihinde başbakanlık koltuğuna oturan Recep Tayyip Erdoğan; 2014 senesine kadar bu görevini kesintisiz olarak sürdürdü. Bu süreç içinde yapılan genel seçimlerinde ciddi bir oy oranı ile A.K.P.’yi defalarca iktidara taşıyarak, hükümeti kurdu.

10 Ağustos 2014 senesinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini de ciddi oy farkıyla kazanan Recep Tayyip Erdoğan; Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı oldu.24 Haziran 2018 seçiminde yapılan Genel Seçim ve Cumhurbaşkanlık seçiminde Akp ve Erdoğan ipi göğüsleyerek kazanan oldu.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

29 Yorum Bırak

 1. Reyis canımız sana feda.senın canında halkına fedamı?Surıyelilelere verılen haklar neden bızde yok..bıze bunların ızahını yaparsanız.bızde mutlu oluruz.

 2. Sayın Cumhurbaşkanım başkanlığınızda başarılar dilerim halkımız için en iyisi bu olduğunu düşünüyoruz ve sizi başkan olarak destekliyoruz

 3. Böyle bir Reis imiz olduğu için sadece Türkiye değil, bütün dünya sevinmeli.

 4. Allah sizi muslman ulkelerimizin bashinnan eksik etmesin amin artik muslman kardeshlerimiz rahat bir nefes alsn zulumden kurtilsin inshAllah

 5. FACEBOOK SAYFAMDADA YAZDIM.REİS İN DOSTU DOSTUM DÜŞMANI DÜŞMANIMDIR.
  CENABI ALLAH CC REİSİ YÜCE TÜRK MİLLETİNİN BAŞINDAN EKSİK ETMESİN AMİN.

 6. ALLAH SAĞLIKLI İMANLI HAYIRLI UZUN ÖMÜRLER VERSİN CUMHURUN BAŞKANINA

 7. Mustafa okumuş

  Mustafa okumuş

  Bu vatanın uğruna canını seve seve vermeye hazır olan sayin reisimize rabbim uzun ömürler nasip etsin

 8. Aldığım her 3 nefesin 2 si ona feda olsun.hep yanındayız her zaman Tayyip Erdoğan

 9. Bir canım var sana ve ümmeti Resulullaha kurban olsun

 10. Allah ömrünü saglikla sıhhat ile uzun eylesin başımızdan eksik etmesin Allah a olan bir canımız var oda feda olsun

 11. Piraziz_emlak@hotmail.com

  Sayın Cumhur başkanım slm olsun.. O bizim dünya liderimiz… Onun milyonuna sahip çıkalım .. Neden batı istemiyor düşünün onların istemediğini biz istersek muasır medeniyet üzerine çıkarız ..

 12. ülkesini seven ülkesi için mücadele eden şerefli bir lider. Bize verilen bir nimet onun bu mücadelesini taktir etmesek ALLAH bunun hesabını bize sorar.ALLAH yar ve yedincisi olsun RABBİM hayirli uzun ömürler ihsan etsin onu başımızdan eksik etmesin..CANIMIZ FEDA ONUN YOLUNA.

 13. Mustafa meydan

  SAYIN önderimiz!!!YÜCE Rabbim sizi milletimizin başından ayırmasın. Allah uzun ömürler versin

 14. Uzun adam, reyis,babaların babası her daim senin yanındayız kalbimiz seninle seni çok seviyoruz rabbim ömrünü uzun ve sağlıklı bir hayat versin

 15. mervan gemalmaz

  sy bas komutanım allah senden razı olsun bızım basımızdan eksık etmesın bu ulkeyı ancan sen duzeltırsın bunlar gıbı hainlerin hakkın dan anca sen gelırsın allah senın yolunu acık ayagına tas degmesın saglık lı bı hayat versın bu can dasana feda saygılarım la mervan gemalmaz

 16. Baskomutanimiz cumhurbaşkanımız liderimiz R T ERDOGANDAN ALLAH razı olsun o var oldukça hiç kimse türkiye cumhüriyetine yan bakamaz. Yürü yiğidim arkanda ve önünde millet var.

 17. SEN LİDERLERE LİDERLİK YAPAN GÖNLÜMÜZÜN SULTANISIN SEN YAŞAKİ TÜRKİYEDE YAŞASIN

 18. bülent kömürcü

  Aslan abim daima yolun acik seni canimdan bile cok seviyorum

 19. Adam gibi adam be helal olsun cok seviyorum o yasadikca ve akp nin basinda oldukca oyum AKP YEEEEES

 20. Çok güzel bir yönetici ayrım yapman dam herkesi bir gözde bakan bir lider

 21. Ben anlamadım Siirt’te şiir okuması yüzünden neden hapis yatmış ki?

 22. Güven kaçaroğlu

  Obenim reisimdir öylede kalacak durmak yok yola devam Allah başımızdan eksik etmesin

 23. Adam dünya lideridir bunu herkes bilmesi gerek seviyoruz seni her zaman seveceğiz

 24. Allah reis imisi basimizdan eksik etmesin… AMIN

 25. Erdoğan dünya lideridir.hem dünya hemde ülkemizin huzurunu korumaya çalışıyor.İslâm aleminde kurtarıcı olarak kabul edilen bir liderdir.oyum erdogana ve onun desteklediği kadrolara olacaktır

  • Sayın cumhurbaşkanım sizi 15temmuzda daha iyi anladım bende gürcuyum ve sizinle gurur duyuyorum sizi cok cok cok seviyorum allah başımızdan eksik etmesin yolun açık olsun başkomutanım,

 26. Recep Tayyip Erdoğan en iyi liderlerden biridir ben akpye Erdoğan olduğu için oy veriyorum ama Meral Akşener başa gelirse mhpnin oyum Mhpye olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir