Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatı, biyografisi, Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşında, Recep Tayyip Erdoğan nereli?

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Hayatı, Kaç Yaşında, Nereli?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı, biyografisi, Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşında, Recep Tayyip Erdoğan nereli? İşte Recep Tayyip Erdoğan hakkında detaylar.

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954’te İstanbul’da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu’ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi’nden de diploma aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi’nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu.

Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle iç içe bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Aynı zamanda bu yıllar, genç bir idealist olarak memleket meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilenen Recep Tayyip Erdoğan’ın aktif politikaya adım attığı döneme rastlamaktadır.

visum china
visum china

Lise ve üniversite yıllarında Millî Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev alan Recep Tayyip Erdoğan, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı’na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçildi. 1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Erdoğan, siyasi partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı.

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. İstanbul İl Başkanlığı görevi sırasında diğer siyasi partiler için de model olan yeni bir örgütsel yapı geliştiren Erdoğan, bu dönemde özellikle kadınların ve gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik çalışmalar yaptı; siyasetin tabana yayılarak geniş halk kitleleri tarafından benimsenip itibar görmesi yolunda önemli adımlar attı. Bu yapılanma, mensubu bulunduğu Refah Partisi’ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etti.

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, siyasî yeteneği, ekip çalışmasına verdiği önem, insan kaynakları ve malî konulardaki başarılı yönetimiyle dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul’un kronikleşmiş sorunlarına doğru teşhis ve çözümler üretti. Su sorunu, yüzlerce kilometrelik yeni boru hatlarının döşenmesiyle; çöp sorunu ise dönemin en modern geri-dönüşüm tesislerinin kurulmasıyla çözümlendi. Hava kirliliği sorunu Erdoğan döneminde geliştirilen doğalgaza geçiş projeleriyle son bulurken, kentin trafik ve ulaşım açmazına karşı 50’den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi; sonraki dönemlere ışık tutacak birçok proje geliştirildi. Belediye kaynaklarının doğru kullanımı ve yolsuzluğun önlenmesi amacıyla olağanüstü önlemler alan Erdoğan, 2 milyar dolar borçla devraldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarını büyük ölçüde ödedi ve bu arada 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Böylece, Türkiye’nin belediyecilik tarihinde yeni bir çığır açan Erdoğan, bir yandan diğer belediyelere örnek olurken, bir yandan da halk nezdinde büyük bir güven kazandı.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997’de Siirt’te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafından yayınlanan bir kitaptaki şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkûm edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001’de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) kurdu ve Kurucular Kurulu tarafından AK Parti’nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. Milletin teveccüh ve güveni AK Parti’yi daha kuruluşunun ilk yılında Türkiye’nin en geniş halk desteğine sahip siyasî hareketi hâline getirdi ve 2002 yılı genel seçimlerinde üçte ikiye yakın parlamento çoğunluğuyla (363 milletvekili) tek başına iktidara taşıdı.

Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003’te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların yüzde 85’ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan, aydınlık ve sürekli kalkınan bir Türkiye idealiyle, hayatî öneme sahip birçok reform paketini kısa süre içinde uygulamaya koydu. Demokratikleşme, şeffaflaşma ve yolsuzlukların engellenmesi yolunda büyük mesafeler katedildi. Buna paralel olarak ülke ekonomisi ve toplum psikolojisini olumsuz yönde etkileyen ve on yıllardır çözülemeyen enflasyon kontrol altına alındı, itibarını yeniden kazanan Türk Lirası’ndan 6 sıfır atıldı. Devletin borçlanma faiz oranları aşağı çekildi, kişi başına düşen millî gelirde büyük artış gerçekleştirildi. Ülke tarihinde daha önce görülmemiş hız ve sayıda baraj, konut, okul, yol, hastane ve enerji santrali hizmete girdi. Bütün bu olumlu gelişmeler, bazı yabancı gözlemciler ve Batılı liderler tarafından “Sessiz Devrim” olarak adlandırıldı.

Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde ülke tarihinin dönüm noktası olarak nitelenen başarılı girişimlerine ek olarak, akılcı dış politikası ve yoğun ziyaret-temas trafiğiyle Kıbrıs sorununun kalıcı çözüme kavuşturulması ve dünyanın çeşitli ülkeleriyle verimli ilişkiler geliştirilmesi konularında önemli adımlar attı. Tesis edilen istikrar ortamı iç dinamikleri harekete geçirirken, Türkiye’yi bir merkez ülke hâline getirdi. Türkiye’nin ticaret hacmi ve siyasal gücü, yalnız içinde bulunduğu coğrafî bölgede değil, uluslararası alanda da hissedilir düzeyde arttı.

Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde %46,6 oy alarak büyük bir zafer kazanan AK Parti’nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükûmeti’ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimlerinden de daha büyük bir zaferle çıktı ve %49,8 oy alarak 61. Hükûmeti kurdu. 10 Ağustos 2014 Pazar günü, Türk siyasi tarihinde ilk kez doğrudan halkın oylarıyla ve ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

16 Nisan 2017 tarihindeki halk oylamasında kabul edilen Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanının partili olabilmesinin önünün açılmasının ardından Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen 3. Olağanüstü Büyük Kongrede, kurucusu olduğu AK Parti’nin Genel Başkanlığına yeniden seçildi.

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %52,59 oy oranıyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. 16 Nisan 2017’de kabul edilen Anayasa değişikliği ile hayata geçirilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak 9 Temmuz 2018 tarihinde yemin ederek görevine başladı.

28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde %52,18 oy oranıyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. 3 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde yemin etmesinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen törenle görevine başladı.

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

30 Yorum Bırak

 1. akp değil, AK Parti

 2. Reyis canımız sana feda.senın canında halkına fedamı?Surıyelilelere verılen haklar neden bızde yok..bıze bunların ızahını yaparsanız.bızde mutlu oluruz.

 3. Sayın Cumhurbaşkanım başkanlığınızda başarılar dilerim halkımız için en iyisi bu olduğunu düşünüyoruz ve sizi başkan olarak destekliyoruz

 4. Böyle bir Reis imiz olduğu için sadece Türkiye değil, bütün dünya sevinmeli.

 5. Allah sizi muslman ulkelerimizin bashinnan eksik etmesin amin artik muslman kardeshlerimiz rahat bir nefes alsn zulumden kurtilsin inshAllah

 6. FACEBOOK SAYFAMDADA YAZDIM.REİS İN DOSTU DOSTUM DÜŞMANI DÜŞMANIMDIR.
  CENABI ALLAH CC REİSİ YÜCE TÜRK MİLLETİNİN BAŞINDAN EKSİK ETMESİN AMİN.

 7. ALLAH SAĞLIKLI İMANLI HAYIRLI UZUN ÖMÜRLER VERSİN CUMHURUN BAŞKANINA

 8. Mustafa okumuş

  Mustafa okumuş

  Bu vatanın uğruna canını seve seve vermeye hazır olan sayin reisimize rabbim uzun ömürler nasip etsin

 9. Aldığım her 3 nefesin 2 si ona feda olsun.hep yanındayız her zaman Tayyip Erdoğan

 10. Bir canım var sana ve ümmeti Resulullaha kurban olsun

 11. Allah ömrünü saglikla sıhhat ile uzun eylesin başımızdan eksik etmesin Allah a olan bir canımız var oda feda olsun

 12. Piraziz_emlak@hotmail.com

  Sayın Cumhur başkanım slm olsun.. O bizim dünya liderimiz… Onun milyonuna sahip çıkalım .. Neden batı istemiyor düşünün onların istemediğini biz istersek muasır medeniyet üzerine çıkarız ..

 13. ülkesini seven ülkesi için mücadele eden şerefli bir lider. Bize verilen bir nimet onun bu mücadelesini taktir etmesek ALLAH bunun hesabını bize sorar.ALLAH yar ve yedincisi olsun RABBİM hayirli uzun ömürler ihsan etsin onu başımızdan eksik etmesin..CANIMIZ FEDA ONUN YOLUNA.

 14. Mustafa meydan

  SAYIN önderimiz!!!YÜCE Rabbim sizi milletimizin başından ayırmasın. Allah uzun ömürler versin

 15. Uzun adam, reyis,babaların babası her daim senin yanındayız kalbimiz seninle seni çok seviyoruz rabbim ömrünü uzun ve sağlıklı bir hayat versin

 16. mervan gemalmaz

  sy bas komutanım allah senden razı olsun bızım basımızdan eksık etmesın bu ulkeyı ancan sen duzeltırsın bunlar gıbı hainlerin hakkın dan anca sen gelırsın allah senın yolunu acık ayagına tas degmesın saglık lı bı hayat versın bu can dasana feda saygılarım la mervan gemalmaz

 17. Baskomutanimiz cumhurbaşkanımız liderimiz R T ERDOGANDAN ALLAH razı olsun o var oldukça hiç kimse türkiye cumhüriyetine yan bakamaz. Yürü yiğidim arkanda ve önünde millet var.

 18. SEN LİDERLERE LİDERLİK YAPAN GÖNLÜMÜZÜN SULTANISIN SEN YAŞAKİ TÜRKİYEDE YAŞASIN

 19. bülent kömürcü

  Aslan abim daima yolun acik seni canimdan bile cok seviyorum

 20. Adam gibi adam be helal olsun cok seviyorum o yasadikca ve akp nin basinda oldukca oyum AKP YEEEEES

 21. Çok güzel bir yönetici ayrım yapman dam herkesi bir gözde bakan bir lider

 22. Ben anlamadım Siirt’te şiir okuması yüzünden neden hapis yatmış ki?

 23. Güven kaçaroğlu

  Obenim reisimdir öylede kalacak durmak yok yola devam Allah başımızdan eksik etmesin

 24. Adam dünya lideridir bunu herkes bilmesi gerek seviyoruz seni her zaman seveceğiz

 25. Allah reis imisi basimizdan eksik etmesin… AMIN

 26. Erdoğan dünya lideridir.hem dünya hemde ülkemizin huzurunu korumaya çalışıyor.İslâm aleminde kurtarıcı olarak kabul edilen bir liderdir.oyum erdogana ve onun desteklediği kadrolara olacaktır

  • Sayın cumhurbaşkanım sizi 15temmuzda daha iyi anladım bende gürcuyum ve sizinle gurur duyuyorum sizi cok cok cok seviyorum allah başımızdan eksik etmesin yolun açık olsun başkomutanım,

 27. Recep Tayyip Erdoğan en iyi liderlerden biridir ben akpye Erdoğan olduğu için oy veriyorum ama Meral Akşener başa gelirse mhpnin oyum Mhpye olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.