Rıza Çalımbay Kimdir Kaç Yaşında Nereli Biyografisi

Rıza Çalımbay Kimdir?

Beşiktaş takımında yıllarca futbol oynamış ve takım kaptanlığı yapmış daha sonra ise Teknik direktörlük mesleğini yaparak futboldan kopmayan başarılı çalıştırıcı Rıza Çalımbay kimdir?

Rıza Çalımbay Kimdir Kaç Yaşında Nereli?

Rıza Çalımbay 2 Şubat 1963 doğuma sahip Sivaslı teknik direktör ve futbolcudur.Annesinin adı Fatma, babasının adı ise Bektaştır.Babası Taş ocağında çalışan bir kişiyken bir kaza yaşar ve bu kazadan sonra geçimini sağlayamıyacak duruma gelir.Bunun ardından 1970 senesinde ailesini alır ve İstanbul’a gider.O yıllarda hemşericilik fazla olduğu için hemşerileri ona yardımcı olur ve iş bulurlar.

Zorluk içinde yaşanılan zor günlerden sonra ailesine yardım etme amacı ile bakkalarda, kahvelerde çalışmaya başlamış ve ailesine kazandığı paralarla katkı sağlamıştır.Toplam 4 kardeş olan Ünlü Teknik adam futbolcunun 2 kız kardeşi 1 tanede erkek kardeşi vardır.

Rıza Çalımbay çalıştığı zamanlarda bile futbol oynamış ve Beşiktaş alt yapısına yazılmıştır.1980 tarihinde Beşiktaş Takımının A takımında oynamaya başlamıştır.A takımda toplam 16 sene boyunca Beşiktaş forması giymiştir.Türkiye A Milli Takım ile Beşiktaş takımının kaptanlığınıda yapan Çalımbay’ın lakabı ise Atom Karınca olmuştur.Orta sahanın tam göbeğinde ve kenarlarında çok iyi maçlar çıkarmıştır.

37 defa A, 8 defa Ümit ve 6 defada Genç Milli takım forması giymiştir.Toplam Milli takımda forma giyme sayısı 52’dir.1996 tarihinde futbolu bırakma kararı aldı ve futbolu bıraktı.Bu tarihten sonra İngiltere’ye gitmiş ve teknik direktörlük kursuna yazılmıştır.Burada eğitim almasından sonra Beşiktaş takımında yardımcı teknik adam görevine getirildi.

Rıza Çalımbay Beşiktaş yardımcı teknik adamlıktan sonra Göztepe takımında teknik adamlık yapmış ve Ligi Göztepe o sezon sekizinci sırada bitirmiştir.Göztepe’den sonra Ç.Rizespor ve Denizlispor takımlarında teknik adamlık yapmış çalıştırdığı takımlarda iyi sezonlar geçirmiştir.

2004-2005 sezonunda yıllardır oynadığı Beşiktaş takımının başına geçmiştir.Fakat alınan skorlar ve başarılı bir sezon geçirilmemesi sebebi ile takımın başında bulunduğu vazifesini bırakmıştır.Beşiktaş teknik adamlığından sonra Ankaraspor takımınında teknik patronluk yapmaya başlamış fakat oradada yeterince başarılı olamadığı sebebi ile ayrılmıştır.

Eski çalıştırdığı takımlardan olan Göztepe takımına 2007-2008 sezonunda tekrar geçmiş sonrasındada Sivasspor takımında teknik direktörlük yapmıştır.Leyla hanım ile evli olan Teknik adam 2 tane kız çocuğuna sahiptir.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂 TÜVTÜRK araç muayane randevusunu TÜVTÜRK muayene rezervayson sayfasından ücretsiz olarak alabilirsiniz. TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için telefon numarası da 850 222 88 88'dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.