Sait Faik Abasıyanık Kimdir Nereli Biyografisi Hayatı Eserleri

Sait Faik Abasıyanık Kimdir Biyografisi Hayatı

Sait Faik Abasıyanık kimdir biyografisi eserleri hayatı hakkında birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

Sait Faik Abasıyanık 18 Kasım 1906 yılında Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde doğmuştur.Bütün çocukluğu bu ilçede geçti.İlköğrenimine burada başladı ve ardından Ortaöğretim için İstanbul ve Bursa’ya gitti.Yükseköğretim için ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümünü kazanmıştır.Tam 2 yıl geçtikten sonra babasının isteğini kıramadı ve iktisat eğitimini almak için İsviçre’ye gitmiştir.Fransa Grenoble kentinde kaldı.

Bu Fransız şehrinde 3 yıl kadar kalmıştır.Fransa’dan döndükten kısa bir süre sonra Ermeni Yetim Mektebinde Türkçe Öğretmenliği görevini yapmıştır.Babası onun tüccar olmasını çok istiyordu bu nedenle ticaretede atılmıştır fakat başarılı olamamamıştır.1939 tarihinde babasını kaybetti.Babasının ölümünün ardından bir süre Haber gazetesinde muhabirlik yapmıştır.Kendisini tamamen yazarlığa damış ve yoksulları, işsizleri, emekçileri şiirsel bir dil ile anlatmıştır.ABD’deki Uluslararası Dernek onu onur üyesi seçmiştir.Sait Faik Abasıyanık Kaç Yılında öldü? 11 Mayıs 1954 yılında İstanbul’da ölmüştür.

Sait Faik Abasıyanık Eserleri

Öyküleri: Semaver (1936, Remzi Kitabevi); Sarnıç (1939, Çığır Kitabevi); Şahmerdan (1940, Çığır Kitabevi); Lüzumsuz Adam (1948, Varlık Yayınları); Mahalle Kahvesi (1950, Varlık Yayınları); Havada Bulut (1951, Varlık Yayınları); Kumpanya (1951, Varlık Yayınları); Havuz Başı (1952, Varlık Yayınları); Son Kuşlar (1952, Varlık Yayınları); Alemdağ’da Var Bir Yılan (1954, Varlık Yayınları); Az Sekerli (1954, ö.s. Varlık Yayınları). Roman: Medar-ı Maişet Motoru (2. baskısı Birtakım İnsanlar adıyla) (1944, Yokus Kitabevi); Kayıp Aranıyor (1953, Varlık Yayınları)

visum china
visum china

Şiirleri:
Şimdi Vakti (1953, Yenilik Yayınları) Röportaj Öykü: Tuneldeki Cocuk (1955, Varlık Yayınlari); Mahkeme Kapisi (1956, Varlık Yayınları)

Diğer Eserleri:
Balıkçının Olumu-Yasasın Edebiyat (1977, Bilgi Yayınevi), Açık Hava Oteli (1980, Bilgi Yayınevi)
Müthiş Bir Tren (1981, Bilgi Yayınevi); Sevgiliye Mektup (1987, Bilgi Yayınevi) Çeviri: Georges Sımenon’dan Yaşamak Hırsı (1954, ö.s., İstanbul Yayınları)

Sait Faik Abasıyanık kimdir isimli biyografinin sonuna geldik.Okuduğunuz eserleri varsa sizlerde yorum yaparsanız buna göre kişiler hangi kitaplarını alacaklarına çok daha kolay karar verebilir.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir