Şenol Güneş Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Şenol Güneş Kimdir Biyografisi

Eskilerden uzunca zamanlar Milli Kaleci olarak bulunmuş o zamanların en dikkat çeken ismi olan daha sonra ise Teknik Direktörlük mesleğini yapmaya başlayan başarılı çalıştırıcı [saritext]Şenol Güneş kimdir biyografisi[/saritext] burada.

Şenol Güneş Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Şenol Güneş kimdir, 1 Haziran 1952 Trabzon doğumlu bir Teknik adamdır.Çocukluktan gençliğe geçtiği yaş aralığında spora merak sardı ve basketbol oynamaya başladı fakat Trabzon’da futbola olan ilgi onuda futbola bir nevi yönlendirdi.Futbola başlaması Erdoğdu Gençlik Kulubü’nde olmuştur.Bu takımda kaleci olarak oynamaya başlayan Ünlü Teknik adam 17 yaşına geldiğinde ise Trabzonspor’un alt yapısına girdi.1969 tarihinde Trabzon’un Akçaabat Sebatspor takımına kaleci olarak transfer oldu ve profesyonel olarak futbol oynamaya başladı.1969-1972 sezonlarında Akçaabat Sebatspor’un kalesini korudu.

1972 senesinde Trabzonspor’a tekrar dönüş yaptı ve Trabzonspor A takımının kalesini korumaya başladı.Trabzonspor forması giydiği maçlarda 6 defa Türkiye Süper Lig Şampiyonluğu ile 3 defa Türkiye Kupası şampiyonluğu kazandı.1972 ile 1987 tarihlerinde Trabzonspor’da Kaleci olarak bulunan Şenol Güneş önemli bir başarı ile kalesini korudu.O zamanlar Süper Lig’in adı 1. Ligti ve 3 Büyüklerin sürekli şampiyon olmasına müsaade etmeyip Anadolu takımının şampiyon olmasında Ünlü Teknik adam ve kalecinin payı çok yüksektir.En uzun kalesinde gol görmeyen kaleci ünvanına sahip bir kalecidir.1112 dakika kalesinde gol görmedi.Bir sezon içersinde sadece 6 gol yemiş bir kaleciydi.

1976-1987 tarihleri arasında sadece Trabzonspor kalesini değil aynı zamanda Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın kalesini koruma başarısı göstermiştir.Milli forma ile toplam 31 maça çıkmış ve ardından ise hem Milli takımdan hemde Trabzonspor’dan ayrılarak Teknik Direktör olarak görev aldı.

senol-gunes-biyografi

Şenol Güneş teknik direktör olarak ilk kez Trabzonspor takımını çalıştırmaya başladı.1989-1990 tarihleri arasında Trabzonspor’u çalıştırıp ardından ise istifa etti.1990-1992 tarihleri arasında ise Boluspor’u çalıştırdı.1992-1993 tarihinde İstanbulspor’u, 1993-1997 tarihlerinde tekrar Trabzonspor’u çalıştırdı.Trabzonspor’dan ayrıldıktan sonra Antalyaspor ve Sakaryaspor’da teknik adamlık yaptı.Bir süre buralarda Teknik Adam görevinde bulunan Ünlü Teknik adam ardından ise Türkiye A Milli Takım Teknik Direktörü oldu.

16 Ağustos 2000 senesinde Türkiye A Milli Takımın başına gelen Şenol Güneş A Milli Takım’da büyük bir başarı sağlayarak 48 senenin ardından Türkiye Milli Takımı’nı Dünya Kupasına girdirme başarısını gösterdi.Milli Takımda bulunduğu sezonlarda en büyük başarılı geçtiği sezon ise 2002 tarihinde Fifa Dünya Kupası’nda A Milli Takımımızı üçüncü yapması olmuştur.Uefa’nın resmi web sitesinde yapmış olduğu ankette Yılın Teknik adamı seçilmiştir.

2004 tarihinde Şenol Güneş Milli takımdan istifa etmiştir.2007-2009 tarihleri arasında Güney Kore’nin önemli takımlarından FC Seul takımını çalıştırmış, 2009 tarihinde ise tekrar Trabzonspor takımına transfer olmuştur.En Son Beşiktaş takımında Teknik adam olarak bulunan başarılı çalıştırıcı bakalım bundan sonraki sezonlarda nasıl bir başarı sağlayacak?

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir