şarkıcı ve söz yazarı Suavi kimdir? Suavi'nin hayatı, biyografisi, Suavi kaç yaşında, Suavi nereli?

Suavi Kimdir? Suavi Biyografisi, Kaç Yaşında, Nereli?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Şarkıcı ve söz yazarı Suavi’nin yaşamı merak edilmektedir. Peki şarkıcı ve söz yazarı Suavi kimdir? Suavi’nin hayatı, biyografisi, Suavi kaç yaşında, Suavi nereli? İşte Suavi hakkında detaylar.

Suavi Kimdir?

Mehmet Suavi Saygan 26 Ağustos 1950 tarihinde Kırıkkale’de dünyaya gelmiştir. Türk şarkıcı-şarkı yazarı.

Suavi’nin Hayatı

Memur bir baba ile ev hanımı bir annenin dört çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Suavi’nin çocukluğu Kırıkkale’de geçti. Kırıkkale’de Meçhuller Grubunu kurdu ve aktif müzik hayatına başladı. 1968-1972 yıllarında üniversite öğrenciliği sırasında Ankara’da gece kulüplerinde değişik grup ve müzisyenlerle çaldı, söyledi. Okul giderlerini böylece karşılayan Suavi, aynı yıllarda kendi şarkılarını ve grubunu da oluşturmaya başlamıştı.

visum china
visum china

ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar orkestralarda bateri ve gitar çaldı ve solistlik yaptı. Beyaz Güvercin İstanbul Yarışması’nda İki Gözüm İki Çeşme şarkısıyla ikinci oldu. Suavi, 1994 yılında da TRT’de Altın Anten yarışmasında “Yalıçapkını” isimli eseriyle birinci olup Kazakistan Almaata’da 24 ülkenin katıldığı Asya’nın Sesi (Voice Of Asia) yarışmasında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. Yarışmada jüri tarafından beş yıldır kimsenin layık görülmediği ve birincinin de üstünde kabul edilebilecek “Grand Prix” ödülünü aldı fakat bu kendi ülkesinin medyasında pek yer almadı. 1997 yılında Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda De Lan şarkısıyla profesyonel kategoride en iyi besteci ve en iyi profesyonel yorumcu seçildi. Nâzım Hikmet, Ahmed Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil gibi önemli isimlerin şiirlerini besteledi.

Diskografi

  • 1991 – Deli Gönlüm
  • 1992 – Yıllar Sonra / Aydın Mısın?
  • 1995 – Yalıçapkını
  • 1999 – Tükenme
  • 2002 – Çığlık Çığlığa
  • 2011 – Hasret Türküsü
  • 2011 – Gül’le Diken Arasında
  • 2015 – Drama Köprüsü

Suavi hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.