Tomris Giritlioğlu Kimdir?

Tomris Giritlioğlu Kimdir?

Yönetmiş olduğu ve Senaryosunu hazırladığı birçok başarılı film ve diziye imza atmış olan Tomris Giritlioğlu kimdir? işte cevapları.

Tomris Giritlioğlu Kimdir Biyografisi

Tomris Giritlioğlu, 1955 tarihinde Babasının mesleğinin orada bulunması nedeniyle Konya’da dünyaya geldi.Konya doğumlu fakat Aslen Antakyalı bir isimdir.Annesinin adı Sakine, Babasının adı Ali’dir.Babası hem hukukçu hem de şair bir isimdir.Dedesi olan Ahmet bey Antakya’da ilk nakliyecilerdendir.Bir tane erkek kardeşi bulunmaktadır.

3. sınıfa kadar Ceyhan’da bulunan Sakarya ilkokulunda okumuş olan yönetmen, Babası Ankara’ya tayin edilince oda TED Ankara Kolejinde okumaya başlamıştır.Ortaokuldan beri TED Ankara Kolejinde okuyup ardındanda Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne giriş yapmıştır.Yönetmen olmak istemesinde Üniversite okuduğu sıralarda Londra’ya tatile gidip oradaki bir filmi izlemesinin büyük payı vardır.

Tomris Giritlioğlu 1977 tarihinde Üniversiteyi bitirdikten sonra TRT’nin sınavına girdi ve 2 yıl kadar çevirmen olarak görev yaptı.1979 tarihinde Sinema Macerasına atıldı ve Tabletten Kasete isimli belgesel çekmiştir daha sonra TRT’ye transfer olmuştur.Salkım Hanımın Taneleri 1999 tarihinde Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi film ödülünü almıştır.2002 tarihinde Trt’den emekli olmuş ve Dizilere başlamıştır.

Televizyon dünyasına kazandırmış olduğu oldukça fazla ünlü isim vardır.Bunların başlıcaları Beren Saat, Tuba Büyüküstün, Bülent İnal, Nejat İşler, Özgü Namal, Onur Sayklak, Günay Karacoğlu gibi isimleri ekranlara kazandırmıştır.

Ünlü Yönetmen Tomris Giritlioğlu 1977 tarihinde O zamanlar TRT Haber Dairesi müdürü olan Aycan Giritlioğlu ile evlenmiştir.1999 tarihinde ise ayrılmışlardır.Bu evlilikten Ilgaz adında bir erkek çocuğu vardır.

2010 tarihinde Akciğer Kanserine yakalanan yönetmen 2 yıl başarılı bir tedavi sonrasında Kanseri yenmiştir.

Yönettiği Film ve Diziler

1989 – Kantodan Tangoya
1991 – Suyun Öte Yanı
1993 – Yaz Yağmuru
1996 – 80. Adım
1997 – Kördüğüm
1999 – Salkım Hanımın Taneleri
2008 – Güz Sancısı
2012 – Kayıp Şehir

Yapımcılığını Yapmış olduğu filmler

2009 – Kasaba
2009 – Bu Kalp Seni Unutur Mu?
2007 – Asi
2006 – Esir Kalpler
2005 – Aşka Sürgün
2002 – Aşk Meydan Savaşı

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın