Türkan Şoray kimdir, Türkan Şoray'ın hayatı, biyografisi, Türkan Şoray kaç yaşında, Türkan Şoray nereli, Türkan Şoray evli mi?

Türkan Şoray Kimdir? Türkan Şoray Hayatı, Kaç Yaşında, Nereli?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Türk sinemasının en önemli isimlerinden biri olan Türkan Şoray kimdir, Türkan Şoray’ın hayatı, biyografisi, Türkan Şoray kaç yaşında, Türkan Şoray nereli, Türkan Şoray evli mi? İşte Türkan Şoray hakkında detaylar.

Türkan Şoray Kimdir?

Türkan Şoray 28 Haziran 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk oyuncu, devlet sanatçısı, senarist, yönetmen ve yazardır.

Türk sinemasında “Sultan” lakabıyla anılan Şoray, oynadığı 222 film ile dünyanın “en çok film çeviren” kadın oyuncusu unvanına sahiptir. Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın ile birlikte Yeşilçam’ın dört yapraklı yoncası olarak belirtilir.

visum china
visum china

Türkan Şoray kimdir, Türkan Şoray'ın hayatı, biyografisi, Türkan Şoray kaç yaşında, Türkan Şoray nereli, Türkan Şoray evli mi?

Türkan Şoray Hayatı

1960’larda sinema ile tanışmış, ilk sinema ödülü 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Acı Hayat filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü almıştır. Bunun yanı sıra Hülya Koçyiğit’in ardından Altın Portakal Film Festivali’nde “en iyi kadın oyuncu” ödülüne dört kez layık görüldü. 1991 yılında devlet sanatçısı seçildi. Şoray, 12 Mart 2010 tarihinde UNICEF Türkiye iyi niyet elçisi seçilmiş, “Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek birçok sorunun üstesinden gelebiliriz” demiştir. Ayrıca Şoray’ın kendi adını taşıyan bir ilkokulu da vardır.

Sinema oyuncuları Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik ile birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir. Bu dörtlü içerisinde, yönetmenlik yapan tek sinema oyuncusu olan Şoray, başrolünde kendisine eşlik eden Kadir İnanır ile oynadığı 1972 yapımlı Dönüş, 1973 yapımlı Azap, 1976 yapımlı Bodrum Hâkimi, 2015 yapımı Uzaklarda Arama’nın tek başına; 1981 yapımlı Yılanı Öldürseler filminin ise Şerif Gören ile birlikte yönetmenliğini yapmıştır.

Türkan Şoray Nereli?

Anne tarafından Selanik göçmeni, baba tarafından Çerkez’dir.

Türkan Şoray Evli mi?

Türkan Şoray 1983 yılında tiyatro oyuncusu Cihan Ünal ile evlenmiştir. Çift 1987 yılında ayrılmıştır ve bu evlilikten Yağmur adlı bir kızları olmuştur.

Türkan Şoray hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.