Yaşar Kemal Kimdir Eserleri Nelerdir?

Yaşar Kemal Kimdir Eserleri Nelerdir?

Çok yakın zamanda hayatını kaybetmiş yazarlardan olan roman ve öyküleri ile en çok sevilmiş Yaşar Kemal kimdir eserleri nelerdir?

Yaşar Kemal Kimdir Nereli Biyografisi

Yaşar Kemal kimdir 06 Ekim 1923 tarihinde Osmaniye’nin bugün Gökçedam olarak bilinen Hemite Köyünde dünyaya geldi. Doğum tarihi nüfus cüzdanında 1926 senesi olarak geçmektedir. Ailesi Van Gölü’ne yakın Ernis köyünden olan Yaşar Kemal; kürt kökenli bir aileden gelmektedir. Ailesi; 1. Dünya Savaşı sırasında yaşanan Rus işgali nedeniyle Ernis köyünden, Adana’da Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı olan Hemite köyüne göç etmiştir ve ünlü yazar da burada dünyaya gelmiştir. Annesi Nigâr Hanım, babası ise Kürt kökenli, çiftçi Sadık Efendidir.

Bir Türkmen köyünde yaşamanını sürdüren sırf Kürt kökenli olan Yaşar Kemal ve ailesi ev içersinde Kürtçe, köy içinde ise Türkçe konuşuyorlarmış. Yaşar Kemal daha 5 yaşındayken, bir kan davası nedeniyle babasının camide öldürülüşüne tanık olmuştur ve talihsiz bir kaza nedeniyle sağ gözünü kaybetmiştir.

İlkokulu Kadirli Cumhuriyeti İlkokulunda okuyan Yaşar Kemal’in edebiyata duyduğu ilgi; kendisi henüz ortaokulda okurken ortaya çıkmıştır. O dönemlerde özellikle halk edebiyatına ilgi duyan Yaşar Kemal’in yazdığı şiirler çeşitli dergilerde (Görüşler, Çığ, Ülke, Kovan, Beşpınar ve Millet Dergilerinde) yayımlanmıştır. Ortaokul son sınıfta okulu bırakmak zorunda kalan Yaşar Kemal; ırgatlık, ırgatbaşılık, su bekçiliği, traktör sürücülüğü, kütüphane memurluğu, öğretmen vekilliği gibi çeşitli işlerde çalışmıştır.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra 1946 senesinde İstanbul’da bir Hava Gazı Şirketinde gaz kontrol memuru olarak görev yaptı. 2 sene sonra Adana Kadirli’ye geri dönerek yine çeşitli işlerde çalışan Yaşar Kemal; 1950 senesinde 142. maddeye aykırı davranmak suçundan tutuklandı ve 1 sene hapiste yattıktan sonra İstanbul’da yaşamaya karar verdi. Cumhuriyet Gazetesi’nde fıkra ve röportaj yazarlığı yapmaya başladı, aralarda da çeşitli makaleler yazdı. 1951 senesinde “Dünyanın En Büyük Çiftliğinde Yedi Gün” başlıklı röportajı ile Gazeteciler Cemiyeti Özel Başarı Armağan’ı ödülünü kazandı. 1952 senesinde “Sarı Sıcak” isimli öykü kitabı yayımlanan Yaşar Kemal’in o senelerde yazdığı öyküler büyük ilgi çekti. Diğer öyküleri; “Dükkancı”, “Memet ile Memet”, “Bebek” de yayımlandı.

İlk ve en ünlü romanı olan “İnci Memed”i 1955 senesinde yayımlayan Yaşar Kemal; bu eseri ile yazarlık hayatında çok önemli bir yer kazandı. Bu roman Yaşar Kemal’e ilk olarak 1955 senesinde Varlık Roman Armağanı’nı da kazandırdı. İnce Memed; Yaşar Kemal’in hem ülke hem de dünya çapında tanınmasını sağlayan en ünlü romanı olarak bilinmektedir. 1963 senesinde Cumhuriyet Gazetesinden ayrıldı ve hayatının bundan sonrasını romancı olarak geçirmeye başladı.

Romacılık kariyeri hızlı bir şekilde ilerleyen Yaşar Kemal’in yazdığı romanlar; kendisine birçok ödül kazandırmaya devam etti. 1974 senesinde “Demirciler Çarşısı Cinayeti” romanı ile Madralı Roman Ödülünü kazandı. Aynı zamanda Fransa’da Yılın En İyi Yabancı Romanı ödülünü ise 1977 senesinde “Yer Demir Gök Bakır” romanı ile kazandı. 1979 senesinde “Binboğalar Efsanesi” eseri; Büyük Edebiyat Jürisi tarafından seçilen kitaplardan birisi oldu. 1982 senesinde Del Duca Ödülünü kazanan Yaşar Kemal; 1984 yılında Fransız Legion d’Honneur Ödülü Commandeur Payesi, 1988 yılında Fransa Kültür Bakanlığı ödülünü almıştır.

Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmiş olan Yaşar Kemal’in bütün eserleri 39 dile çevrilmiştir. Eserlerinin büyük bir çoğunluğu; çocukluğunun geçtiği Adana Çukurova’da yaşanan olayları, oradaki gelenek – görenekleri, oranın kültürünü, kan davalarını, ağalık sistemini, sosyal – siyasi ve ekonomik durum ve sıkıntılarını içermektedir. Ancak 1970’den sonra eserlerinde şehirli insan ve şehir hayatından da bahsetmektedir. Eserlerinde masallar ve efsanelerden de izler vardır. Yaşar Kemal; şiir, öykü, roman, çocuk romanı, deneme – derleme ve çeviri alanlarında Türk Edebiyatına birçok değerli armağan bırakmıştır. Yazmış olduğu eserler; tiyatro ve filme uyarlanmıştır.

Yaşar Kemal yaşamış olduğu solunum sorunları nedeniyle kaldırılmış olduğu İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 28 Şubat 2015 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Yaşar Kemal Eserleri

Öyküler
1952 Sarı Sıcak
1975 Bütün Hikâyeler

Romanlar

1955 İnce Memed
1955 Teneke
1960 Orta Direk
1963 Yer Demir Gök Bakır
1968 Ölmez Otu
1969 İnce Memed II. Cilt
1974 Akçasazın Ağaları / Demirciler Çarşısı Cinayeti
1975 Akçasazın Ağaları / Yusufcuk Yusuf
1976 Yılanı Öldürseler
1976 Al Gözüm Seyreyle Salih
1978 Kuşlar da Gitti
1978 Deniz Küstü
1980 Yağmurcuk Kuşu / Kimsecik I
1982 Hüyükteki Nar Ağacı
1984 İnce Memed III. Cilt
1985 Kale Kapısı / Kimsecik II
1987 İnce Memed IV. Cilt
1991 Kanın Sesi / Kimsecik III
1997 Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana / Bir Ada Hikayesi I
2002 Karıncanın Su İçtiği / Bir Ada Hikayesi II
2002 Tanyeri Horozları / Bir Ada Hikayesi III
2012 Çıplak Deniz Çıplak Ada / Bir Ada Hikayesi IV
2013 Tek Kanatlı Bir Kuş

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın