Yusuf Atılgan Kimdir Biyografisi

Yusuf Atılgan Kimdir Eserleri

Özellikle bir tane Romanı ile çıkış yakalamış Ünlü yazarımız Yusuf Atılgan Kimdir nerelidir? eserleri nelerdir?

Yusuf Atılgan Kimdir Nereli Biyografisi

Yusuf Atılgan kimdir 27 Haziran 1921 günü İzmir’e çok yakın olan Manisa ilimizde hayata gelmiştir.Babasının adı Hamdi, annesinin adı ise Avniyedir.Ortaokulu Manisa’da okumuş ve 1936 tarihinde ortaokulu bitirmesinden sonra Balıkesir Lisesinde liseye başladı.1939 tarihinde Balıkesir’de okuduğu liseyi bitirdi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat bölümünü kazandı.1944 tarihinde okulunu bitirdi.

1945 tarihinde Maltepe Askeri Lisesine giriş yaptı fakat Üniversite senelerinde Komünist Parti ile ilişkisi olduğu iddiası ile 10 ay kadar hapis cezası çekti.1946 tarihinde Cezasının bitmesinin ardından Manisa’ya döndü ve köyde yaşamaya başladı.Burada uzunca süre yaşadı ve 1976 tarihinde İstanbul’a gitti.

Yusuf Atılgan İstanbul’a gitmesinden sonra 1980 tarihinde Milliyet Yayınları ile Can yayınlar’ında görevler aldı.Hem Redakör hemde Danışmanlık görevlerinde bulundu.Türk Edebiyatına katmış olduğu birçok türde eseri bulunan yazar.Roman, Öykü ve Çeviriler sunmuştur.

visum china
visum china

Ünlü yazar hayatta olduğu dönemlerde yazılarını Ziya Atılgan ve Nevzat Çorum adınla yazma yapardı.Tercüman Gazetesi tarafından 1955 tarihinde yapılmış Öykü yarışmasına katılmış ve Nevzat Çorum isminle Evdeki adındaki öyküsü birinci olmuştur.

Yusuf Atılgan ilk evliliği 1946 tarihinde Manisa’da yaşarken olmuştur.Ardından ayrılmış ve 1976 tarihinde tiyatrocu olan Serpil Gence ile evlenmiştir.Bu evlilikten 1 tane çocuğu olmuştur.

Yusuf Atılgan Canistan adındaki romanını yazdığı sıralarda 9 Ekim 1989 tarihinde kalp krizi geçirerek vefat etmiştir.Sevenlerinin oluşturmuş olduğu kitap 1992 tarihinde yayınlanmıştır.

Yusuf Atılgan Eserleri

Romanları

Aylak Adam (1959)
Anayurt Oteli (1973)
Canistan (2000)

Öyküleri

Bodur Minareden Öte (1960)
Eylemci (Bütün Öyküleri, 1992)
Çocuk Kitabı: Ekmek Elden Süt Memeden (1981)

Çeviriler
Toplumda Sanat (K. Baynes; 1980).

Piyes
Çıkış Gecesi (Barıman yayınevi, İst. 1947)

Ünlü İsim Türk Edebiyatında önemli bir yere sahiptir.Bunun sebebi ise en içten şekilde konuları ele almasıdır.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir