Ziya Gökalp Kimdir?

Ziya Gökalp Kimdir?

Önemli Türk yazarlardan biri olan Ziya Gökalp kimdir?

Ziya Gökalp Kimdir Nereli Ne Zaman Ölmüştür?

Ziya Gökalp 23 Mart 1876 yılında Diyarbakır’da doğmuştur.Gerçek ismi Mehmet Ziya’dır.Babası yerel gazetede görevli memur olarak çalışmaktaydı.Eğitim hayatına Diyarbakır ilinde başlamıştır.1890 tarihinde Askeri Rustiyeyi ve 1894 yılında ise Askeri idadiyi bitirmiştir.1895 tarihinde İstanbul’a gitmiş ve Veterineklik Fakültesine kaydını tamamlamıştır.

Jön Türkler’den etkilenmiş ve ittihat Terraki cemiyetine katılmıştır.1898 tarihinde Okumuş olduğu Fransızca kitapların zararlı olduğu öne sürülmüş ve muhalif eylemler nedeniyle tutuklanmış 1 yıl kadar cezaevinde yatmıştır.Serbest bırakıldıktan sonra Zaptiye Nezareti altında bulunmak üzere Diyarbakır’a sürgüne gönderilmiştir.1908 tarihine kadar burada Memurluk yapmıştır.Bu dönem içersinde felsefe ile siyaset üzerine incelemelerde bulunmuştur.1912 tarihinde Ergani Maden’den Meclis-i Mebusan seçilmiş ve Türk Ocağı’nın kurucuları arasında yer almıştır.Osmani’De ise sosyoloji dersleri vermiştir.

1.Dünya savaşı Osmanlı yenilmesi sonrası tüm yetkilerine el konulmuştur ve 1919 tarihinde İngilizler tarafından Malta Adası’na sürgün gönderilmiştir.1921 yılına kadar burada bulundu.2 yıl sürgün dönemi yaşadıktan sonra tekrar Diyarbakır’a dönüş yapmıştır ve Küçük Mecmua’yı çıkarmıştır.1923 tarihinde Vekaleti Teklif Tercüme heyeti başkanlığına tayin edilmiş Ankara’ya doğru gitmiştir.Birçok gazete içersinde makaleleri yayınlanmaktaydı.

Ziya Gökalp Ne Zaman Öldü? 25 Ekim 1924 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.Hastalık nedeniyle vefat etmiştir.

Kızıl Elma, Yeni Hayat, Altın ışık isimli kitapları vardır.Hem Masal hemde Şiir olarak bu kitaplarda Türkçülüğün esasları, Türk töresi gibi bilgiler bulunmakta.Ölmesinin ardından 1926 yılında Türk Medeniyet Tarihi ve Kürt Aşiretleri hakkında Sosyalojik Tetkitler isimli iki adet eseri yayınlanmıştır.

Ölmünden sonra, çeşitli gazete çımış olan ise Çınaraltı (1939), Fırka Nedir? (1947), Ziya Gökalp Diyor ki (1950), Ziya Gökalp’in neşredilmemiş yedi eseri ve aile mektupları (1956), Ziya Gökalp’ın Yazarlık Hayatı (1956), 2 kitaplık Ziya Gökalp Külliyatı (1. kitap Şiirler ve Halk Masalları (1952), 2. kitap Limni ve Malta Mektupları (1965)), Terbiyenin Sosyal ve Kültürel Temelleri (1973) gibi birçok yazı ve mektupları, düzenlenmişve kitaplar içinde yer edinmiştir.

Şiirlerinde geniş kitlelere ulaşmak olduğu için eserleri içersinde sade bir dil kullanmıştır.Milli Edebiyatın kurulmasında önemli bir yere sahiptir.Türk edebiyatında fikir adamlığı konusunda dikkat çekmiştir.

Ziya Gökalp kimdir nereli biyografisi hakkında bilinmeyenlerden bahsettiğimiz konumuzun sonuna geldik bizlerde kimdirkim ekibi olarak Ünlü yazara mekanı cennet olsun diyoruz.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın