(Cemil Usta) Dozer Cemil Kimdir?

(Cemil Usta) Dozer Cemil Kimdir?

Trabzonspor taraftarının ve Türk futbolunun önemli sporcularından biri olan efsane futbolcularından Dozer Cemil kimdir? gerçek adı Cemil Usta olan efsane ismin özgeçmişini yazımızda inceleyebilirsiniz.

Dozer Cemil Kimdir? Nereli ve Ne Zaman Öldü?

1 Ocak 1951 tarihinde Trabzon’da hayata gözlerini açan Cemil Usta, 1967 tarihinde futbol kariyerine başlamış ve ardından da 3 senelik Trabzonspor ile sözleşme imzalamıştır.O yıllarda 2.Lig’de bulunan Trabzonspor, 1974 tarihinde birinci lige çıkmış ve ardından da Trabzonspor’un takım kaptanı olmuştur.

Dozer Cemil, Trabzonspor’da kaptanlık yapmaya başladıktan sonra 2 defa Şampiyonluk sevinci yaşamış ve Trabzonspor takımının Liverpool ile oynadığı karşılaşmanın yıldızı seçilmiştir.Bu maçın 62. dakikasında hakemin penaltı kararı vermesi ile birlikte topun başına geçmiş olan efsane isim fileleri havalandırmış ve böylelikle Liverpool takımının uzun zaman sonra yenilmesini sağlamıştır.

Trabzonspor’da gösterdiği örnek futbolu ile 1976 tarihinde Milli takıma çağrılan Cemil Usta, ilk kez Bulgaristan ile oynanan karşılaşmada sahaya çıktı ve maç 2-2 berabere bitti.14 Ağustos 1983 tarihinde jübile yapan Dozer Cemil, Trabzonspor ile Orduspor arasında oynanan maçta son defa Trabzonspor formasını giydi ve futbol yaşamını bitirdi.

Dozer Cemil, 1979 tarihinde Trabzonspor takımının yetkilileri tarafından takımdan gönderilmek istenmiş bunun üzerine ise efsane futbolcu futbol hayatını noktalama karar almıştır.

Futbol yaşamını bitirdikten sonra Trabzonspor takımının altyapısında çalışmış olan Cemil Usta, bir müddet burada çalışmasının ardından bu görevden ayrıldı ve 2000 tarihinde felç geçirmiştir.kimdirkim.com 15 Mart 2003 yılında ise yaşadığı evine giderken ani bir kalp krizi sonucunda vefat etmiştir.Hayatının son yıllarında maddi açıdan çok zorluk çekmiş olan ünlü futbolcu, Trabzonspor taraftarı için unutulmaz bir isimdir.

Ölümünden sonra Trabzon’da bazı yerlere adı verilmiş olan efsane futbolcu için 2019 yılı ile birlikte Trabzonspor kulübüde harekete geçmiş ve onu unutmayarak 2019 sezonunun Dozer Cemil sezonu olması için girişimlere başlamıştır.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın