Bill Gates kimdir, nereli, Bill Gates kaç yaşında, Bill Gates'in eğitim hayatı, Bill Gates Microsft'u nasıl kurdu? 

Bill Gates Kimdir?

Bill Gates Omicron Varyantı Açıklamaları

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Bill Gates, Omicron varyantının akıbeti ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Omicron varyantının tarihteki herhangi bir virüsten daha hızlı yayıldığını belirten Bill Gates, varyant hakkındaki en büyük bilinmeyenin ise ‘sizi ne kadar hasta edebileceği’ olduğunu söyledi.

Gates, “Hakkında daha fazla şey öğrenene kadar varyantı ciddiye almalıyız. Delta’nın sadece yarısı kadar şiddetli olsa bile, bu şimdiye kadar gördüğümüz en kötü dalga, çünkü çok bulaşıcı” dedi.

Gates yeni dalganın ABD’de üç ay sürmesini beklediğini ifade ederek “Bu birkaç ay kötü olabilir, ancak yine de doğru adımları atarsak pandeminin 2022’de bitebileceğine inanıyorum” dedi.

visum china
visum china

Bill Gates’in detaylı bir şekilde biyografisini yazımızda bulabilirsiniz. Bill Gates kimdir, nereli, Bill Gates kaç yaşında, Bill Gates’in eğitim hayatı, Bill Gates Microsft’u nasıl kurdu? 

Bill Gates Kimdir?

Girişimci ve işadamı Bill Gates ve iş ortağı Paul Allen , teknolojik yenilik, keskin iş stratejisi ve agresif iş taktikleri yoluyla dünyanın en büyük yazılım işi olan Microsoft’u kurdu ve inşa etti. Bu süreçte Gates dünyanın en zengin adamlarından biri oldu. Şubat 2014’te Gates, vakfı olan Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndaki hayır işlerine odaklanmak için Microsoft’un başkanı olarak görevinden ayrıldığını duyurdu .

Erken dönem

Gates, 28 Ekim 1955’te Seattle, Washington’da William Henry Gates III’te doğdu. Gates, ablası Kristianne ve küçük kız kardeşi Libby ile üst orta sınıf bir ailede büyüdü. Babaları William H. Gates Sr. müstakbel eşi Mary Maxwell ile tanıştığında, biraz utangaç olsa da umut vadeden bir hukuk öğrencisiydi. Washington Üniversitesi’nde öğrenci işleri ve liderlikle aktif olarak ilgilenen atletik, giden bir öğrenciydi.

Gates aile ortamı sıcak ve yakındı ve her üç çocuk da rekabetçi olmaya ve mükemmellik için çaba göstermeye teşvik edildi. Gates, Puget Sound’daki yazlık evlerinde aile atletik oyunlarını koordine ettiğinde erken rekabet belirtileri gösterdi. Ayrıca masa oyunları oynamaktan zevk alıyordu (Risk onun favorisiydi) ve Monopoly’de mükemmeldi.

Gates’in, kısa bir öğretmenlik kariyerinden sonra zamanını çocukların yetiştirilmesine yardım etmeye, yurttaşlık meselelerinde ve hayır kurumlarında çalışmaya adayan annesi Mary ile çok yakın bir ilişkisi vardı. Seattle’daki First Interstate Bank (büyükbabası tarafından kuruldu), United Way ve International Business Machines (IBM) de dahil olmak üzere birçok kurumsal yönetim kurulunda görev yaptı. Okullarda ve toplum kuruluşlarında gönüllü olduğunda sık sık Gates’i de yanına alırdı.

Eğitim

Gates, çocukken doymak bilmez bir okuyucuydu ve ansiklopedi gibi referans kitaplarını incelemek için saatler harcardı. 11 ya da 12 yaşlarında, Gates’in ebeveynleri onun davranışları hakkında endişe duymaya başladı. Okulda başarılıydı ama zaman zaman sıkılmış ve içine kapanık görünüyordu ve ailesi onun yalnız kalabileceğinden endişeleniyordu.

Halk eğitimine güçlü bir şekilde inanmalarına rağmen, Gates 13 yaşına geldiğinde, ailesi onu Seattle’ın özel Lakeside Hazırlık Okulu’na kaydettirdi. Neredeyse tüm derslerinde başarılı oldu, matematik ve fen alanlarında mükemmeldi, aynı zamanda drama ve İngilizcede de çok başarılıydı.

Lakeside School’dayken, bir Seattle bilgisayar şirketi öğrencilere bilgisayar zamanı sağlamayı teklif etti. Anneler Kulübü, okulun çöp satışından elde edilen geliri, öğrencilerin kullanması için bir teletype terminali satın almak için kullandı. Gates, bir bilgisayarın yapabilecekleriyle büyülendi ve boş zamanının çoğunu terminalde çalışarak geçirdi. BASIC bilgisayar dilinde, kullanıcıların bilgisayara karşı oynamasına izin veren bir tic-tac-toe programı yazdı.

Gates, Lakeside’dan 1973’te mezun oldu. Üniversite SAT sınavında 1600 üzerinden 1590 puan aldı.

Bill Gates Harvard’dan neden ayrıldı?

Gates, 1973 sonbaharında Harvard Üniversitesi’ne kaydoldu ve başlangıçta hukukta bir kariyer düşünüyordu. Gates, 1975’te ortağı Allen ile birlikte Microsoft’u sürdürmek için üniversiteden ayrıldı.

Gates, zamanının çoğunu bilgisayar laboratuvarında sınıfta geçirdiğinden daha fazla geçirdi. Gerçekten bir çalışma rejimi yoktu; birkaç saat uyuyarak idare etti, sınava hazırlandı ve makul bir notla geçti.

Paul Allen ile Tanışma ve Ortaklık

Gates, kendisinden iki yaş büyük olan Allen ile Lakeside School’da lisede tanıştı. İkili, birbirinden çok farklı insanlar olmalarına rağmen, bilgisayarlara olan ortak hevesleri üzerine birleşerek hızlı arkadaş oldular. Allen daha çekingen ve utangaçtı. Gates, alıngan ve zaman zaman kavgacıydı.

Farklılıkları ne olursa olsun, Allen ve Gates boş zamanlarının çoğunu birlikte programlar üzerinde çalışarak geçirdiler. Arada sırada ikisi aynı fikirde değillerdi ve kimin haklı olduğu veya bilgisayar laboratuvarını kimin yönetmesi gerektiği konusunda çatışırlardı. Bir keresinde, tartışmaları, Allen’ın Gates’i bilgisayar laboratuvarından yasakladığı noktaya kadar tırmandı.

Bir noktada, Gates ve Allen, bilgisayarları sağlayan şirketten ücretsiz bilgisayar zamanı elde etmek için yazılım hatalarından yararlandıkları için okul bilgisayar ayrıcalıklarını iptal ettirdiler. Denetimli serbestlikten sonra, programda hata ayıklamayı teklif ettiklerinde bilgisayar laboratuvarına geri dönmelerine izin verildi. Bu süre zarfında Gates, çocukların girdiği bilgisayar şirketi için bir bordro programı ve okul için bir zamanlama programı geliştirdi.

1970 yılında, 15 yaşındayken, Gates ve Allen birlikte iş kurdular ve Seattle’daki trafik modellerini izleyen bir bilgisayar programı olan “Traf-o-Data”yı geliştirdiler. Çabaları için 20.000 dolar kazandılar. Gates ve Allen kendi şirketlerini kurmak istediler, ancak Gates’in ebeveynleri onun okulu bitirmesini ve avukat olmak için çalışacağını umdukları üniversiteye gitmesini istedi.

Allen Washington Eyalet Üniversitesi’ne gitti, Gates ise Harvard’a gitti, ancak çift temas halinde kaldı. İki yıl üniversiteye gittikten sonra, Allen okulu bıraktı ve Honeywell için çalışmak üzere Boston, Massachusetts’e taşındı. Bu süre zarfında Gates’e, Popular Electronics dergisinin Altair 8800 mini bilgisayar kiti hakkında bir makale içeren bir baskısını gösterdi . Her iki genç de, bu bilgisayarın kişisel bilgisayar dünyasında neler yaratabileceğine dair olasılıklardan etkilenmişti.

Altair, Albuquerque, New Mexico’da Mikro Enstrümantasyon ve Telemetri Sistemleri (MITS) adlı küçük bir şirket tarafından yapıldı. Gates ve Allen, Altair bilgisayarını çalıştıracak bir BASIC yazılım programı üzerinde çalıştıklarını ilan ederek şirketle iletişime geçtiler. Gerçekte, çalışacakları bir Altair veya onu çalıştıracak kodları yoktu, ancak MITS’in bu tür yazılımları geliştiren biriyle ilgilenip ilgilenmediğini bilmek istediler.

MITS vardı ve başkanı Ed Roberts çocuklardan bir gösteri istedi. Gates ve Allen, sonraki iki ayı Harvard’ın bilgisayar laboratuvarında BASIC yazılımını yazmakla geçirerek karıştırdılar. Allen, MITS’de bir test çalışması için Albuquerque’ye gitti ve bunu bir Altair bilgisayarında hiç denememişti. Mükemmel çalıştı. Allen, MITS’de işe alındı ​​ve Gates kısa süre sonra onunla çalışmak için Harvard’dan ayrıldı. Birlikte Microsoft’u kurdular.

Allen, kendisine Hodgkin hastalığı teşhisi konduğu 1983 yılına kadar Microsoft’ta kaldı. Kanseri bir yıl sonra yoğun tedavi ile remisyona girmesine rağmen, Allen şirketten istifa etti. Allen’ın Microsoft’tan neden ayrıldığına dair söylentiler var. Bazıları Gates’in onu dışarı attığını söylüyor, ancak birçoğu bunun Allen için yaşamı değiştiren bir deneyim olduğunu ve zamanını harcayabileceği başka fırsatlar olduğunu gördüğünü söylüyor.

Microsoft’un Kuruluşu

1975’te Gates ve Allen, “mikro bilgisayar” ve “yazılım”ın bir karışımı olan Micro-Soft’u kurdular (bir yıl içinde kısa çizgiyi kaldırdılar). Şirketin ilk ürünü, Altair bilgisayarında çalışan BASIC yazılımıydı.

İlk başta, her şey düzgün yelken değildi. Microsoft’un Altair bilgisayarı için BASIC yazılım programı şirkete bir ücret ve telif hakkı kazandırsa da, genel giderlerini karşılamıyordu. Gates’in daha sonraki hesabına göre, Altair bilgisayarında BASIC kullanan kişilerin sadece yüzde 10’u bunun için ödeme yapmıştı.

Microsoft’un BASIC yazılımı, pazar öncesi kopyalar elde eden ve bunları ücretsiz olarak yeniden üreten ve dağıtan bilgisayar meraklıları arasında popülerdi. Şu anda, birçok kişisel bilgisayar meraklısı para için değildi. Çoğaltma ve dağıtım kolaylığının, yazılımı arkadaşlarıyla ve diğer bilgisayar meraklılarıyla paylaşmalarına olanak tanıdığını hissettiler. Gates farklı düşündü. Yazılımın ücretsiz dağıtımını, özellikle satılmak üzere oluşturulmuş yazılımları içerdiğinde, hırsızlık olarak gördü.

Şubat 1976’da Gates, bilgisayar meraklılarına açık bir mektup yazarak, yazılımın ücret ödemeden dağıtımının ve kullanımının “iyi yazılımların yazılmasını önleyeceğini” söyledi. Özünde, korsan yazılım, geliştiricileri kaliteli yazılım oluşturmaya zaman ve para yatırmaktan caydırır. Mektup bilgisayar meraklıları arasında pek popüler değildi, ancak Gates inançlarına bağlı kaldı ve haksız iş uygulamaları suçlamasıyla karşı karşıya kaldığında yenilik tehdidini bir savunma olarak kullanacaktı.

Gates’in MITS başkanı Ed Roberts ile hırçın bir ilişkisi vardı, bu da çoğu zaman kibritlerle sonuçlanıyordu. Savaşan Gates, yazılım geliştirme ve işin yönü konusunda Roberts ile çatıştı.

1977’de Roberts, MITS’yi başka bir bilgisayar şirketine sattı ve tıp fakültesine girmek ve doktor olmak için Georgia’ya geri döndü.

Gates ve Allen tek başlarınaydılar. Çift, Altair için geliştirdikleri yazılım haklarını korumak için MITS’nin yeni sahibine dava açmak zorunda kaldı. Microsoft, diğer bilgisayar şirketleri için farklı biçimlerde yazılımlar yazdı ve 1979’un başında Gates, şirketin operasyonlarını Seattle’ın hemen doğusundaki Bellevue, Washington’a taşıdı.

Gates, Kuzeybatı Pasifik’te tekrar evinde olmaktan memnundu ve kendini işine verdi. Genç şirketin 25 çalışanının tamamı operasyon, ürün geliştirme, iş geliştirme ve pazarlamanın tüm yönlerinde geniş sorumluluklara sahipti.

Şirket sallantıda başlasa da, 1979’da Microsoft yaklaşık 2,5 milyon dolar hasılat elde ediyordu. Gates, 23 yaşındayken şirketin başına geçti. Yazılım geliştirme konusundaki zekası ve keskin bir iş anlayışıyla şirketi yönetti ve sözcüsü olarak çalıştı. Gates, şirketin gönderdiği her kod satırını kişisel olarak gözden geçirdi ve gerekli gördüğünde genellikle kodu kendisi yeniden yazdı.

https://www.youtube.com/watch?v=uq5Ul9F77_M

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir