Orhan Gencebay Kimdir Nereli Biyografisi

Orhan Gencebay Kimdir?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Arabesk müziğin babalarından biri olan ve bu zamana kadar birçok albüme imza atmış Orhan Gencebay hakkında merak edilenler. Orhan Gencebay kimdir, kaç yaşında, nereli gibi merak edilen ve internette en çok aranan soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Orhan Gencebay Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Orhan Gencebay’ın gerçek adı Orhan Kencebay’dır. Arabeskin dev isimlerinden biri olan şarkıcı Orhan Gencebay kaç yaşında diye soruyorsanız Orhan Gencebay’ın doğum tarihi 4 Ağustos 1944 yılıdır. Orhan Gencebay’ın doğum yeri Samsun’dur. Orhan Gencebay müzik hayatına çok erken yaşta başlamış ve ilk olarak 6 yaşında müzik eğitimlerine başlamıştır. Orhan Gencebay 7 yaşındayken Türk Halk Müziği için dersler alan isim 10 yaşında ise beste çalışmalarına başlamış ve ilk bestesini çıkarmıştır. Bu kadar ufak yaşta bu kadar yetenek gelecek içinde ona yol göstermiştir.

Orhan Gencebay Evli mi?

Orhan Gencebay 1970 senesinde ilk evliliğini yapmıştır. Bu evlilikten bir çocuğu olmuş ve oğluna Altan ismini vermişlerdir. Ardından evliliği bitmesiyle beraber ünlü sanatçı Sevim Emre ile evlenmiştir. Bu evlilikten Gökhan adında bir oğlu vardır. Sevim Emre ile evli olan ünlü sanatçıya bizlerde mutluluklarının devamını diliyoruz.

visum china
visum china

Orhan Gencebay kimdir, kaç yaşında, nereli

Orhan Gencebay Kariyeri

Orhan Gencebay profesyonel bir şekilde ilk bestesini 14 yaşında çıkarmayı başardı. 16 yaşına girdiği zaman ise tarzını değiştirerek daha çok rock müzik dalı ile ilgilendi. İstanbul’a gidip burada konservatuar sınavlarına katıldı ve sınavı kazanarak konservatuarda okumaya başladı. Okul bittikten sonra askerlik görevini yapmak için bir süre müziğe ara verip askere gitti.

Orhan Gencebay askerden geldikten sonra TRT’nin düzenlemiş olduğu sınavlara katıldı ve ilk olarak TRT Ankara ardından ise TRT İstanbul’da radyoda görev aldı. Burada ortalama olarak 1 seneye yakın süre çalıştı. Ünlü sanatçı TRT ile yollarını ayırmasının ardından tekrar Samsun’a dönüş yaptı. Burada müziğe daha yoğun şekilde vakit ayırıp ilgilendi. Daha henüz şarkı seslendirmeden vermiş olduğu bestelerle beraber ismini duyurmayı başardı. Çok önemli bestelere imza atan sanatçı 1966 senesinde düzenlenmiş olan bağlama çalma yarışmasına katıldı ve yarışmayı ilk sıralarda bitirdi.

İlk olarak Türk Plakları ile müzik piyasasına giren sanatçı çıkarmış olduğu plaklarla kısa sürede dinleyicilerin beğenisini kazandı. Bestelerinin başka sanatçılar tarafından okunmasıyla beraber daha fazla kendisine olan ilgi arttı ve müzik piyasasının önemli isimlerinden biri haline geldi. İstanbul Plak’tan çıkarmış olduğu plaklar kısa bir süre içerisinde çok büyük satış rakamına ulaştı.

Orhan Gencebay kimdir, kaç yaşında, nereli

1972 senesinde Yaşar Kekeva ile beraber Kervan Plakçılık’ı kurmuş olan isim burada şirket yöneticiliği yapmaya başladı. Birçok sanatçının albümlerini çıkartmış olduğu yer olan Kervan Plakçılık ile beraber bir çok sanatçı bu firma ile beraber çeşitli albümler çıkarttı. Bir süre sonra Yaşar Kekeva Kervan Plakçılıktan ayrıldı ve kendi plak şirketi olan Yaşar Kekeva Plakçılık şirketini kurdu. Bu saatten sonra Orhan Gencebay ve kardeşi Burhan Gencebay şirketin sahibi oldu.1978 senesinde çıkarmış olduğu Yarabbim isimli plak büyük bir satış rakamına ulaşarak büyük bir rekor elde etti.

https://www.youtube.com/watch?v=xx8QzQ4IaPY

 

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.