Orhan Gencebay Kimdir?

Orhan Gencebay Kimdir?

Arabesk müziğin babalarından biri olan ve bu zamana kadar onlarca albüme imza atmış, arabesk müzik içerisinde en fazla albümü satılmış sanatçılardan ünlü isim Orhan Gencebay kimdir? şimdi bu konumuzda bu soruya en uzun şekilde cevap vereceğiz.

Orhan Gencebay Kimdir Nereli Kaç Yaşında Biyografisi

Arabeskin dev isimlerinden biri olan şarkıcı Orhan Gencebay, 4 Ağustos 1944 senesinde hayata gözlerini açmıştır.Samsun’da doğmuş olan isim müzik hayatına çok erken yaşta başlamış ve ilk olarak Altı yaşında müzik eğitimlerine başlamıştır.7 yaşındayken Türk Halk Müziği için dersler alan isim 10 yaşında ise beste çalışmalarına başlamış ve ilk bestesini çıkarmıştır.Bu kadar ufak yaşta bu kadar yetenek gelecek içinde ona yol göstermiştir.

On üç yaşına geldiği zaman artık müzik konusunda kendini daha da ilerleyen isim ortaokul yıllarından itibaren bir çok ilin THm cemiyetlerinde bulundu ve burada bağlamalar çaldı.Profesyonel bir şekilde ilk bestesini 14 yaşında çıkarmayı başardı.

16 yaşına girdiği zaman ise tarzını değiştirerek daha çok rock müzik dalı ile ilgilendi.İstanbul’a gidip burada konservatuar sınavlarına katıldı ve sınavı kazanarak Konservatuar’da okumaya başladı.Okul bittikten sonra askerlik görevini yapmak için bir süre müziğe ara verip askere gitti.

Orhan Gencebay askerden geldikten sonra Trt’nin düzenlemiş olduğu sınavlara katıldı ve ilk olarak Trt Ankara ardından ise Trt İstanbul’da radyoda görev aldı.Burada ortalama olarak 1 seneye yakın süre çalıştı.

Ünlü sanatçı Trt ile yollarını ayırmasının ardından tekrar Samsun’a dönüş yaptı.Burada müziğe daha yoğun şekilde vakit ayırıp ilgilendi.Daha henüz şarkı seslendirmeden vermiş olduğu bestelerle beraber ismini duyurmayı başardı.Çok önemli bestelere imza atan sanatçı 1966 senesinde düzenlenmiş olan bağlama çalma yarışmasına katıldı ve yarışmayı ilk sıralarda bitirdi.

İlk olarak Türk Plakları ile müzik piyasasına giren sanatçı çıkarmış olduğu plaklarla kısa sürede dinleyicilerin beğenisini kazandı.Bestelerinin başka sanatçılar tarafından okunmasıyla beraber daha fazla kendisine olan ilgi arttı ve müzik piyasasının önemli isimlerinden biri haline geldi.İstanbul Plak’tan çıkarmış olduğu plaklar kısa bir süre içerisinde çok büyük satış rakamına ulaştı.

1972 senesinle beraber Yaşar Kekeva ile beraber Kervan Plakcılığı kurmuş olan isim burada şirket yöneticiliği yapmaya başladı.Bir çok sanatçının albümlerini çıkartmış olduğu yer olan Kervan Plakçılık ile beraber bir çok sanatçı bu firma ile beraber çeşitli albümler çıkarttı.Bir süre sonra Yaşar Kekeva Kervan Plakçılıktan ayrıldı ve kendi plak şirketi olan Yaşar Kekeva Plakçılık şirketini kurdu.Bu saatten sonra Orhan Gencebay ve kardeşi Burhan Gencebay şirketin sahibi oldu.1978 senesinde çıkarmış olduğu Yarabbim isimli plak büyük bir satış rakamına ulaşarak büyük bir rekor elde etti.

Bu zamana kadar bir çok plak ve albüme imza atan sanatçı ayrıca çok sayıda filmde de roller aldı.Halen Kervan Plakçılıktan çıkan albümleri çok iyi bir satış rakamı elde etmektedir.Şu sıralarda bu yazımızı yazdığımız tarihi itibari ile bir çok Orhan Gencebay albümü bulunmamaktadır.Bizde Orhan Gencebay’ın şarkılarını seven biri olarak çoğu cdsine ulaşamıyoruz.

Orhan Gencebay 1970 senesinde ilk evliliğini yapmıştır.Bu evlilikten bir çocuğu olmuş ve oğluna Altan ismini vermişlerdir.Ardından evliliği bitmesiyle beraber ünlü sanatçı Sevim Emre ile evlenmiştir.Halen Sevim Emre ile evli olan ünlü sanatçıya bizlerde mutluluklarının devamını diliyoruz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın