Deniz Baykal kimdir, Deniz Baykal'ın hayatı, biyografisi, Deniz Baykal kaç yaşında vefat etti, Deniz Baykal nereli?

Deniz Baykal Kimdir? Deniz Baykal Hayatı, Kaç Yaşında, Nereli?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Cumhuriyet Halk Partisinin 4. Genel Başkanı olan Deniz Baykal kimdir, Deniz Baykal’ın hayatı, biyografisi, Deniz Baykal kaç yaşında vefat etti, Deniz Baykal nereli? İşte Deniz Baykal hakkında detaylar.

Deniz Baykal Kimdir?

Deniz Baykal 20 Temmuz 1938 tarihinde Antalya’da dünyaya gelmiştir. Türk avukat, siyaset bilimci, akademisyen ve siyasetçidir. Cumhuriyet Halk Partisinin 4. Genel Başkanı’dır. 1995-1996 yılları arasında başbakan yardımcılığı görevini yürüttü. Birçok hükûmette yer alan Baykal, kısa aralıklar dışında 1992-2010 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisinin genel başkanlığını yaptı. 2002-2010 yılları arasında CHP’yi ana muhalefet partisi olarak yönetti.

Deniz Baykal Siyasi Hayatı

İlk defa 1973 Türkiye genel seçimlerinde Meclis’e giren Baykal, 37. Türkiye Hükûmetinde Maliye Bakanı ve Bülent Ecevit’in kurduğu 42. Türkiye Hükûmetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak yer aldı. 12 Eylül döneminde kısa süre gözetim altında tutuldu. Cumhuriyet Halk Partisi kapatılınca 1987 yılında Sosyaldemokrat Halkçı Partiden (SHP) milletvekili olarak seçilmiş ve genel sekreterlik görevinde bulundu.

visum china
visum china

9 Eylül 1992 tarihinde tekrar kurulan CHP’nin Genel Başkanı seçildi. SHP’nin CHP ile birleşmesinden bir süre sonra CHP genel başkanlığına seçilen Baykal, CHP’nin Tansu Çiller’in genel başkanı olduğu Doğru Yol Partisi ile yaptığı Koalisyon Hükûmetini bozdu. 1995 Türkiye genel seçimlerinden önce kurulan DYP-CHP Koalisyon Hükûmetinde, 1995-1996 yılları arasında Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 1999 Türkiye genel seçimlerinde partisi CHP %10’luk seçim barajını geçemeyince istifa etti. 30 Eylül 2000 tarihinde tekrar CHP genel başkanı seçildi ve 2002 Türkiye genel seçimlerinde partisi ana muhalefet oldu. 2010 yılında kendisi ve başka bir CHP milletvekilinin içinde bulunduğu ve kendisinin seks kaseti olduğu iddia edilen gizli kamera görüntülerinin yayımlanmasından sonra genel başkanlık görevinden istifa etti.

Baykal, Meclis’in en yaşlı üyesi sıfatıyla 2015 Türkiye genel seçimlerinden sonra bir süre Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak görev yaptı. Haziran-Temmuz 2015 TBMM Başkanlığı seçiminde CHP’nin Meclis başkanı adayı oldu, fakat Adalet ve Kalkınma Partisi adayı İsmet Yılmaz Meclis Başkanı seçildi. Ahmet Davutoğlu tarafından Baykal’a Seçim Hükûmeti bakanlığı teklif edildi fakat Baykal bu teklifi bir mektupla reddetti. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinden sonra Meclis’teki en yaşlı milletvekili olduğu için 17 Kasım 2015’te bir süre TBMM Başkanı olarak görev yaptı. TBMM başkanlığı görevine Baykal yerine 22 Kasım 2015 tarihinde Meclis başkanı olarak seçilen AK Parti Milletvekili İsmail Kahraman geçti.

Deniz Baykal Vefatı

Baykal, 11 Şubat 2023 tarihinde Ankara’daki evinde 84 yaşında hayatını kaybetti. Kızı Aslı Baykal babasının kalp krizi nedeni ile öldüğünü açıkladı. 14 Şubat 2023 tarihinde ilk olarak Çankaya’daki Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezinde tören düzenlendi ve ardından naaşı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne götürülerek burada resmi bir anma töreni düzenlendi. Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde kılınan cenaze namazı sonrası Devlet Mezarlığı’na defnedildi.

Deniz Baykal hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.